Wpis z mikrobloga

Przy okazji #polskiwal dowiedziałem się jak ludzie mało wiedzą o podatkach. Podstawowy brak wiedzy to wrzucanie w koszty. Mnóstwo osób myśli, że jak wrzucisz sobie coś w koszty to masz za darmo. Nic bardziej mylnego. Proszę plusować, żeby jak najwięcej osób się do edukowało
Przedsiębiorca otrzymał rachunek za firmowy abonament telefoniczny w kwocie 100 zł netto. Rozlicza się na zasadach ogólnych (skala podatkowa) i jak to wygląda na kwotach:
- Łącznie zapłacił 123 zł brutto (z VAT-em),
- 23 zł rozliczy względem podatku VAT (VAT naliczony),
- do kosztów firmowych wliczy wartość 100 zł, który proporcjonalnie zmniejszy zaliczkę na podatek dochodowy (obniży nam podatek dochodowy o 18 zł: 18% x 100 zł),
- zatem w rzeczywistości ten rachunek za abonament będzie kosztował: 123 zł brutto – 23 zł – 18 zł = 82 zł.

Przy braniu samochodu czy normalnie lub w leasing jest tak samo. Przy czym samochód bardzo często bierze się w połowie na cele prywatne. Wtedy odlicza się jeszcze mniej. Mogę to opisać oddzielnie.
Podsumowując 82 zł pokrywasz z własnej kieszeni z dochodu netto, który Ci został. Czyli dochód po odjęciu podatku dochodowego.
PS. mam wrażenie, że niektórzy pzedsiebiorcy też nie wiedzą jak to działa bo próbują na silę robić sobie koszty.
#ekonomia #polska #biznes #januszalfa #januszebiznesu
Pobierz
źródło: comment_16281446629X8zPMo8uzH9A3ftBlEu7E.jpg
  • 227
@wuwuzela1: tylko wiesz że po zmianach pracownik nie zarobi więcej a osoba na jdg straci dużo? Poszukaj tabele, dla najniższej krajowej jest to 1400 zł na plus rocznie. Przy około 5k brutto pensji jest na zero a im większa pensja tym więcej na minus
mówisz o b&b ale są też normalne działalności które sprzedają klientom detalicznym o nie mają opcji umowy o pracę, mają masę obowiązków o których pisałem w postach wyżej, brak urlopu płatnego.


@atencjon: połowa leasingu w koszty? czy połowa bezyny? a jak Ci sprawdza czy jezdzisz autem nie tylko słuzbowo?
@wuwuzela1: jeśli ktoś zarabia 20k netto i jego jedyne koszty to 2500 to po zmianach bardziej mu się będzie opłacało przejść na ryczałt i oszczędzi więcej i nie wliczy sobie tego samochodu.
tylko wiesz że po zmianach pracownik nie zarobi więcej a osoba na jdg straci dużo?


@atencjon: Wiem doskonale także i o tym, że kwota wolna jest nominalna co oznacza, że wraz presją inflacyjną, z roku na rok, pomalutku, klin podatkowy będzie rósł i za te xx lat robol znowu bedzie płacił 40% zamiast 35% teraz mu dawanych XD.
A Ci co płacili teraz 41-45 % podjadą do 45-50% xd, no chyba,
@wuwuzela1: połowa wszystkiego, ale to jeszcze przestudiuje i opiszę bo nigdy leasingiem się nie zajmowałem bo w mojej ocenie się to nie opłaca chyba że masz pełno kasy i nie chcesz odkładać całości. O ile wiem jest kilometrówka albo GPS. Ja tak miałem gdy jeździłem w firmie gdzie były samochody służbowe. Jako pracownik musiałem pisać gdzie jadę i po co a tym bardziej wlasciciel
@atencjon: 20 k brutto czyli 15 k netto. Jaki ryczałt BTw ? Mozna jaśniej na cyzm polega ten ryczał i czy będzie tam te 7% zdrowotnej takze? Jaki tam będzie klin?

chętnie bym zobaczyłwszystkie formy opodatkowania na wykresie po poprawkach nowego ładu, w tym takze umowy zlecenie. O własnie, jak nowy ład zmieni zleceniówki?
@wuwuzela1: bardziej się opłaci niż nie brać w ogóle ale przy 15k dochodu to grosze. Druga sprawa w IT nie będzie się opłacało być na liniowym lub skali jak nie masz kosztów, lepiej ryczałt a tam w koszty nie wyliczysz nic
@atencjon: Czyli masz powiedzmy 20 k brutto i bez kosztów było by to 15k na rekę, ale wrzucisz sobie jakiś telefon, jakiś komputer ( prywatny) pomimo że i tak dostałeś firmowy XD, jakieś żarcie do firmowej kuchni/cathering dietetyczny.
Z kosztów auta tylko 1,5k ( 300 zł netto urwiesz wiec) zamiast 3k. do tego Rata za TV/ kompa/ 500 ( urywasz więc stówke) do tego cathering dietetyczny 1500 zł ( urywasz 300),
@atencjon: nie wiem ocb z tym ryczałtem.

Do tej pory był 19% liniówka albo 17/32 co de facto oznaczało, że mali płacili 17% a więksi 19% i mogli robić koszty.
Musze poczytac o cb z ryczałtem.

Na ryczałcie rozumiem masz 17% ale co ze składkami w tym zdrowotną?
@atencjon: czyli 17 + 9 zamiast 19+9, w obu przypadkach jeszcze składka na ZUS leci. takze roznica niewielka dla korposzczuta a te PKD z nizszymi % to juz dla normalnych grup zawodowych a nie "szalonych korpo optymalizatorów"