Wpis z mikrobloga

Przy okazji #polskiwal dowiedziałem się jak ludzie mało wiedzą o podatkach. Podstawowy brak wiedzy to wrzucanie w koszty. Mnóstwo osób myśli, że jak wrzucisz sobie coś w koszty to masz za darmo. Nic bardziej mylnego. Proszę plusować, żeby jak najwięcej osób się do edukowało
Przedsiębiorca otrzymał rachunek za firmowy abonament telefoniczny w kwocie 100 zł netto. Rozlicza się na zasadach ogólnych (skala podatkowa) i jak to wygląda na kwotach:
- Łącznie zapłacił 123 zł brutto (z VAT-em),
- 23 zł rozliczy względem podatku VAT (VAT naliczony),
- do kosztów firmowych wliczy wartość 100 zł, który proporcjonalnie zmniejszy zaliczkę na podatek dochodowy (obniży nam podatek dochodowy o 18 zł: 18% x 100 zł),
- zatem w rzeczywistości ten rachunek za abonament będzie kosztował: 123 zł brutto – 23 zł – 18 zł = 82 zł.

Przy braniu samochodu czy normalnie lub w leasing jest tak samo. Przy czym samochód bardzo często bierze się w połowie na cele prywatne. Wtedy odlicza się jeszcze mniej. Mogę to opisać oddzielnie.
Podsumowując 82 zł pokrywasz z własnej kieszeni z dochodu netto, który Ci został. Czyli dochód po odjęciu podatku dochodowego.
PS. mam wrażenie, że niektórzy pzedsiebiorcy też nie wiedzą jak to działa bo próbują na silę robić sobie koszty.
#ekonomia #polska #biznes #januszalfa #januszebiznesu
atencjon - Przy okazji #polskiwal dowiedziałem się jak ludzie mało wiedzą o podatkach...

źródło: comment_16281446629X8zPMo8uzH9A3ftBlEu7E.jpg

Pobierz
  • 227
@atencjon: dlatego warto mieć busa z wpisem w dowodzie VAT-1 lub sprzęt jak koparka i wtedy ma się za darmo koszty paliwa kupowane przez rodzinę i znajomych pracujących na UoP ktorzy robią przysługę i kupują paliwo na FV na naszą firmę.
Kupowanie czego się da na firmę to branie za darmo w rozumieniu, że jak się nie weźmie faktury to cały wydatek przepada, a jak się weźmie fakturę, to nawet jak
@pomaranczowyogorek: mnóstwo jest artykułów, wpisujesz w neta co Cię interesuje i czytasz. Tylko trzeba mieć cierpliwość żeby połączyć wszystkie fakty. Czytasz i coś jest nie jasne to wyszukujesz z czym to się je i wracasz do głównego artykułu. Niestety ale wariantów jest dużo. Skala podatkowa, liniowy, karta podatkowa itd. Podatki nie są proste.
dlatego warto mieć busa z wpisem w dowodzie VAT-1 lub sprzęt jak koparka i wtedy ma się za darmo koszty paliwa kupowane przez rodzinę i znajomych pracujących na UoP ktorzy robią przysługę i kupują paliwo na FV na naszą firmę.


@PepeXD: ale to chyba płacą gotówką za to paliwo.
@atencjon tylko skumaj to, że jeżeli ktoś nie generuje kosztów to musi zapłacić wysoki podatek. Poza tym nie jest powiedziane, że autor posta kupuje dla siebie, tylko pyta czy może wrzucić w koszty. Reasumując jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś z rodziny/znajomych kupił sobie, a on wrzuca w koszty.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@atencjon: wydaje mi się, ze wiem czemu robią na siłę koszty. Bo jak tych kosztów nie zrobią to wskakują na drugi próg np. albo ogólnie są na drugim progu i wtedy chyba ten przelicznik wygląda korzystniej dla nich
@Nera7: Tylko jak będzie kontrola to musisz to mieć lub uzasadnić gdzie się to podziało. Wszytko możesz wrzucić w koszty nawet samochód sąsiada tylko wyjdzie to przy kontroli.
@Powuyo: jeśli nie jesteś na liniowym to tak. Jeśli jesteś na skali tj 17% i na koniec roku przekroczysz 85k dochodu na koniec roku to faktycznie można narobić kosztów bo od nadwyżku powyzej 85k zapłacisz 32%. Jednak jak jesteś na liniowym 19% niezależnie od dochodu to nie ma sensu.
tylko wyjdzie to przy kontroli


@atencjon: tylko tych kontroli w Polsce praktycznie nie ma w ogóle, w związku z tym ludzie wrzucają absolutnie #!$%@? wszystko w koszta żeby jak najmniej zapłacić podatku, i stąd negatywne podejście ludzi którzy tyrają na uop i nie mogą sobie tak negować podatków kombinatorstwem
@atencjon: wzięło to się jeszcze sprzed reformy Millera i obniżeniem podatku do 19 procent. Przed reformą niektórzy płacili 40 procent podatku dochodowego, stąd to się wzięło. Rzeczywiście wtedy wziąć w koszty to zapłacić za pół darmo :)

Przy wzroście stawki podatkowej do 28 procent (19+8) w polskim ładzie, branie rzeczy w koszty będzie bardziej opłacalne.