Wpis z mikrobloga

Przy okazji #polskiwal dowiedziałem się jak ludzie mało wiedzą o podatkach. Podstawowy brak wiedzy to wrzucanie w koszty. Mnóstwo osób myśli, że jak wrzucisz sobie coś w koszty to masz za darmo. Nic bardziej mylnego. Proszę plusować, żeby jak najwięcej osób się do edukowało
Przedsiębiorca otrzymał rachunek za firmowy abonament telefoniczny w kwocie 100 zł netto. Rozlicza się na zasadach ogólnych (skala podatkowa) i jak to wygląda na kwotach:
- Łącznie zapłacił 123 zł brutto (z VAT-em),
- 23 zł rozliczy względem podatku VAT (VAT naliczony),
- do kosztów firmowych wliczy wartość 100 zł, który proporcjonalnie zmniejszy zaliczkę na podatek dochodowy (obniży nam podatek dochodowy o 18 zł: 18% x 100 zł),
- zatem w rzeczywistości ten rachunek za abonament będzie kosztował: 123 zł brutto – 23 zł – 18 zł = 82 zł.

Przy braniu samochodu czy normalnie lub w leasing jest tak samo. Przy czym samochód bardzo często bierze się w połowie na cele prywatne. Wtedy odlicza się jeszcze mniej. Mogę to opisać oddzielnie.
Podsumowując 82 zł pokrywasz z własnej kieszeni z dochodu netto, który Ci został. Czyli dochód po odjęciu podatku dochodowego.
PS. mam wrażenie, że niektórzy pzedsiebiorcy też nie wiedzą jak to działa bo próbują na silę robić sobie koszty.
#ekonomia #polska #biznes #januszalfa #januszebiznesu
Pobierz
źródło: comment_16281446629X8zPMo8uzH9A3ftBlEu7E.jpg
  • 227
@anb: dodaj do tego że prywaciarz nie ma płatnego urlopu. Nie ma zabezpieczonego dochodu na kilka miesięcy w przód, musi pokryć koszty księgowości, bdo. Martwić się o rodo i kobize, izbę handlowa, urząd skarbowy i czasem inspekcje pracy, odpowiada za bezpieczeństwo pracownika, musi zapewnić place pracownikowi na kilka miesięcy do przodu, odpowiada własnym majątkiem za wszystko powyzej itd. faktycznie nie powinien nic odliczać i płacić 23vat plus 19 dochodowy plus 9
@LewCyzud: do czego to odnosisz? 100 procent nie oznacza że jak masz ratę 2000 netto to obnizasz swój podatek o 2000 zł. Czyli miałeś do zapłacenia dochodowy 2500 to płacisz tylko 500 zł dochodowego. Oznacza to że w całości wrzucasz w koszty. Później dochód minus koszty daje podatek dochodowy. Przy podatku 19 procent jest to dochód 2500 minus 2000 co daje 500 zł dochodu i liczysz 19 procent od 500 i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@atencjon: każdy powinien być świadom tego jak działają podatki ale odpowiem Ci jak by do podszedł typowy wyborca PiS do tej lekcji i ile z tego by wyniósł:

Bla bla bla, prywaciarz płaci mniej czyli kradnie, #!$%@?ć im więcej podatków

Mózgów z waty nie ubogacisz wiedzą ekonomiczną.
@atencjon: ludzie są #!$%@?, za każdym razem słyszę gadanie w stylu że albo podatek albo koszty (tak jak mówisz jakby za darmo było xDD), z innym asem gadałem z miesiąc temu co mówił że leasing mu się bardziej opłaca bo co miesiąc sobie wrzuca w koszty a za gotówkę nie może (o czymś takim jak amortyzacja nie słyszał). Największym hitem był z kolei mój kolega który narzekał że coś tam drogo
@atencjon: Chyba nie do końca czaję wydźwięk postu – jeśli potrzebujesz czegoś, co możesz obronić jako zakup na firmę, to w ogólnym rozrachunku możesz to nabyć radykalnie mniejszym kosztem, niż osoba fizyczna a że ma to minusy, to jak każda forma zatrudnienia – dziesiątki tysięcy osób na śmieciówkach bez ubezpieczenia zdrowotnego i emerytury pewnie się uśmiechają na żale, że na działalności nie masz płatnego urlopu.

A że ludzie nie rozumieją podatków
@atencjon: @WyjadaczDzemu: @milvanb: @Warzywo:
Ja w ogóle nie rozumiem tego argumentu, że brak płatnego urlopu na B2B to jest jakaś wada. Przecież to jest zaleta. Weźmy 2 hipotetyczne umowy:

1) umowa z jakąś stawką i 26 dni płatnego urlopu, który musisz wykorzystać - nie możesz go sprzedać - czyli takie zasady jak na UoP
2) umowa, która ma 26 dni bezpłatnego urlopu, którego nie musisz wybierać, ale stawka
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@atencjon: mi tego nie musisz tłumaczyć. Piszę tylko dlaczego dużo ludzi widzi tu niesprawiedliwość.

maszynę produkująca śrubki to w całości musi pokryć z własnej kieszeni a później zapłacić wszystkie podatki


Problem w tym, że ludzie widzą, że przedsiębiorcy nie kupują tylko maszyn produkujących śrubki, tylko rzeczy na de facto użytek własny.
@atencjon: niby tylko 19% z tej kwoty bo kwotą obniżasz podstawe opodatkowania ale sumarycznie jak dużo tego zbierzesz ( tylko przydatnych rzeczy) to nagle Ci wyjdzie, że klin podatkowy masz na poziomie nie 25% tylko 20% albo i mniej. ;)
gdzie wyrobnik na UOP oddawał 41% klina podatkowego. ( z małą dystorsją do 45% przy pewnych zarobkach) która teraz została wykorzystana by permanentnie zrobić 45% xD
Bierzesz auto w leasing, np
@atencjon: no tak tak, ale zarabiając 20k i tak sie posiada auto a tak ma sie je o 1/3 taniej ;)

Anię masz takich przywilejów jak osoba na umowie no i masz obowiazki


@atencjon: to chyba jak ktoś jest szmaciarzem na JDG.
Sam nie jestem ale akurat znajomi w swoich firmach mają takie umowy popodpisywane ( będąc na JDG) że też mają 26 dni urlopu płatnego i pare innych bajerów
@atencjon: @wuwuzela1: mówisz o b&b ale są też normalne działalności które sprzedają klientom detalicznym o nie mają opcji umowy o pracę, mają masę obowiązków o których pisałem w postach wyżej, brak urlopu płatnego. Pamiętaj też że jak bierzesz samocho w całości na firmę to nie możesz sobie jechać na zakupy, w niedzielę do rodzina, a latem na wakacje. Jeśli chcesz tak robić to musisz wziąć częściowo do użytku prywatnego a