Wpis z mikrobloga

@Hamiku123: Jako młody chłopak byłem bardzo aktywnym ministrantem w naszej parafii, mieliśmy taki żeliwny gong i pałkę z gumową kulką na końcu do uderzania w niego. Przywalenie w taki gong to straszny wyrzut endorfin, czujesz się jakbyś przybijał pionę z bogiem która wyjątkowo dobrze siadła ( ͡° ͜ʖ ͡°)
CultedelaRaison - @Hamiku123: Jako młody chłopak byłem bardzo aktywnym ministrantem w...

źródło: comment_16236535568jhuctXeVJFI1o5jrtgltB.jpg

Pobierz
@Hamiku123: U mnie na wsi zawsze to była jakaś nobilitacja, czy coś w ten deseń. Nie każdy ministrant mógł sobie #!$%@?ć w gonga. To jakieś szkolenie wieloletnie było, zanim po szczeblach wiary dotarło się do tego gongowego stanowiska. Nawet szmaty wtedy miał inne, lepsze jakieś. I ten gongowy też zazwyczaj miał chody u księdza. I takie jakby zaufanie, bo np. kasę do torby przerzucał. (Pamietam to, jak na tacy leżały same
@m_silvus: @Tommy__: @Pierorzek: Dziwne, że dopiero Szustak pomyślał o takim elementarzu co po kolei znaczy dany symbol na mszy. Żeby było jeszcze śmieszniej duzo ludzi w kościele i nawet księży robi coś co niepotrzeba (np. żegna się przy każdej okazji- zaś powinni dwa razy na wejściu i przy wyjściu) bo po prostu nikt im tego nie wytłumaczył. Zaś wszystko jest przemyślane- nawet dzwonki kadzielnicy, których jest 12 i jeden
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni:

do dziś nie wiem co te gongi oznaczają.

Zwyczaj ten wywodzi się z pierwszych wieków chrześcijaństwa. No ówczesnym mszach często zdarzało się że zgromadzeni wierni nie byli w stanie dostrzec co dzieje się przy ołtarzu. Nie było też nowoczesnego nagłośnienia więc nie zawsze słyszeli co mówi ksiądz.

Ten "gong" miał za zadanie zwrócić ich uwagę na to, że właśnie następuje najważniejsza część mszy świętej.
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: @Pierorzek: jeśli jesteście zainteresowani, to polecam cykl "Elementarz" z kanału Langusta na Palmie (o. Adama Szustaka). Cykl składa sie z kilkudziesięciu odcinków wyjaśniających wielerzeczy, w tym też takie, o których mówicie, czyli opis Eucharystii, co gdzie, kiedy i dalczego się dzieje itd.
https://www.youtube.com/user/Langustanapalmie/search?query=elementarz
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: msza to jest drwina z ofiary Jezusa i przykazań Bożych. Zaprzecza ona wystarczalności i doskonałości ofiary poprzez ciągłe, nowe zabijanie Jezusa na starych ołtarzach lewickich kilka razy dziennie w tysiącach miejsc na świecie. To także wyraz rytualnego kanibalizmu (teofagia, bogożerstwo) i wampiryzmu - praktyk znanych z najbardziej odrażających pogańskich kultów i wierzeń. Dodatkowo, dochodzą tam elementy bezsensownego mantrowania, wszechobecnego bałwochwalstwa (kłanianie się kawałkowi chleba i obrazom świętych/bogów). To powrót do
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ajron_men: bardzo dobrze, ale to co mówisz chyba nie przekłada się na oficjalna wykładnie KK? " msza to jest drwina z ofiary Jezusa i przykazań Bożych."