Wpis z mikrobloga

“Dlaczego król biały nie może bić wieży?” - wyjaśnienie

Parę dni temu zostałem zjechany przez wykopków za to, że zapytałem “dlaczego król biały nie może bić wieży” w tej sytuacji.

Skąd w ogóle moje wątpliwości: Jasne jest dla mnie, że król biały sam nie może wejść pod szach. Wydawało mi się jednak, że bijąc wieżę pod szach nie wejdzie. Król czarny jest związany (ciekawe ile osób w ogóle to dostrzegło, no ale dobra, załóżmy, że wszyscy). W związku z tym lichess nie pokazuje opcji zagrania czarnym skoczkiem. Jeżeli w zasadach byłoby napisane, że “bierka traci możliwość ruchu na dane pole, gdy ten ruch miałby sprawić, że jej król wszedłby pod szach”, a potem “król może wejść tylko na takie pole, na które żadna z przeciwnych bierek nie ma możliwości ruchu”, to król biały mógłby zbić wieżę.

Mało kto był jednak w stanie precyzyjnie wskazać zasadę, która zakazuje takiego ruchu. Za to by służyć poradami typu: “znajdź sobie łatwiejszą grę, chętnych nie brakowało”.

Osoby, którym dziękuję, decydujące się nie wyśmiewać mnie, a tłumaczyć, najczęściej posługiwały się intuicjami: że w szachach chodzi o to, by zbić króla przeciwnika jako pierwszym. Problem jednak polega na tym, że o ile te intuicje są użyteczne, to jednak w szachach NIE BIJE SIĘ KRÓLA. Chodzi o to by dać szachmata.

Sięgnijmy więc do zasad szachów federacji szachowej FIDE, by raz na zawsze odpowiedzieć sobie na pytanie w temacie (dzięki @adibor: za link).

Punkt 3.9:

The king is said to be "in check" if it is attacked by one or more of the opponent's pieces even if such pieces are constrained from moving to that square because they would then leave or place their own king in check.


Czyli nawet jeśli bierka nie może się przesunąć na pole, bo wtedy zostawiłaby króla pod szachem, to król przeciwny nie może wejść na to pole.

#szachy
Pobierz Dawidk01 - “Dlaczego król biały nie może bić wieży?” - wyjaśnienie

Parę dni temu z...
źródło: comment_1619092509Rts0cZXwOGtuYC8pGu4L29.jpg
  • 230
@koku: szach jest wtedy, gdy król jest w obszarze ataku jakies bierki, tzn wtedy, gdy ta bierka ma mozliwosc ruchu na to pole, lub nie ma mozliwosci ruchu, ale miałaby, gdyby nie była związana. to wyjasnia moje pytanie z wpisu
Nie wstyd Ci w to brnąć? W szachach nie można fizycznie zbić króla, mat polega na daniu groźby bicia bez możliwości odejścia króla na bezpieczne pole, wymyślasz swoje własne zasady i dziwisz się, że ludzie się z Ciebie śmieją. To, że związany skoczek nie może zrobić ruchu wcale nie znaczy, że jest nie aktywny, tak samo król do króla się nie przytula, tak samo nie może wejść na pole bicia jakiejkolwiek innej
nie, zgubiłes sie.


@Dawidk01: to podaj argument, ze tak właśnie jest. bo dla mnie temat jest oczywisty.

w swojej turze biały król (gdyby mógł zbić wieżę) w następnej turze koń mógłby zrobić szach -mat. dlatego król nie może wykonać tej akcji bo zasady zabraniają samobójczych ruchów króla.
@koku: wytłumaczylem. król nie może zbić wieży dlatego, że nie może sam dać sobie szacha. szach jest wtedy, gdy król jest w obszarze ataku jakies bierki, tzn wtedy, gdy ta bierka ma mozliwosc ruchu na to pole, lub nie ma mozliwosci ruchu, ale miałaby, gdyby nie była związana.
Kolejnosc ruchów:
1. Król bije wieżę
2. Kon bije króla = koniec gry mat
Nie wiem czy jest taka zasada ale nawet jeżeli pozwoliłoby ci zbic wieżę to naturalnym kolejny ruchem jest zbicie króla przez konia, więc koniec. Szach daje wieza a mat kon. ¯_(ツ)_/¯
@Przyczyno_Naszej_Radosci: ok, ale z drugiej strony w zasadach gry w szachy nie ma mowy o biciu krola, więc chciałem się dowiedzieć jak to jest rzeczywiscie sformulowane. dowiedziałem się i postanowiłem, że się tym podzielę z wykopkami, ale ofc wykopki chcą mnie wysmiać