Wpis z mikrobloga

“Dlaczego król biały nie może bić wieży?” - wyjaśnienie

Parę dni temu zostałem zjechany przez wykopków za to, że zapytałem “dlaczego król biały nie może bić wieży” w tej sytuacji.

Skąd w ogóle moje wątpliwości: Jasne jest dla mnie, że król biały sam nie może wejść pod szach. Wydawało mi się jednak, że bijąc wieżę pod szach nie wejdzie. Król czarny jest związany (ciekawe ile osób w ogóle to dostrzegło, no ale dobra, załóżmy, że wszyscy). W związku z tym lichess nie pokazuje opcji zagrania czarnym skoczkiem. Jeżeli w zasadach byłoby napisane, że “bierka traci możliwość ruchu na dane pole, gdy ten ruch miałby sprawić, że jej król wszedłby pod szach”, a potem “król może wejść tylko na takie pole, na które żadna z przeciwnych bierek nie ma możliwości ruchu”, to król biały mógłby zbić wieżę.

Mało kto był jednak w stanie precyzyjnie wskazać zasadę, która zakazuje takiego ruchu. Za to by służyć poradami typu: “znajdź sobie łatwiejszą grę, chętnych nie brakowało”.

Osoby, którym dziękuję, decydujące się nie wyśmiewać mnie, a tłumaczyć, najczęściej posługiwały się intuicjami: że w szachach chodzi o to, by zbić króla przeciwnika jako pierwszym. Problem jednak polega na tym, że o ile te intuicje są użyteczne, to jednak w szachach NIE BIJE SIĘ KRÓLA. Chodzi o to by dać szachmata.

Sięgnijmy więc do zasad szachów federacji szachowej FIDE, by raz na zawsze odpowiedzieć sobie na pytanie w temacie (dzięki @adibor: za link).

Punkt 3.9:

The king is said to be "in check" if it is attacked by one or more of the opponent's pieces even if such pieces are constrained from moving to that square because they would then leave or place their own king in check.


Czyli nawet jeśli bierka nie może się przesunąć na pole, bo wtedy zostawiłaby króla pod szachem, to król przeciwny nie może wejść na to pole.

#szachy
Dawidk01 - “Dlaczego król biały nie może bić wieży?” - wyjaśnienie

Parę dni temu z...

źródło: comment_1619092509Rts0cZXwOGtuYC8pGu4L29.jpg

Pobierz
  • 230
  • Odpowiedz
król nie może zbić wieży dlatego, że nie może sam dać sobie szacha. szach jest wtedy, gdy król jest w obszarze ataku jakies bierki, tzn wtedy, gdy ta bierka ma mozliwosc ruchu na to pole, lub nie ma mozliwosci ruchu, ale miałaby, gdyby nie była związana.


@Dawidk01: no to już wiesz dlaczego nie możesz zbić wieży :)
  • Odpowiedz
jaa pier***e XDD

"nie może wejść na pole atakowane przez inną bierkę"

Formuła mówi, że nie możesz, wszyscy mówią że nie możesz a Ty dalej swoje to weź wytłumacz jak niby możesz. Przecież to oczywiste, że ruszasz królem i robi się z tego szach a swojego króla szachować nie można więc po co ta dyskusja?
Jak takie dyskusje toczą się o zwykłego szacha to nie wyobrażam sobie gównoburzy, jaka powstałaby jakby bot
  • Odpowiedz
@smutny_kojot: nie poddawałem pod wątpliwosc... nie ogarniam w ogole co tu się dzieje w tych komentarzach. myslałem, że napiszę wpis, dostane 2 plusy i 1 komentarz: "o, fajnie to wytłumaczyles, warto czasem zajrzec do oficjalnych zasad", a tu kur... afera nie wiadomo o co
  • Odpowiedz
a Ty dalej swoje to weź wytłumacz jak niby możesz


@machalsky: ja pier... przeczytaj caly wątek i wskaż mi kur... JEDNO, kur... JEDNO miejsce w którym napisałem, że KUR... MOGĘ...
  • Odpowiedz
ja to rozumiem


@Dawidk01: nie rozumiesz od x postów. Jeśli w następnym ruchu król mógłby zostać zbity, to oznacza że jego los jest policzony i kończymy partię. Nie ma mowy o biciu króla w przepisach, tak jak w dekalogu nie ma nakazu oddychania. To bezpośrednio wynika z zasad gry i wpisywanie tego do przepisów byłoby głupie.
  • Odpowiedz
@Dawidk01: Zrozumiałeś jak działa związanie i super, ale musisz zrozumieć, że król nie może nigdy stanąć na polu które jest atakowane. nawet jakby była związana na 3 sposoby to dalej król nie może wejść w pole jej rażenia. Nie mam ochoty wypisywać żadnych definicji bo to oczywista zasada gry w szachy. Jak chcesz się naprawdę nadziwić co jeszcze nie dawno było legalne w szachach to polecam Roszade Pama-Krabbégo, a nie
  • Odpowiedz
@Dawidk01: Widziałem tamten wpis, ale wówczas odpuściłem sobie komentowanie, bo otrzymałeś już logiczne wyjaśnienia. Chciałbyś zastosować zasady wybiórczo i stąd to poczucie paradoksu. Ostatnio ktoś już ci dobrze wyjaśnił, że gdyby zawiesić na chwilę tę regułę i pozwolić królowi zbić wieżę, to w kolejnym ruchu straciłbyś króla i przegrał nim biała wieża zyskałaby szansę na zbicie króla przeciwnika. Chciałbym wykonać ruch niezgodny z zasadami a następnie kontynuować grą według wcześniejszych
  • Odpowiedz
@Dawidk01: to nie jest tak, że ten układ nie miał szans powstać? Nie mogą być te dwa króle na raz pod szachem bo oznaczałoby to ze wieża się ruszyła czarna zamiast odejścia czarnym królem z szacha.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Dawidk01:
To jest dobre pytanie i w sumie nie dziwię się że nowicjusz moze je zadać.
Tu masz wyjaśnienie:
https://support.chess.com/article/373-checkmate-with-a-pinned-piece-whats-going-on

Trzymając się ściśle zasad - król nie może wejść na pole atakowane przez inną figurę kropka. Nie ma znaczenia ze ta figura jest związana. Na chłopski rozum - gdyby wg. zasad dało się zbić krola to w twojej sytuacji biały król byłby zbity ZANIM twoja wieża zbiłaby czarnego króla.
  • Odpowiedz
@minijack:

Ostatnio ktoś już ci dobrze wyjaśnił, że gdyby zawiesić na chwilę tę regułę i pozwolić królowi zbić wieżę, to w kolejnym ruchu straciłbyś króla i przegrał nim biała wieża zyskałaby szansę na zbicie króla przeciwnika.


tak, napisałem o tym we
  • Odpowiedz