Wpis z mikrobloga

“Dlaczego król biały nie może bić wieży?” - wyjaśnienie

Parę dni temu zostałem zjechany przez wykopków za to, że zapytałem “dlaczego król biały nie może bić wieży” w tej sytuacji.

Skąd w ogóle moje wątpliwości: Jasne jest dla mnie, że król biały sam nie może wejść pod szach. Wydawało mi się jednak, że bijąc wieżę pod szach nie wejdzie. Król czarny jest związany (ciekawe ile osób w ogóle to dostrzegło, no ale dobra, załóżmy, że wszyscy). W związku z tym lichess nie pokazuje opcji zagrania czarnym skoczkiem. Jeżeli w zasadach byłoby napisane, że “bierka traci możliwość ruchu na dane pole, gdy ten ruch miałby sprawić, że jej król wszedłby pod szach”, a potem “król może wejść tylko na takie pole, na które żadna z przeciwnych bierek nie ma możliwości ruchu”, to król biały mógłby zbić wieżę.

Mało kto był jednak w stanie precyzyjnie wskazać zasadę, która zakazuje takiego ruchu. Za to by służyć poradami typu: “znajdź sobie łatwiejszą grę, chętnych nie brakowało”.

Osoby, którym dziękuję, decydujące się nie wyśmiewać mnie, a tłumaczyć, najczęściej posługiwały się intuicjami: że w szachach chodzi o to, by zbić króla przeciwnika jako pierwszym. Problem jednak polega na tym, że o ile te intuicje są użyteczne, to jednak w szachach NIE BIJE SIĘ KRÓLA. Chodzi o to by dać szachmata.

Sięgnijmy więc do zasad szachów federacji szachowej FIDE, by raz na zawsze odpowiedzieć sobie na pytanie w temacie (dzięki @adibor: za link).

Punkt 3.9:

The king is said to be "in check" if it is attacked by one or more of the opponent's pieces even if such pieces are constrained from moving to that square because they would then leave or place their own king in check.


Czyli nawet jeśli bierka nie może się przesunąć na pole, bo wtedy zostawiłaby króla pod szachem, to król przeciwny nie może wejść na to pole.

#szachy
Pobierz Dawidk01 - “Dlaczego król biały nie może bić wieży?” - wyjaśnienie

Parę dni temu z...
źródło: comment_1619092509Rts0cZXwOGtuYC8pGu4L29.jpg
  • 230
@Dawidk01: niepotrzebnie się doczepiliście tego zabijania króla, jak w definicji szacha skoczek nie musi skoczyć na króla. Może kolejny skok na wyobraźnię, wyobraź sobie że #!$%@?ąc, bierki tylko celują do króla a przecież nikt nie strzela (skacze) na jego pole. Więc jednocześnie daje szacha i osłania swojego króla
@gleorn: tak jak napisałem, to dobra intuicja, ale zasady nic nie mówią o zabiciu króla, dlatego szukałem precyzyjnej definicji.

ciekawe zresztą czemu nie zbija się króla. może dlatego, by uniknąć sytuacji, że ktos daje szachmata, po czym nie zauważa że go dał i nie zbija krola xd nie wiem