Wpis z mikrobloga

#it #programista15k #programowanie #podatki

Cześć. Po majówce PIS ogłosi nowy ład. Myślę że programista na UOP straci nawet 20tys rocznie. Oczywiście chciałem przejść na B2B, UOP potrzebowałem tylko do kredytu hipotecznego. Z tego co czytałem nawet liniowka zostanie już zablokowana, także zmiana nie ma sensu.

Moje pytanie do was brzmi: gdzie warto wyemigrować, żeby bezpiecznie zarabiać? Mam zamiar poświęcić weekend na duży research i posprawdzac systemy podatkowe krajów. Być może ktoś już to sprawdzał? Potraficie coś doradzić?

Ogólnie jestem senior fullstack devem z 8 letnim expem, w Polsce nic mnie nie trzyma. Znajomych nie mam jakoś strasznie dużo. Mam dobry angielski, mieszkanie sprzedam na pstryk palcem. Polska staje się tragiczna pod względem usług obywatelskich, wszystko leczę prywatnie, ceny wszystkiego rosną.

Wstępnie myślałem o Czechach, Słowacji, Szwajcarii. Myślę że odrzucam Niemcy i UK ale muszę to przeliczyć.

Mój priorytet to kasa i bezpieczeństwo, w kolejnym punkcie bliskość polski żeby odwiedzić rodzinę od czasu do czasu. Wiadomo warto też rozważyć trudność zrobienia obywatelstwa jako kryterium.

Proszę koledzy, podzielcie się swoimi przemyśleniami.

Edit: nie chce robić z tego posta postu politycznego, ale Polska naprawdę staje się tragiczna. Każda możliwa opłata idzie w górę, każdy podatek idzie w górę, PiS trąbi sukces bo rośnie minimalna Polaków. Rowery w decathlonie, samochody w salonach i wszystko co sprowadzane zza granicy podrożało jak nienormalne (czyli dosłownie wszystko bo polska eksportuje tylko warzywa). Jakoś powietrza to skandal, szkolnictwo, opieka medyczna dosłownie upada. Masakra!! Dość długo zaciskałem zeby ale nowe podatki przechyliły czarę goryczy.
  • 71
  • Odpowiedz
Myślę że programista na UOP straci nawet 20tys rocznie. (...) Z tego co czytałem nawet liniowka zostanie już zablokowana, także zmiana nie ma sensu.


@It_king: może poczekajmy na efekty, teraz to trochę gdybanie.
Jako Dev nie chcesz się wrzucać w IP BOX?
  • Odpowiedz
Oczywiście chciałem przejść na B2B, UOP potrzebowałem tylko do kredytu hipotecznego. Z tego co czytałem nawet liniowka zostanie już zablokowana, także zmiana nie ma sensu.


@It_king: w tym roku wprowadzili dla programistów ryczalt 15%, bez dużych kosztów opłaca sie bardziej niż liniowy, zainteresuj sie
  • Odpowiedz
@OsSikorskiego: IP BOX to świetny pomysł ale także duże ryzyko i boksowanie się że skarbówką. Gdy dużo osób z tego skorzysta na pewno zablokują tę ulgę programistom.

Ja nie jestem kombinatorem, bardzo dużo się uczę i haruję na swoją wypłatę. Chciałbym uczciwie zarabiać i uczciwie płacić podatki, stąd takie rozwiązania jak IPBox chyba nie są dla mnie.

Oczywiście propozycja PiS jest nie do zaakceptowania. Próbują wprowadzić nam zachodnie podatki (42%
  • Odpowiedz
@It_king: dla 10% procent chcesz spierdzielić z kraju? Jeszcze rozumiem jakaś Chorwacja, Tajlandia, ale do sąsiadów? Z dom też się wyprowadzisz jak druga połówka zredukuje z 100 do 90 "kontaktów" rocznie? Ja się nigdzie nie ruszam
  • Odpowiedz
Oczywiście propozycja PiS jest nie do zaakceptowania. Próbują wprowadzić nam zachodnie podatki (42% samego pit)


@It_king: wiesz, widziałem już z 15 propozycji nowego ładu, każda inna, w większości się wykluczały. Ja po prostu jeszcze czekam co wymyślą.

Chciałbym uczciwie zarabiać i uczciwie płacić podatki, stąd takie rozwiązania jak IPBox chyba nie są dla mnie.


@It_king: ale IPBOX jest czymś przewidzianym przez prawo tak jak ryczałt czy ulgi B+R.
  • Odpowiedz
@OsSikorskiego: ok dzięki zainteresuje się tematem. Może warto spróbować.

Oczywiście też czekam na ostateczne ustalenia rządu i trzymam kciuki żeby nie popłynęli. Zniosę podwyżkę ale nie w wysokości 20tys/rok.
  • Odpowiedz
Wstępnie myślałem o Czechach, Słowacji, Szwajcarii. Myślę że odrzucam Niemcy i UK ale muszę to przeliczyć.


@It_king: Nie wybieraj kraju który może zmienić się w Polskę w bardzo krótkim czasie. Dlatego ja bym odrzucił Czechy i Słowację jako niestabilne demokracje. Szwajcaria tylko jeśli znasz Niemiecki albo jesteś w stanie się go nauczyć
  • Odpowiedz
@It_king z tego co widziałem w artykułach na temat nowego ładu to raczej chcą dobrać się do b2b a nie UOPów, więc nie wiem dlaczego na UOP miałbyś tracić 20k rocznie. Zakładając wyższą kwotę drugiego progu podatkowego to UOP może stać się nawet bardziej interesujący niż był. Nie wiadomo jedynie jak z odliczeniem składki zdrowotnej
  • Odpowiedz
Z tego co czytałem nawet liniowka zostanie już zablokowana, także zmiana nie ma sensu


@It_king: A skąd takie info? Widziałem tylko, że ma dojść tylko składka zdrowotna, ale nie podali w jakim zakresie (pytam się bo sam przechodzę na B2B od Sierpnia)
  • Odpowiedz
z IPBOXem to najlepiej trzymać sobie te zaoszczędzone piniądze i po 5 latach jak już nie będą mogli podważyć decyzji wtedy je wypłacić


@agent_resistance: zawsze coś ale niewiele to pomoże bo jeżeli US każe Ci nagle zapłacić zaległy podatek to dorzuci z odsetkami za cały okres. Też się boję skorzystać z IP Box-a bo interpretacja, którą wydali Ci teraz może być unieważniona z tego co czytałem. Więc nie znasz dnia
  • Odpowiedz
@It_king z tego co widziałem w artykułach na temat nowego ładu to raczej chcą dobrać się do b2b a nie UOPów, więc nie wiem dlaczego na UOP miałbyś tracić 20k rocznie. Zakładając wyższą kwotę drugiego progu podatkowego to UOP może stać się nawet bardziej interesujący niż był. Nie wiadomo jedynie jak z odliczeniem składki zdrowotnej


@kubaa010: Z tego co wynika z przecieków, to na uop nowe propozycje będą opłacalne,
  • Odpowiedz
@It_king: Ja mam podobne odczucia co do tego kraju, jest tragicznie a nedzie jeszcze gorzej. Sprawdz sobie jeszcze Wlochy i Grecje, maja dosc ciekawe propozycje zwolnienia z podatkow dla imigrujacych, a do tego klimat i kuchnia.
  • Odpowiedz