Wpis z mikrobloga

#it #programista15k #programowanie #podatki

Cześć. Po majówce PIS ogłosi nowy ład. Myślę że programista na UOP straci nawet 20tys rocznie. Oczywiście chciałem przejść na B2B, UOP potrzebowałem tylko do kredytu hipotecznego. Z tego co czytałem nawet liniowka zostanie już zablokowana, także zmiana nie ma sensu.

Moje pytanie do was brzmi: gdzie warto wyemigrować, żeby bezpiecznie zarabiać? Mam zamiar poświęcić weekend na duży research i posprawdzac systemy podatkowe krajów. Być może ktoś już to sprawdzał? Potraficie coś doradzić?

Ogólnie jestem senior fullstack devem z 8 letnim expem, w Polsce nic mnie nie trzyma. Znajomych nie mam jakoś strasznie dużo. Mam dobry angielski, mieszkanie sprzedam na pstryk palcem. Polska staje się tragiczna pod względem usług obywatelskich, wszystko leczę prywatnie, ceny wszystkiego rosną.

Wstępnie myślałem o Czechach, Słowacji, Szwajcarii. Myślę że odrzucam Niemcy i UK ale muszę to przeliczyć.

Mój priorytet to kasa i bezpieczeństwo, w kolejnym punkcie bliskość polski żeby odwiedzić rodzinę od czasu do czasu. Wiadomo warto też rozważyć trudność zrobienia obywatelstwa jako kryterium.

Proszę koledzy, podzielcie się swoimi przemyśleniami.

Edit: nie chce robić z tego posta postu politycznego, ale Polska naprawdę staje się tragiczna. Każda możliwa opłata idzie w górę, każdy podatek idzie w górę, PiS trąbi sukces bo rośnie minimalna Polaków. Rowery w decathlonie, samochody w salonach i wszystko co sprowadzane zza granicy podrożało jak nienormalne (czyli dosłownie wszystko bo polska eksportuje tylko warzywa). Jakoś powietrza to skandal, szkolnictwo, opieka medyczna dosłownie upada. Masakra!! Dość długo zaciskałem zeby ale nowe podatki przechyliły czarę goryczy.
  • 71
@Leniek: No A320 toto ja nie polecę za atlantyk za bardzo, 787 / 777 / A380 wszystkie ten sam problem, a co do hałasu to mam słuchawki 1000XM3 i w nich niewiele słyszysz ;) bardziej chyba kwestia stresu bycia na wysokości i tego, że niewygodny fotel.
@It_king: serio jako programista15k chcesz sie przeprowadzac bo czeka Cię obniżka o tysiąc złotych ( i - strzelam - jest to raczej unlikely ) w skali miesiąca? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@alex-fortune: to daj mi ten 1k miesięcznie.
Jeśli teraz w niektórych krajach wychodzi 1-1,5k do przodu na podatkach (Czechy/Bułgaria), a dojść ma powiedzmy kolejny 1k, to łącznie za 2-2,5k możesz sobie spokojnie wynająć w tym
@It_king mam bardzo podobne przemyslenia, ale fizyczna emigracja nie wchodzi w gre z uwagi na zobowiazania na miejscu, jesli natkniesz sie na alternatywe daj znac:)

@krzych0 a kwoty ktore podales sa dla jakiego zalozenia? Jeden biznes np w Czechach, czy jakas inna kombinacja?

Generalnie w ciagu ost roku oplacilo sie po prostu zarabiac w euro pracujac zdalnie (brak vatu i kurs euro), ale to tylko kropla w morzu optymalizacyjnych potrzeb.
@Mari_anna: żeby mieć rezydencje podatkowa w jakimś kraju nie wystarczy założyć tam działaności, musisz mieć trochę więcej „argumentów” i to głównie stad te koszty. Najem jakiejś powierzchni, „mieszkania”, dokumentacja, jakaś spółka w Polsce jeżeli potrzebujesz etc. To kosztuje i musi być utrzymywane. Nikt za 10 zł tego nie zrobi.
@alex-fortune: no ale jak się nagle zmienia zasady gry i to grubo (nie powiesz mi że oddałbyś 1k zł miesięcznie - nie zarabiając takiego hajsu i nie mając wizji takiego hajsu miesięcznie w plecy, łatwo dysponować hajsem innych, jak lewica).

Przypomnę tylko wyliczenia @marek-krakow :

Dotychczasowy ranking efektywnego opodatkowania #programista15k:

1. Czechy, ryczałt 5 469 CZK - 6,56%

2. Rumunia, podatek liniowy 10% - 10,46%

3. Bułgaria, freelance - 17,76%
nie powiesz mi że oddałbyś 1k zł miesięcznie - nie zarabiając takiego hajsu i nie mając wizji takiego hajsu miesięcznie w plecy, łatwo dysponować hajsem innych, jak lewica


@Namyslaw: a powiem Ci, ze gdyby za tym miala isc lepsza sluzba zdrowia to oddalbym i dwa razy tyle, ale umowmy sie, ze jestem finansowo dośc uprzywilejowany ;)

Prawda jest taka, że kto może będzie stąd #!$%@?ł. Praca w IT daje prosty "próg
@alex-fortune: > serio jako programista15k chcesz sie przeprowadzac bo czeka Cię obniżka o tysiąc złotych ( i - strzelam - jest to raczej unlikely ) w skali miesiąca? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No i nie jest "unlikely". #programista15k traci między 1,2k-1,4k w skali miesiąca zgodnie z przedstawionym nowym ładem.
@alex-fortune: To nie chodzi o 1,5k, tylko o to, że w tym momencie, uczciwy przedsiębiorca, mimo, że bierze na siebie znacznie większe ryzyko, niż osoba zatrudniona na UoP, to nie dostaje od Państwa nic, aby to zrekompensować, a w tym momencie jest już okradany bardziej, niż człowiek na UoP, który może sobie to jeszcze jakoś odbić.
@alex-fortune: Weź pod uwagę to, że to nie jest 1,5k "obniżki", tylko kolejne dociśnięcie przedsiębiorców. Sumarycznie jest już tego na tyle, że za granicą po prostu już się bardziej kalkuluje, a nie tylko "wychodzi na to samo".
@balker:
Po pierwsze - wcale nie oplaca sie bardziej za granica, przynajmniej nie zachodnią.
Po drugie - taki był tego cel, aby ludzie ktorzy sa na fikcyjnym samozatrudnieniu przeszli na UoP. No i umówmy się, że nadal mimo wszystko na B2B masz lepiej niż na UoPie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
No i umówmy się, że nadal mimo wszystko na B2B masz lepiej niż na UoPie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@alex-fortune: tzn? w Jakim przypadku? Ostatnio sens B2B był w granicach 100k rocznie. Wraz z tymi zmianami, na szybko wychodzi, że próg wszedł w ~180k. Przy czym to modelowy przykład - na B2B nic nie odliczasz - na UoP nie oczekujesz emerytury większej niż minimalna, nie masz dzieci,