Wpis z mikrobloga

#it #programista15k #programowanie #podatki

Cześć. Po majówce PIS ogłosi nowy ład. Myślę że programista na UOP straci nawet 20tys rocznie. Oczywiście chciałem przejść na B2B, UOP potrzebowałem tylko do kredytu hipotecznego. Z tego co czytałem nawet liniowka zostanie już zablokowana, także zmiana nie ma sensu.

Moje pytanie do was brzmi: gdzie warto wyemigrować, żeby bezpiecznie zarabiać? Mam zamiar poświęcić weekend na duży research i posprawdzac systemy podatkowe krajów. Być może ktoś już to sprawdzał? Potraficie coś doradzić?

Ogólnie jestem senior fullstack devem z 8 letnim expem, w Polsce nic mnie nie trzyma. Znajomych nie mam jakoś strasznie dużo. Mam dobry angielski, mieszkanie sprzedam na pstryk palcem. Polska staje się tragiczna pod względem usług obywatelskich, wszystko leczę prywatnie, ceny wszystkiego rosną.

Wstępnie myślałem o Czechach, Słowacji, Szwajcarii. Myślę że odrzucam Niemcy i UK ale muszę to przeliczyć.

Mój priorytet to kasa i bezpieczeństwo, w kolejnym punkcie bliskość polski żeby odwiedzić rodzinę od czasu do czasu. Wiadomo warto też rozważyć trudność zrobienia obywatelstwa jako kryterium.

Proszę koledzy, podzielcie się swoimi przemyśleniami.

Edit: nie chce robić z tego posta postu politycznego, ale Polska naprawdę staje się tragiczna. Każda możliwa opłata idzie w górę, każdy podatek idzie w górę, PiS trąbi sukces bo rośnie minimalna Polaków. Rowery w decathlonie, samochody w salonach i wszystko co sprowadzane zza granicy podrożało jak nienormalne (czyli dosłownie wszystko bo polska eksportuje tylko warzywa). Jakoś powietrza to skandal, szkolnictwo, opieka medyczna dosłownie upada. Masakra!! Dość długo zaciskałem zeby ale nowe podatki przechyliły czarę goryczy.
  • 71
@It_king: rozkminiam temat od kilku miechów i licze, ze w przyszlym roku uda sie stad zawinac

ogolnie powinien wystapic trend, ze kraje gdzie PKB bazuje na turystyce beda chcialy sciagnac do siebie Digital Nomadow - dla przykladu w 2021 roku jezeli przeprowadzisz sie do Grecji to dostaniesz 50% znizki na podatek przez 7 lat.
Istnieje szansa, ze np. Chorwacja tez pojdzie w te strone i zrobi dla ludzi taka "promke". Poki
@It_king: Zapraszamy do Szwajcarii ( ͡º ͜ʖ͡º)
Relatywnie niskie podatki (w zależności od kantonu), bardzo luźne i spokojne życie, a jak ktoś potrzebuje się wyszaleć, to też można i jest gdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przyroda, góry, mnóstwo startupowych hubów, rozsianych po całym kraju, nie tylko w Zurichu i bardzo dużo przeróżnych społeczności, co by się nie nudzić i mieć możliwość integracji
@Leniek: No A320 toto ja nie polecę za atlantyk za bardzo, 787 / 777 / A380 wszystkie ten sam problem, a co do hałasu to mam słuchawki 1000XM3 i w nich niewiele słyszysz ;) bardziej chyba kwestia stresu bycia na wysokości i tego, że niewygodny fotel.
@It_king: serio jako programista15k chcesz sie przeprowadzac bo czeka Cię obniżka o tysiąc złotych ( i - strzelam - jest to raczej unlikely ) w skali miesiąca? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@alex-fortune: to daj mi ten 1k miesięcznie.
Jeśli teraz w niektórych krajach wychodzi 1-1,5k do przodu na podatkach (Czechy/Bułgaria), a dojść ma powiedzmy kolejny 1k, to łącznie za 2-2,5k możesz sobie spokojnie wynająć w tym
@It_king mam bardzo podobne przemyslenia, ale fizyczna emigracja nie wchodzi w gre z uwagi na zobowiazania na miejscu, jesli natkniesz sie na alternatywe daj znac:)

@krzych0 a kwoty ktore podales sa dla jakiego zalozenia? Jeden biznes np w Czechach, czy jakas inna kombinacja?

Generalnie w ciagu ost roku oplacilo sie po prostu zarabiac w euro pracujac zdalnie (brak vatu i kurs euro), ale to tylko kropla w morzu optymalizacyjnych potrzeb.
@Mari_anna: żeby mieć rezydencje podatkowa w jakimś kraju nie wystarczy założyć tam działaności, musisz mieć trochę więcej „argumentów” i to głównie stad te koszty. Najem jakiejś powierzchni, „mieszkania”, dokumentacja, jakaś spółka w Polsce jeżeli potrzebujesz etc. To kosztuje i musi być utrzymywane. Nikt za 10 zł tego nie zrobi.