Wpis z mikrobloga

Uzdrowienie wszystkiego jest bardzo proste. Wystarczy oddać ludziom możliwość działania i ograniczyć do minimum działanie państwa. KAŻDY, ale to każdy jeden przykład w historii pokazuje, że im mniej państwa tym społeczeństwo bogaci się coraz szybciej i odwrotnie, im więcej państwa tym coraz gorzej (


@DanteTooMayCry: Czyli np. Somalia albo część Meksyku opanowana przez gangi to lepsze miejsca do życia niż UE, Kanada, Szwajcaria, Australia czy Japonia?
  • Odpowiedz
@Dacir przecież autor posta nie ma idola ekonomi bo stronie którą popiera takich nie ma. Oglądałem dzisiaj debatę Mentzena ze Standerskim i pierwsza wypowiedź Standerskiego to od razu atak. Zero wiedzy więc od razu atak.
  • Odpowiedz
@JAI2L9LAD: problem Twojego mema polega na tym, że nie znasz lub nie doświadczyłeś akademickiej dyskusji. To, że ktoś ma inne poglądy które mogą być totalnie inne od Twoich. Wcale nie oznacza, że nie ma wiedzy. Zresztą musiał ją udowodnić 3 razy broniąc pracy licencjackiej, magisterskiej i doktorskiej.

Podsumowując uprawienie nauki polega na dyskusji ludzi o różnych poglądach i wizji świata. Wyobraź sobie, że może to być inspirujące i rozwijające doświadczenie.
  • Odpowiedz
@JAI2L9LAD: Mentzen z własną kancelarią prawną, z własnym browarem, pisze książki i cholera wie jakie biznesy jeszcze ma. Dlatego lewactwo dostaje kwiku... i bardzo dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
W PiSie i innych partiach też są doktorzy nauk ekonomicznych. I czemu niby oni mają być mniej kompetentni od memcena?


@ZydowskiZarzadPowierniczy: a nawet lepiej, w innych są przecież profesorowie ekonomii (chociażby Rosati w PO), czyli ten jego doktorat nie jest niczym szczególnym.
  • Odpowiedz
Kolejność nie jest - rząd Somalii upadł i przez to upadłą Somalia. Tylko rządy doprowadziły do upadku Somalii, a potem upadło i państwo.


@DanteTooMayCry: Równie dobrze można powiedzieć, że rządy doprowadziły do upadku Polski i Ukrainy w 1989 roku (oczywiście nie dosłownie i nie do poziomu Somalii, to po prostu takie uproszczenie i skrót myślowy). Jednak po tym czasie Polska zaczęła budować państwo na kształt zachodni, natomiast na Ukrainie władzę de facto przejęły grupy oligarchów a państwo istniało tylko na papierze. Kto lepiej wyszedł na swojej ,,strategii"?

I im szybciej Somalijczycy się uzbroją i będą mogli gonić bandytów tym szybciej zacznie się tam uspokajać na dobre. Mimo, że już jest o wiele lepiej niż przed rozpoczęciem wojny
  • Odpowiedz
@falden:

Równie dobrze można powiedzieć, że rządy doprowadziły do upadku Polski i Ukrainy w 1989 roku (oczywiście nie dosłownie i nie do poziomu Somalii, to po prostu takie uproszczenie i skrót myślowy). Jednak po tym czasie Polska zaczęła budować państwo na kształt zachodni, natomiast na Ukrainie władzę de facto przejęły grupy oligarchów a państwo istniało tylko na papierze. Kto lepiej wyszedł na swojej ,,strategii"?


Przypadek Polski czy nawet Ukrainy ani odrobinę nie pokrywa się z Somalią nawet w sposób uproszczony. Gospodarka była bardzo zła, ale tu generalnie wszystko toczyło się normalnie, a tam były regularne wojny nie tylko zewnętrzne, ale i
  • Odpowiedz
Różnica między Polską i Ukrainą opiera się na czymś zgoła innym. Jakimś cudem po 89 dano w Polsce ludziom na chwilę wolność. Państwo bardzo mocno się wycofało - chodzi przede wszystkim o Ustawę Wilczka. Ta wolność gospodarcza zaowocowała bardzo szybkim rozwojem i bogaceniem się społeczeństwa. Po kilku latach to wszystko zniszczono i państwo znowu zaczęło się rozrastać i zagarniać daną wolność.


@DanteTooMayCry: Przecież decydującym czynnikiem bogacenia się Polski po 1989 roku było otwarcie się na zachód.

Co do tej niby wolności to miała ona sporo negatywnych aspektów. Właściciel firmy mógł często niemal bezkarnie dymać kontrahentów, konsumentów i własnych pracowników, ale i sam również mógł być dymany przez konkurencję czy grupy
  • Odpowiedz
@falden:

Przecież decydującym czynnikiem bogacenia się Polski po 1989 roku było otwarcie się na zachód.


Powtarzam. Decydującym czynnikiem było wprowadzenie wolności gospodarczej. Otwarcie się zachód g---o by dało, gdyby tu nic się nie
  • Odpowiedz