Wpis z mikrobloga

Kumpel z żoną wzięli kredyt na 30 lat, w którym rata przekracza ponad połowę ich dochodów. Pytam co zrobi jak wzrosną stopy. Wg. niego nie wzrosną, bo "PiS do tego nie dopuści". "Przez 30 lat?" - Pytam. Nic nie odpowiedział. Zobaczycie jaki kwik będzie jak RPP w końcu te stopy podniesie. Frankowicze przy tym to przystawka.

#nieruchomosci #mieszkanie #kredythipoteczny
  • 172
  • Odpowiedz
Nie do końca jestem w stanie to pojąć, bo "nie stać mnie" jest dość obiektywnym i trudnym do nagięcia ograniczeniem.


@motokate: No właśnie chyba sęk w tym, że nie jest to takie trudne do nagięcia xD
Przed wybuchem pandemii wydaje mi się, że wielu ludzi kierowało się prostym kryterium: "skoro bank daje, to mnie stać... Przecież bank liczy zdolność"... A to, że bankowi nie będzie przeszkadzać to, że po opłaceniu raty
  • Odpowiedz
Ilu znam ludzi żyjących na gołej podłodze po odbiorze mieszkania, bo się "nagle" okazało, że mieszkanie trzeba wykończyć i urządzić xD


@muguet: No niestety kosztuje. Biorę z wtórnego 65 metrów i koszt remontu z urządzeniem na funkiel (wcale nie jakiejś #!$%@? jakości oraz z turbo dodatkami) to 80 koła w kosztorysie ( ͡° ͜ʖ ͡°) A sądzę, że będzie bliżej 90, bo zawsze tak jest.
  • Odpowiedz
@XpedobearX: Zdaję sobie z tego sprawę, niestety wielu ludzi w desperacji (żeby nie płacić za wynajem) wzięło kredyty, na które nie było ich stać. Wszystko było na wyciągnięcie ręki, jeszcze do niedawna można było wziąć kredyt bez żadnego wkładu własnego z dodatkowym ubezpieczeniem - i tak to się kręciło.
  • Odpowiedz
@muguet: Ogólnie to można zawsze wziąć dodatkowe środki w hipotece na remont, ale jak ktoś ze zdolnością na same mieszkanie jest na granicy, no to ma przesrane. Biorąc hipotekę, dla mnie to było już drogo i zastanawiałem się, skąd ludzie o gorszych, przeciętnych dochodach biorą tyle hajsu na wkład, PCC, notariusza itd. xD No, ale potem też sobie przypomniałem o deweloperce na różnych #!$%@?, gdzie później pół życia traci się na
  • Odpowiedz
@mickpl: kumpel wziął na mieszkanie prawie bańkę na 50 lat, dali mu bo miał tam wkład chyba 100k, teraz spłaca i piszczy że gówno mu z wypłaty zostaje, nawet mi go nie żal XD Się mieszkania w developie zachciało XD

@droid43210 jaki bank daje kredyty na 50 lat?
  • Odpowiedz
Bank nie udzieli kredytu gdzie miesięczna rata będzie większa od połowy obu pensji.


@SkarpetyZnog: już ci OP odpowiedział, ale ja jeszcze dodam, że klient może nawet wprost w banku mówić, że bierze kredyt teraz, bo ma dobry okres i później nie będzie miał zdolności, a bankowy "doradca" jeszcze mu pomoże jak najszybciej załatwić formalności i nagiąć rzeczywistość, żeby wniosek przeszedł. Jeden chce dostać kredyt, a drugi chce sprzedać kredyt - to
  • Odpowiedz
@mickpl: #!$%@?ć PiS ba 100% ale lepiej zaciskać pasa i biedować spłacając własny kredyt aniżeli zaciskać pasa, biedować i spłacać go komuś w czynszu. Zawsze można sprzedać mieszkanie i odzyskać przynajmniej cześć spłaconej kwoty.
  • Odpowiedz
@mickpl: Nieźle xD ja się szykuję na kredyt z ratą na ten moment ~23% dochodu, przekalkulowałem sobie (realny moim zdaniem, tymczasowy) wzrost wiboru do 5% a i tak się cykam, że czegoś nie przeliczyłem
  • Odpowiedz