Wpis z mikrobloga

@Soobak: w tej cenie szukaj nettopów jest tego trochę. Dużo mniejsze zużycie prądu, bardziej kompaktowe wymiary, tylko dyski na usb3.0/3.1 będą zamiast na SATA.
@Soobak: na serwer plików lepiej jakiś terminal x86 albo dowolny SBC x64, musi mieć USB3.0 albo SATA, i Gigabita, stawiasz tam jakiegoś linuxa i OMV, wydajność może być porównywalna albo nieco gorsza, ale zużycie prądu robi swoje
@Soobak: ja używam i używałem różnych SBC, one pobierają ok. 5W. Dyski biorę ze starych laptopów (2,5 cala). Osiągi zależne od SBC, mostka USB-SATA, dysku, routera, sieci, komputera. Dobrze się sprawdzają Raspberry Pi4, różne RockPi, NanoPi, Odroid. Ładniejsze to od takiego wielkiego kloca i oszczędniejsze. Chłodzenie wystarcza im pasywne, ew. wentylatorek 80mm na najniższe obroty. Jaki masz model routera konkretnie?
@Soobak: raczej nie można wymienić, tylko można podłączyć własny. Ja bym poczekał z zakupem, jeżeli NAS to jedyny powód. Może się okazać, że Funbox (2, czy 3?) da radę wyciągnąć jakieś 80MB/s, co nie wyczerpuje Gigabita (teoretycznie 125MB/s), ale zbliża się do granicy możliwości wielu dysków talerzowych. Wtedy nowy router może nic nie dać.