Wpis z mikrobloga

Zaintrygowany podobnym wpisem chciałem się spytać którą część Europy preferujecie (do życia, kulturę, języki itp., itd.) i dlaczego.
#europa #zycie #podroze #jezykiobce #kultura #wartosci #emigracja #4konserwy #neuropa Słowiańska: #rosja #ukraina #bialorus #lotwa #litwa #polska #slowacja #czechy
Germańska: #niemcy #austria #szwajcaria #lichtenstein #luksemburg #niderlandy #holandia #dania #norwegia #szwecja #skandynawia #belgia #beneluks #anglia #walia #szkocja #irlandia #wielkabrytania
Romańska: #francja #wlochy #hiszpania #portugalia #rumunia
Inna: #finlandia #grecja #turcja #balkany

Którą część Europy wolisz (kultura, jedzenie, języki, życie na stałe etc.)?

  • Słowiańską 25.3% (90)
  • Germańską 44.4% (158)
  • Romańską 23.3% (83)
  • Inną (jaką?) 7.0% (25)

Oddanych głosów: 356

  • 38
@Jezus_z_Galileii: Hm, sądzę, że to nie ma większego znaczenia. Mentalność jest bardziej kwestią indywidualnej jednostki niż całych narodów, ale rozumiem do czego zmierzasz. Nie chciałem się już jednak bawić w taki szczegółowy podział, bo wiele czasu by to zajęło. :)
A jeśli można spytać, którą część Europy lubisz i dlaczego?
@Xing77: Zagłosowałe na "Inną", ponieważ też postanowiłem zagłosować na Skandynawię, a może nawet szerzej na kraje nordyckie. Wprawdzie język fiński różni się bardzo od skandynawskich, to jednak przez wiele lat wspólnego życia, ich kultury są podobne. Dlaczego wybrałem tę opcję? Spokojne podejście do życia, praktyczne rozwiązania, szacunek do przyrody, dbanie o ludzi ze strony państwa (np. bardzo dobra służba zdrowia). Nie bez powodu kraje nordyckie są w czołówce list związanych ze
@Zashi: Finlandia nie należy do Skandynawii, ale porównanie do krajów nordyckich jest całkiem rozsądne. Kulturowo i językowo jednak Finlandię sporo dzieli od np. Szwecji (głównie dzięki historii).
Z tym szczęściem to różnie bywa. Znam osoby które mieszkały przez jakiś czas na północy i wcale nie czuły się szczęśliwe pomimo dobrych warunków. Szczęście to kwestia bardzo względna. :)
@suqmadiq2ama: Również skłaniam się ku romańskiej, ale mentalnie bliżej mi do zgrabnej mieszanki germańskiej z romańską.
Dlaczego romańska? Podoba mi się ich styl, poczucie smaku, gustu, sztuka, pogoda, języki, kuchnia, takie bardziej luźne podejście do życia, czyli wszystko to co do szczęścia potrzeba. :) Minusem dla mnie jest nieco temperamentna/reakcyjna mentalność i gospodarka.
Kulturowo i językowo jednak Finlandię sporo dzieli od np. Szwecji (głównie dzięki historii).


@Xing77: Coś tam ich łączy, w końcu są przez tyle czasu sąsiadami. W Finlandii językiem ojczystym jest szwedzki dla ok. 5% populacji. Jest to także język urzędowy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@suqmadiq2ama: Również skłaniam się ku romańskiej, ale mentalnie bliżej mi do zgrabnej mieszanki germańskiej z romańską.

Dlaczego romańska? Podoba mi się ich styl, poczucie smaku, gustu, sztuka, pogoda, języki, kuchnia, takie bardziej luźne podejście do życia, czyli wszystko to co do szczęścia potrzeba. :) Minusem dla mnie jest nieco temperamentna/reakcyjna mentalność i gospodarka.

@Xing77: Dolce vita, kto mieszkał w italii i hiszpani (np ja) to widzi czym się różni #!$%@?
@Xing77: Bałkany i Turcja (mówię o zachodzie Turcji głównie, i głównie stawiam na Turcję). Sam nie jestem dobrze zorganizowany i nawet lubię ten chaos. Plus wg mnie najładniejsze kobiety w tej części świata (no prócz imigrantek z Ameryki południowej w Hiszpanii i Portugalii( ͡° ͜ʖ ͡°)), pyszna kuchnia, pomocni ludzie i piękne miejsca ogólnie rozrywek nie brakuje. Z minusów to sytuacja gospodarcza ( w Turcji aktualnie zła,
pyszna kuchnia, pomocni ludzie i piękne miejsca ogólnie rozrywek nie brakuje. Z minusów to sytuacja gospodarcza ( w Turcji aktualnie zła, ale parę lat temu bym tak nie powiedział), nacjoreligijne fanatyzmy, i czasami aż przesadny brak organizacji nawet dla


@Olbor: Całkowicie się nie zgadzam co do kobiet. Turczynki nie są zbyt ładne, a na tle innych narodów tureckich (Kazaszek, Kirgizek, Uzbeczek, Azerek, Tatarek itd.) wypadają tragicznie. Nawet wczoraj oglądałem z siostrą