Wpis z mikrobloga

Czemu jedziesz środkiem pasa, zamiast trzymać się jego prawej strony?


@rozentuzjazmowany: To nie ja. Ale jedzie tak dlatego, bo nie musi się trzymać prawej strony, tak samo bowiem jak kierowcy nie ma obowiązku jechac po dziurach i studzienkach. ¯\_(ツ)_/¯
@unclefucker: Biedaczek nie wie, że można sprawdzić z jakiego powodu wpis został zgłoszony. Tutaj historia konwersacji:

[Usunięty wpis przez moderatora, unclefucker nazwany słowem zaczynającym się od idio.....

@xGreatx: o jezus ale mi poszło w pięty dzbanie.

@unclefucker: Tak ci poszło, że się popłakałeś i zgłosiłeś wpis xD.

@xGreatx: o znowu masz halucynacje arturku?


A tutaj powód usunięcia: [Wpis] atakuje mnie. XDDDDDDDDDDDD
źródło: comment_1597919991W1CdntnITy2ZJfzNWWuFaU.jpg
Ma do tego prawo podczas omijania dziur tak samo jadąc samochodem masz prawo zwolnić i ominąć dziurę jeśli może ona spowodować uszkodzenie twojego pojazdu i nikomu nic do tego...


@GrowEatAndTrip: Z tą tylko drobną różnicą, że jadąc samochodem w takiej sytuacji masz obowiązek spojrzeć w lusterko i upewnić się, czy ten manewr będzie bezpieczny - jeśli nie jest to hamujesz i czekasz z włączonym kierunkowskazem. Nie możesz komuś zajechać drogi w
@unclefucker: a to czyta się artykuły ustawy w oderwaniu od innych, gdzie są podane definicje? O jezdniach, pasach i pojazdach nimi się poruszających jest w art. 16, który już zylion razy był przywołany, a Ty udajesz, że wcale nie. Więc warto zasięgnąć definicji roweru, który również jest pojazdem i w takim samym stopniu korzysta z tychże, jak samochody. Straciłem ten czas bezsensownie ostatni raz, już ja doskonale widzę, co tu wypisujesz,
@psylo:
Ale w przypadku samochodu omijając dziurę zazwyczaj zmienia się pas ruchu, co w przypadku roweru nie występuje dlatego nie musi on sygnalizować zmiany pasa ruchu bo to się nie dzieje. Jedzie on cały czas swoim pasem ruchu do czego ma jak najbardziej prawo.
@unclefucker:
Twoim pytaniem do mnie było które wyprzedzanie oprócz BMW wywołało utrudnienia w ruchu. Odpowiedziałem na nie parę komentarzy temu że wszystkie np. dostawczak walący na czołówkę i spychajacy rowerzystę do rowu ( bezpośrednio po BMW).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@reddin: jeździłem przy samej krawędzi jak i bardziej środkiem. Z moich obserwacji wynika że jeżdżąc przy krawędzi kierowcy są bardziej skłonni wyprzedzać na gazetę a nawet gdy jedzie coś z na przeciwka (!) Poza tym rzadziej zjeżdżają na drugi pas przy wyprzedzaniu.

Jazda bliżej środka jest moim zdaniem bezpieczniejsza bo wymusza u kierowcy zjazd na drugi pas no i nie ma możliwości wyprzedzania gdy coś jedzie z naprzeciwka.

W ogóle #!$%@?
to jest zabronione jakbyś nie wiedział


@Socyn: Oczywiście że wiem. Ale przecież nie z tego powodu rowerzysta umieścił filmik w sieci. Jemu się nie spodobało wyprzedzenie go tuż przed sygnalizacją ruchu wahadłowego. Dlatego nie zatrzymał się na czerwonym, lecz pojechał po chodniku. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale w przypadku samochodu omijając dziurę zazwyczaj zmienia się pas ruchu, co w przypadku roweru nie występuje dlatego nie musi on sygnalizować zmiany pasa ruchu bo to się nie dzieje. Jedzie on cały czas swoim pasem ruchu do czego ma jak najbardziej prawo.


@GrowEatAndTrip: Nie, nie ma prawa. Może być w tym momencie wyprzedzany (tak jak ten na filmie) przez samochód z zachowaniem minimalnej ustawowej odległości bezpieczeństwa. Robiąc taki nagły manewr
Z moich obserwacji wynika że jeżdżąc przy krawędzi kierowcy są bardziej skłonni wyprzedzać na gazetę a nawet gdy jedzie coś z na przeciwka


@Wygryw_z_wyboru: Oczywiście, że tak, co więcej nie ma gdzie uciekać.

W ogóle #!$%@? nie rozumiem dlaczego kierowcy nie potrafią całkowicie zjechac na lewy pas podczas wyprzedzania.


Otóż to ¯\_(ツ)_/¯
@reddin: Proszę bardzo:

6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisu nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12.
@Kleki_Petra: Proszę bardzo:

Art. 16 4

Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.


Wyrok Sądu Najwyższego z 10.08.2005 r. o sygn. III KK 308/04

Poruszanie się przez rowerzystę w odległości około 1,2 m od krawędzi jezdni nie można uznać za naruszające przepis art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 20.06.1997 r. - prawo o
@psylo:
Hmm ale to pojazd wyprzedzający ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i upewnić się czy jest możliwość wyprzedzenia bez powodowania sytuacji niebezpieczniej/utrudniającej w jakikolwiek sposób ruch innym uczestnikom ruchu drogowego. Za każdym razem wina w takim przypadku będzie po stronie wyprzedzającego bo to on nie dopilnował swojego obowiązku. Rowerzysta w momencie gdy uzna iż prawa strona jego pasa nie nadaje się do użytku i jest to uzasadnione może jechać środkiem pasa
Hmm ale to pojazd wyprzedzający ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i upewnić się czy jest możliwość wyprzedzenia bez powodowania sytuacji niebezpieczniej/utrudniającej w jakikolwiek sposób ruch innym uczestnikom ruchu drogowego.


@GrowEatAndTrip: Dobijasz mnie człowieku... Strach na drogę wyjeżdżać jeśli dookoła jest pełno cyklistów z taką własną interpretacją przepisów. Pewnie, wyprzedzający ma obowiązek bo to samochodziarz i jak wiadomo tylko oni mają obowiązki na drodze, ale czasami może mu się zepsuć magiczna szklana
@psylo:
Kolego nie jeżdżę rowerem, więc nie trafiłeś. Nie samochodziarz a wyprzedzający. Jak wyprzedza Cię rower i zachaczy Cię na TWOIM pasie ruchu to jest to jego wina. Dlatego przy wyprzedzaniu należy zmienić pas ruchu/zachować bezpieczną odległość, aby taka sytuacja nie wystąpiła. Nie potrzeba szklanej kuli wystarczy mózg.
@reddin: Nie nie, ty cytujesz inny przepis do innej sytuacji. Tu nie mamy po prostu jazdy, tutaj mamy manewr wyprzedzania i zachowanie kierującego pojazdem wyprzedzanym, które jest jasne, czyli zjazd możliwie jak najbardziej na prawo.
Kolejna sprawa, pokazujesz wyrok w procesie karnym, w którym sąd odrzucił skargę kasacyjną obrońcy który próbował argumentować, że poszkodowany poprzez swoją jazdę przyczynił się do wypadku drogowego.

Tak brzmiał ten punkt tej skargi:

art. 16 ust.
@psylo:
W którym miejscu się rozjeżdżam?
Art.24 1.Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu
W tym? Czy którymś innym?