Wpis z mikrobloga

Szkoda, że ludzie, którzy mieszkają w pięknych poniemieckich domach, często nie potrafią docenić ich architektury (,)
O gustach się nie dyskutuje, ale chyba nikt normalny nie powie, że obklejenie styropianem i pomalowanie elewacji na jakiś oczojebny pastelowy kolor, to dobry pomysł na renowację poniemieckiego domu. W normalnym, cywilizowanym kraju taka dewastacja zabytkowego domu, miałaby jakiś wpływ na cenę sąsiednich nieruchomości, ale tu jest Polska i tutaj to nie ma żadnego znaczenia, bo większość Polaków poczucie estetyki ma na poziomie neandertalczyka ¯\_(ツ)_/¯

(σ ͜ʖσ) Źródło

#wroclaw #architektura #polskiedomy #gorzkiezale
Pobierz
źródło: comment_1597402444CbXuLJZuDTuLNkek9CcCOd.jpg
  • 151
Damy poniemieckie były budowane w technologi cegła - pustka - cegła i jest to wystarczające ocieplenie. Sam mieszkam w takim domu i teraz przy 30 stopniowych upałach przez grubo ponad tydzień mam w domu 23 stopnie. Przez okres grzewczy (6msc) na ogrzanie około 120m2+bojlera gorącej wody zużywam około 4t ekogroszku. Nie zamierzam tego domu ocieplać chyba że ewentualnie jakimś max 4cm styro.


@szwagierdsr: Pytanie co znaczy "wystarczające"? Taka ściana z cegły
ilkunastopiętrowy wieżowiec pomalowany na pastelowy róż

@PanEdzio: Nie mój wieżowiec nie moja sprawa, byleby nie było beniza namalowanego. Miasto ma też płacić za dodatkowe koszty węgla do ogrzewania, żeby było tak jak w ocieplonym domu? Tam ktoś mieszka i to jego własność prywatna, gdyby to były domki do wynajęcia to inna sprawa.
@PanEdzio: Ani przed nie był piękny, ani po. Ani to zabytek, ani wartościowa zabudowa.
Pasteloza i owszem, dziwadło również, ale mam nadzieję że nigdy nikomu nie przyjdzie do głowy prawnie chronić budownictwa czysto pragmatycznego, przystosowanego do ogrzewania domową hutą stali.

Fajnie że gzymsik z cegły zgodnie ze sztuką zrobiony, fajnie że cegła, ale to zwykłe pudełko na ludzi, zrobione przed zmianą poglądu na higienę mieszkalnictwa i bez żadnej szczególnej wartości kulturowej.
@PanEdzio nie wiem jak dom był bodowany, budowlańcem też nie jestem ale jeśli pomiędzy dwoma warstwami cegieł jest pusta przestrzeń wtedy wpuszcza się do środka (pomiędzy) kulki styropianowe. Efekt jest praktycznie taki sam jak oszpecenie styropianem, a zachowuje się jednocześnie walory estetyczne co często jest ważne przy zabytkowych budowlach. Żyję za granicą i tu 100 letni prywatny dom podlega pod konserwatora- nie ma opcji żeby sobie ocieplić zrobić "nowoczesny" podjazd - ale
ale tu jest Polska i tutaj to nie ma żadnego znaczenia, bo większość Polaków poczucie estetyki ma na poziomie neandertalczyka ¯_(ツ)_/¯


@PanEdzio: większym problemem jeśli chodzi o mentalność w naszym kraju jest #!$%@? się innym do życia/portfela/na podjazd/cokolwiek innego. Zajmij się #!$%@? swoim życiem, a wszystkim będzie naokoło lepiej.
Chłopie o czym Ty gadasz,termomodernizacja jest teraz o wiele ważniejsza niż jakieś tam poczucie estetyki. Oczywiscie fajnie jest jak w okolicy są ładnie wyremontowane zabytki,ale to schodzi na drugi plan przy kosztach życia i perspektywach w tym kraju.Ten kraj jest po prostu za biedny aby brać pod uwagę estetykę
@PanEdzio: mieszkam w takim budynku. Utrzymanie takie domu to dramat. Piec weglowy 35 kW swoje pali. Poza tym drogi prąd, woda i ścieki miejskie z przymusem podłączenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@janeeyrie

Dla odmiany np. Tel Aviv jest miastem, które ma i historię i mnóstwo wpompowanej kasy

Wpompowanej kasy owszem, ale o jaką historię chodzi? Jeszcze lekko ponad 100 lat temu na miejscu Tel Avivu był sam piach.
@PanEdzio: problemem nie są #!$%@? gusta Polaków. Problemem jest to, że każdy musi pokazać swoją wyjatkosc i pieniądze, a urzędy na to zezwalają. Dobre zagospodarowanie przestrzenne rozwiązałoby wiele takich problemów, nie tylko kolorystycznych ale i samowolkowych. Tak jak na załączonych zdjęciach w tym i kolejnym komentarzu - są to domy z początku XIX wieku (tak, oko 1810-1850)budowane dla Niemców. Ale Polak wie lepiej jaki dom jest dobry. Notorycznie zamurowywane okna i
Pobierz
źródło: comment_1597447070c2cMjKE94xJsITZPlbe6CQ.jpg
@Gorbo2004: jakie kulki styropanowe między cegły? Żeby zapewnić minimalny komfort cieplny potrzebne jest 6cm styropianu więc żadne wpuszczenie kulek pomiędzy cegły nie da żadnego efektu (chyba że wcześniej wiało przez szczeliny)
W budynkach zabytkowych stosuje się multipor wewnątrz, bądź perlit ekspandowany, jednak jest to nie dość że znacznie bardziej kosztowna metoda, to jeszcze wymaga całkowitej wyprowadzki z wnętrza na czas remontu, ponad to żeby spełnić w przyszłym roku założenia WT trzeba
@PanEdzio:

a takie piękne domy poniemieckie mają klimat i powinny być objęte ochroną, ale nie, polaczek pokoloruje na 500 kolorów tęczy i walnie 20 bannerów reklamowych na ogrodzeniu i dziwi się czemu taki syf, a w Bawarii ładnie

Ceny materiałów budowlanych i usług w Bawarii i na Polskiej wsi są prawie identyczne.
Sprawdź teraz średnią zarobków w Bawarii i w Polsce i masz odpowiedź.

Oczywiście #!$%@?, że każdy by chciał mieć
@BDLK_IMPRTR: Doskonale rozumiem, że to nie przedstawia żadnej wartości, ani historycznej, ani architektonicznej, ale jeśli ktoś ma odrobinę poczucia dobrego smaku, to nawet taki najzwyklejszy, randomowy dom nie obklei styropianem i nie pomaluje na żółto ¯_(ツ)_/¯


Nie, będzie marznąc i wydawać tysiące na ogrzewanie, ale za to będzie mieć piękną zabytkowa elewacje.
@JagniecymFuterkiemWalekPokryty: @PanEdzio: w tym wypadku to jednak też wina komuny, która podzieliła dom na 2 mniejsze i dlatego wygląda to tak dziwnie po latach, bo każdy robi po swojemu. Kolejna sprawa, to te domu przez lata nie były remontowane, ceny ogrzewania w PL małe nie są, więc gość ocieplił dom jak wszyscy, bo co niby miał zrobić jak mu pizga złem zimą ? Mój dziadek mieszka w podobnym domu, który