Wpis z mikrobloga

@noorey: zapewne w czasach, gdy zaczęto stosować te słowa, były osoby sprzeciwiające się temu. Tak samo walczysz ze wszystkimi zmianami, które przeszedł polski, ale przed twoim urodzeniem, czy te przyjmujesz z założenia, jako dogmat? W języku polskim nie mamy nawet swojego słowa na "weekend", a żeby śmieszniej zapisujemy je obcą pisownią xd No, ale to pewnie nie problem, bo weszło do użycia w latach 70-80 xd? Tak samo jak tysiące innych
boguchstein - @noorey: zapewne w czasach, gdy zaczęto stosować te słowa, były osoby s...

źródło: comment_1596402036r0XR9VC1cexcDw3JqiQ5k4.jpg

Pobierz
via Android
  • 30
@boguchstein proszę nie wmawiać mi nigdzie walki z zapożyczeniami, bo nijak się one mają do dyskusji na temat, który poruszyłam, a jak sam zresztą widzisz - używam ich ze swadą i piszę nawet wyżej, że nie razi taka "startuperka", która naturalnie wchodzi do języka jako coś nowego i od razu w tej postaci - ok!

Natomiast przykro się patrzy na systemowe, odgórne narzucanie żeńskich wersji wyrazów WSZĘDZIE, jak to robi redakcja Polityki.
@noorey: jak widać, takie twory językowe mają długą historię w polskim. Tylko od chęci używających języka zależy, czy się przyjmą. Nie rozumiem problemu wcale. Zapewne setki zmian było "próbowanych" w różnych formach wcześniej z innymi zmianami. Niektóre się przyjęły, a niektóre nie. Rozumiem, że nie masz problemu ze słowem seniorka, dentystka, sanitariuszka itd., bo zostały rozpowszechnione lata temu i dzisiaj wydają się oczywiste. Zatem nie rozumiem problemu. Język jest takim fajnym
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@noorey:
@Phyrexia:

Otóż to. Na tym polega wprowadzenie tych dwóch form, które zaciekle krytykujesz.

Ale wiesz, że logika nie jest subiektywna? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Chociaż przyznaj, jak na feministkę przystało, że po prostu wolisz feminatywy, ale proszę, bez takich wygibasów mentalnych. Co jest bardziej ekonomiczne w języku i stanowi nie mnożenie bytów ponad podstawę, każdy widzi. Nie potrzeba kombinować jak koń pod górę.
Dodatkowo feminatyw
szpongiel - @noorey:
@Phyrexia: 
Otóż to. Na tym polega wprowadzenie tych dwóch form,...

źródło: comment_15964124766l1g9ly7kt8lSYhAMH0KBg.jpg

Pobierz
@Najzajebistszy:

Natomiast feminatywy mają całkiem długą tradycję w języku polskim - już w przedwojennych słownikach pojawiały się żeńskie odpowiedniki zawodów.

I co z tego? "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj" ma jeszcze dłuższą, wracamy? Język dąży do uproszczenia, nie komplikacji - to praktyczne i pożyteczne. W ogóle koncepcja zaorania aktualnego uzusu, bo kiedyś uzus był inny jest nieco absurdalna, nie sądzisz? Za 100 lat ktoś stwierdzi: "aaa, a pamiętacie jak
Ja chyba za bardzo kocham #jezykpolski żeby na to patrzeć.


Przed "żeby" stawiamy przecinek. Idziemy dalej.

dzięki za pouczenie, nie chce mi się tego szukać, bo już się naczytalam starych gazet w trakcie studiów. skoro już się wzajemnie edukujemy, to przypomnę, że mamy w polskim takie coś jak koniugacja, dzięki czemu wyraźnie wskazujemy na płeć podmiotu. dlatego zdania "Rektor powiedział" oraz "Rektor powiedziała" będą pod tym względem zrozumiałe dla obcokrajowca już na