Wpis z mikrobloga

Jak uratować osobę użądloną w gardło? Wczoraj miałem taką sytuację, że osa wlazła mi do butelki z piwem bezalkoholowym. Rzecz miała miejsce do domku letniskowym na wsi, 10 km za miastem. Niby niedaleko służb ratunkowych, ale blisko też nie. Ostro się tym przestraszyłem i stwierdziłem, że muszę mieć na miejscu coś do ratowania życia w takiej sytuacji. Problem w tym, że nie bardzo wiem co. Na myśl przychodzi mi jedynie wężyk jak do spuszczania wina o prześwicie jakieś 5 mm, który w sytuacji awaryjnej należałoby wcisnąć do gardła. Pewnie jednak nie jest to takie proste, jak się wydaje (laik here). Są jakieś gotowe rozwiązania, jakieś super rady alboco? Zazwyczaj jestem tam z żoną i córką lvl 3,5 więc przydałyby się opcje również dla dziecka.

Najlepiej wiadomka nie pić z butelki, ale może być różnie. Piwerko wczoraj przywiózł kolega, rozdał przy stole i tyle, nawet nie zdążyłem się ruszyć po szklanki, a jak widać na przykładzie, raczej powinienem.

#medycyna #zdrowie #ratownikmedyczny #ratownictwo #owady #pszczoly #osy
pogop - Jak uratować osobę użądloną w gardło? Wczoraj miałem taką sytuację, że osa wl...

źródło: comment_1594021320PZtEVccEV8uIDW2uIeX6wP.jpg

Pobierz
  • 252
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pogop Nic nie zrobisz. Jeśli ktoś ma nadwrażliwość na jad owadów to powinien nosić Epipen wszędzie i zawsze. Z leków które mogą być pod ręką - antyhistaminiki (leki "na alergię") - dać od razu kilka tabletek. Jeśli ktoś w towarzystwie bierze sterydy (Encorton, Metypred, itp.) to dać duża dawkę od razu. Oczywiście równolegle czem prędzej telefon na 999 (lepiej IMO działa niż 112). I oczywiście o lekach powyżej mówię w sytuacji
  • Odpowiedz
@slesa: Może warto zrobić znalezisko o tym? Bo jak widać po komentarzach to każdy gotowy do dawania rad z d--y, bez doświadczenia, a warto byłoby mieć wiedzę od profesjonalisty. Bo później naogląda się ktoś filmów/naczyta komentarzy w necie i zabije kogoś chcąc pomóc
  • Odpowiedz
@starypijany123: @starypijany123: @jabadabadupka: Generalnie jak dzwonisz na 112 to odbiera wezwanie osoba nie związana z medycyną i potem sama dzwonie na 999 i przekazuje wezwanie (oczywiście upraszczam). Dzwoniąc na 999 pomijasz taki głupi głuchy telefon. Oczywiście jest plan by wszystkie alarmowe przenieść na 112, teraz jest to na różnym etapie w różnych województwach i nawet jak zadzwonisz na 999 w najgorszym wypadku połączysz się od razu
  • Odpowiedz
@Bokrug: myślę, że temat na tyle mało popularny, że nawet nie wleci na główną, może AMA z ratownikiem vol 31294124? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@v1vAz:

wapno dwie tabletki


nie rozpowszechniaj groźnego mitu!!

Z kolei aktualne badania alergologiczne poddają w wątpliwość skuteczność wapna w leczeniu alergii - m.in. te przeprowadzone przez naukowców z Akademii Medycznej w Warszawie.³ Wykazali oni, że wapno nie tylko nie działa, lecz także może zaszkodzić.
  • Odpowiedz
@fizzly: Nie ma opcji, że ktoś kto skończył studia medyczne i ma zdrowy rozsądek przyzna Ci racje. Nacinasz skórę a czym ją dezynfekujesz? Gdzie sterylne narzędzia? A jak trafisz jakieś naczynie krwionośne, nie daj Bóg tętnice? A jak umieścisz długopis w świetle dróg oddechowych? Nagniesz podgrzewając zapalniczką? Co zrobisz jak zalejesz drogi oddechowe krwią i utopisz klienta? Jak będziesz wtłaczać powietrze? Jak będziesz je odbierać? Niestety jest wiele rzeczy o
  • Odpowiedz
tracheotomia i długopis,

I jak to niby chcesz wykonać? XD


@starypijany123: najlepiej prosto w oko :\

Sami teoretyczni specjaliści, a na widok strzykawki z solą fizjologiczną to im się oczy wywracają do góry,
  • Odpowiedz
Może warto zrobić znalezisko o tym? Bo jak widać po komentarzach to każdy gotowy do dawania rad z d--y, bez doświadczenia, a warto byłoby mieć wiedzę od profesjonalisty.


@Bokrug: @slesa: Myślę, że spoko pomysł. Nawet sam chciałem zebrać najlepsze wypowiedzi i zrobić znalezisko, ale za cienki na to jestem - patrz mój pomysł z wężykiem XD @slesa weź to proszę ładnie zbierz do kupy i opisz. Nawet
  • Odpowiedz
Specjalistom od konikotomii długopisem proponuje spróbować to kiedyś zrobić na fantomie do konikotomii i zweryfikować swoje idiotyczne przekonania i rady xD możecie tez spróbować na świńskiej tchawicy z mięsnego ;)

Ale pewnie tego nie zrobicie, wiec chociaż zastanówcie się, czy w ogóle wiecie, w którym miejscu wykonuje się konikotomię i czy potraficie je znaleźć u kogoś, bo obstawiam, że odpowiedz na oba pytania brzmi nie.

Polecam tez obejrzeć prawdziwy zabieg na YouTube.

BTW
  • Odpowiedz
@pogop: kup najgrubsza igłę w aptece i wbij ją w okolice krtani/tchawicy kiedy osoba będzie tracić przytomność, nawet przez taki niewielki otwór da radę oddychać. Najlepiej niej w apteczce adrenalinę i nie dopuścić do powstania takiego obrzęku. Przez usta nic nie włożysz bez laryngoskopu a i to jest czasami niemożliwe
  • Odpowiedz