Wpis z mikrobloga

Jak uratować osobę użądloną w gardło? Wczoraj miałem taką sytuację, że osa wlazła mi do butelki z piwem bezalkoholowym. Rzecz miała miejsce do domku letniskowym na wsi, 10 km za miastem. Niby niedaleko służb ratunkowych, ale blisko też nie. Ostro się tym przestraszyłem i stwierdziłem, że muszę mieć na miejscu coś do ratowania życia w takiej sytuacji. Problem w tym, że nie bardzo wiem co. Na myśl przychodzi mi jedynie wężyk jak do spuszczania wina o prześwicie jakieś 5 mm, który w sytuacji awaryjnej należałoby wcisnąć do gardła. Pewnie jednak nie jest to takie proste, jak się wydaje (laik here). Są jakieś gotowe rozwiązania, jakieś super rady alboco? Zazwyczaj jestem tam z żoną i córką lvl 3,5 więc przydałyby się opcje również dla dziecka.

Najlepiej wiadomka nie pić z butelki, ale może być różnie. Piwerko wczoraj przywiózł kolega, rozdał przy stole i tyle, nawet nie zdążyłem się ruszyć po szklanki, a jak widać na przykładzie, raczej powinienem.

#medycyna #zdrowie #ratownikmedyczny #ratownictwo #owady #pszczoly #osy
pogop - Jak uratować osobę użądloną w gardło? Wczoraj miałem taką sytuację, że osa wl...

źródło: comment_1594021320PZtEVccEV8uIDW2uIeX6wP.jpg

Pobierz
  • 252
  • Odpowiedz
@LadniePieknie: są leki które przyjmuje się przez śluzówkę (np. wszystkie preparaty które pryskasz do nosa), producent leków w ulotce podaje jaka jest droga podania, nie mogę Ci udzielić konkretnej odpowiedzi bo są to różne preparaty, niektóre faktycznie działają szybciej podane przez śluzówkę, ale np. mogą działać słabiej i krócej więc producent w fazie testów odrzucił taką możliwość, część leków to tak zwane proleki które rozpoczynają swoje działanie np podczas jego rozkładania
  • Odpowiedz
@Dorciqch: nie wiem gdzie w Polsce mozna to kupic, ja kupilem w sklepie w Berlinie. Na stronie tez maja dostawe tylko na terenie Niemiec, ale moznaby ich na FB albo przez maila zapytac czy wysla do PL
  • Odpowiedz
Za każdym razem potrafiłam powiedzieć, co jest grane, że puchnie mi krtań i zaraz zacznę się dusić.


@opkahopka: Czyli jeżeli ktoś jest mega uczulony, to nawet nie trzeba dostać strzała w gardło, tylko normalnie gdziekolwiek?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pogop: tak, drogi oddechowe mają wiotką śluzówkę, więc u osób uczulonych często tam dochodzi do obrzęku i zatkania dróg oddechowych
  • Odpowiedz
@pogop: najlepiej dzwonić na pogotowie i tyle. Obrzęk najczęściej nie narasta aż tak szybko, a jeśli uszkodzisz szyję, rozkrwawisz gardło czy cokolwiek innego, to intubacja przez fachowca może być już później niemożliwa
  • Odpowiedz
wina o prześwicie jakieś 5 mm, który w sytuacji awaryjnej należałoby wcisnąć do gardła


@pogop: wciśniesz do żołądka i tyle z tego będziesz miał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@su1ik: wstydzilbys się dawać takie rady, dla laika nie do zrobienia a ryzyko "rozdmuchania szyi" ogromne - a takiego pacjenta właściwie nie da się uratować
  • Odpowiedz
Podaję linki do patentów zaproponowanych powyżej - jak ktoś nie ogarnia szukania obrazem XD Aczkolwiek nie wiem, czy powinienem to polecać - @slesa? Jest git? Może jakiś poradnik jak to zakładać w sytuacji awaryjnej?

https://allegro.pl/oferta/rurka-ustno-gardlowa-rurka-guedela-zestaw-7-rurek-5021570807?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=OGE1MTBmODAtZWIxNS00NTFhLTlkN2UtYjYyNzlhMTM1MDg3AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=d0c17bb3-288e-486f-b44e-f507faa1afb8
pogop - Podaję linki do patentów zaproponowanych powyżej - jak ktoś nie ogarnia szuka...

źródło: comment_1594041656BidX7bPqc5RzW6sN47ihsO.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz