Wpis z mikrobloga

Jak uratować osobę użądloną w gardło? Wczoraj miałem taką sytuację, że osa wlazła mi do butelki z piwem bezalkoholowym. Rzecz miała miejsce do domku letniskowym na wsi, 10 km za miastem. Niby niedaleko służb ratunkowych, ale blisko też nie. Ostro się tym przestraszyłem i stwierdziłem, że muszę mieć na miejscu coś do ratowania życia w takiej sytuacji. Problem w tym, że nie bardzo wiem co. Na myśl przychodzi mi jedynie wężyk jak do spuszczania wina o prześwicie jakieś 5 mm, który w sytuacji awaryjnej należałoby wcisnąć do gardła. Pewnie jednak nie jest to takie proste, jak się wydaje (laik here). Są jakieś gotowe rozwiązania, jakieś super rady alboco? Zazwyczaj jestem tam z żoną i córką lvl 3,5 więc przydałyby się opcje również dla dziecka.

Najlepiej wiadomka nie pić z butelki, ale może być różnie. Piwerko wczoraj przywiózł kolega, rozdał przy stole i tyle, nawet nie zdążyłem się ruszyć po szklanki, a jak widać na przykładzie, raczej powinienem.

#medycyna #zdrowie #ratownikmedyczny #ratownictwo #owady #pszczoly #osy
pogop - Jak uratować osobę użądloną w gardło? Wczoraj miałem taką sytuację, że osa wl...

źródło: comment_1594021320PZtEVccEV8uIDW2uIeX6wP.jpg

Pobierz
  • 252
  • Odpowiedz
imo jeżeli osoba przestaje oddychac to jedyne co można robić w ramach pierwszej pomocy to sztuczne oddychanie. Tak samo np przy zadławieniu - jak inne metody nie dają rezultatu i osoba przestaje oddychać to nie wkładany mu do gęby sprezyny do przepychania kibla tylko robimy sztuczne oddychanie do czasu przyjazdu karetki. Tak mnie uczono na kursie pierwszej pomocy.
  • Odpowiedz
@pogop jestem uczulona na jad i z mojej strony wygląda to tak że jeśli pije z puszki lub z butelki to za każdym razem albo zatykam albo nawet kładę serwetkę, póki co działa, raz mnie osa uzadlila od wewnętrznej strony ust podczas rozmowy telefonicznej więc jeśli chcą to i tak dadzą radę człowiekowi zaszkodzić
  • Odpowiedz
@dobry_wieczor: pewnie masz na myśli RKO, ale przy obrzękniętych drogach oddechowych wykonywanie wdechów ratunkowych jest bezcelowe, bo i tak tego powietrza tam nie wepchniesz, więc tracisz niepotrzebnie czas. Pozostaje tylko uciskanie klatki piersiowej, oczywiście jeśli są do tego wskazania.
  • Odpowiedz
@starypijany123: normalnie, jak ktoś się dusi to przykładasz długopis do krtani i uderzasz mocno ręką, żeby wbić się do krtani (długopis bez wkładu, ma być na zasadzie rurki do oddychania). Ktoś tu nie chodził chyba na pierwszą pomoc ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pogop: jeżeli ktoś nie jest uczulony to nawet po użądleniu od środka nie powinno się coś stać zagrażającego życiu - spokojnie zdąży się pojechać do szpitala. Gorzej jak ktoś jest uczulony, wtedy faktycznie może mocno spuchnąć i jeszcze dostać wstrząsu anafilaktycznego. Najlepiej po prostu załatwić pen z adrenaliną jeżeli jest stwierdzone uczulenie na jad owada.
  • Odpowiedz
@fizzly: Ty ewidentnie nie byłeś na żadnym kursie pierwszej pomocy bo żaden ratownik ani żadna osoba związana z medycyna nie zaleci osobie nie doświadczonej wykonywania chałupniczej tracheotomii, zabiegu który wykonywany jest przez specjalistów na sali operacyjnej a nie #!$%@? długopisem. Dodatkowo trzeba znać anatomię krtani żeby nie wbić się tam gdzie nie trzeba
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 166
@pogop: rat med i piguł here, generalnie w całej Polsce system pomocy przed szpitalnej jest tak skonstruowany, że karetka powinna dotrzeć w max 20 minut.
Dla twojej wygody podzielę rzeczy które możesz zrobić na medyczne i nie medyczne.
Medyczne:
1. Testy w poradni alergologicznej pod kątem uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych
2. W przypadku wykrycia wysokiej reakcji na testy leki przeciwhistaminowe i ewentualne odczulanie na alergeny do przeprowadzenia w poradni
3. W aptece można kupić ampulkostrzykawkę automatyczną z adrenaliną, są dostępne dla dorosłych i dla dzieci, warto przeczytać instrukcje
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 79
@fizzly: brawo za pomysł, ale nawet House w serialu nacinał skórę bo wiedział, że długopisem jej nie przebijesz, w najlepszym wypadku tylko kogoś poturbujesz, w najgorszym zmiażdżysz krtań.
Nie wiem dlaczego ludzie nie mający pojęcia w temacie są pierwsi do dawania rad zazwyczaj z dupy. xD
  • Odpowiedz