Wpis z mikrobloga

Jak uratować osobę użądloną w gardło? Wczoraj miałem taką sytuację, że osa wlazła mi do butelki z piwem bezalkoholowym. Rzecz miała miejsce do domku letniskowym na wsi, 10 km za miastem. Niby niedaleko służb ratunkowych, ale blisko też nie. Ostro się tym przestraszyłem i stwierdziłem, że muszę mieć na miejscu coś do ratowania życia w takiej sytuacji. Problem w tym, że nie bardzo wiem co. Na myśl przychodzi mi jedynie wężyk jak do spuszczania wina o prześwicie jakieś 5 mm, który w sytuacji awaryjnej należałoby wcisnąć do gardła. Pewnie jednak nie jest to takie proste, jak się wydaje (laik here). Są jakieś gotowe rozwiązania, jakieś super rady alboco? Zazwyczaj jestem tam z żoną i córką lvl 3,5 więc przydałyby się opcje również dla dziecka.

Najlepiej wiadomka nie pić z butelki, ale może być różnie. Piwerko wczoraj przywiózł kolega, rozdał przy stole i tyle, nawet nie zdążyłem się ruszyć po szklanki, a jak widać na przykładzie, raczej powinienem.

#medycyna #zdrowie #ratownikmedyczny #ratownictwo #owady #pszczoly #osy
pogop - Jak uratować osobę użądloną w gardło? Wczoraj miałem taką sytuację, że osa wl...

źródło: comment_1594021320PZtEVccEV8uIDW2uIeX6wP.jpg

Pobierz
  • 252
  • Odpowiedz
@slesa świetnie wiem o tych rzeczach, jestem starym narkomanem :p po prostu przypuszczałem, że ma te kwestie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i tylko potwierdziłes moje przypuszczenia. Anyway - bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź
  • Odpowiedz
@pogop: Moja historia, która na szczęście była ostrzeżeniem. Świętuje swoje urodziny, biwak, spanie pod namiotami, ok 20-25 osób, najbliższy szpital 20-30km, każdy pod wpływem. Odstawiam piwko na dach auta, odchodzę na 5 minut, biorę łyka ale przed połknięciem poczułem coś "twardego" i automatycznie to wyplułem (naprawdę niewiele brakował), osa użądliła mnie w wargę. W sumie jak sobie o tym przypomnę to mogło się skończyć znacznie gorzej.
  • Odpowiedz
@pogop: trzymasz butelkę za szyjkę, zasłaniając kciukiem wylot. Raz, że nie podgrzewasz ręką cieczy, dwa, że gaz wolniej ulatuje, trzy, że nic Ci nie wleci
  • Odpowiedz
@pogop rurki ustno-gardłowe nie zobiegaja następstwom obrzęku górnych dróg oddechowych tylko zapadnięciu języka na tylną ścianę gardła. Jesli dojdzie do obrzęku GDO to rurka UG jest za krótka żeby sięgnąć do tchawicy i utrzymać drożność dróg oddechowych.
  • Odpowiedz
@efem: dziecko ... daruj sobie bo nie wiesz pewnie gdzie sie #!$%@? wklada, a atkaujesz kogos kto tlumaczy jak sie zachowac w takiej sytuacji. masz jakis problem ze starym ? to nie moja sprawa niech cie wali w kakao bo widac rozumu to ci za grosz nie przekazal frajerze
portoryko43 - @efem: dziecko ... daruj sobie bo nie wiesz pewnie gdzie sie #!$%@? wkl...
  • Odpowiedz
@markaina: nie wiem dlaczego twierdzisz, że nie da się uratować kogoś takiego XD igła to partyzancki sposób, na wsi jak najbardziej do wykonania bo lepsze to niż patrzeć na zgon zanim przyjedzie karetka/śmigło. Umiejętności też żadne bo wyczuć tchawicę albo chociaż wcięcie mostkowe to nie problem, nawet dla laika. Obrzęk potrafi narastać bardzo szybko. Rady typu dzwonić po pogotowie i tyle są śmieszne i mało pomocne kiedy ktoś z rodziny
  • Odpowiedz
@pogop auć, przytrafiło mi się to jak miałam 5-7 lat (nie pamiętam dokładnie). Po prostu śmiałam się i osa wleciała mi do dzioba (ʘʘ). Chyba najważniejsze to ją wypluć zanim użądli kilka razy. Nie mam alergii, ale miałam gulę w gardle od użądlenia więc pojechaliśmy do szpitala (normalnie samochodem). 3 dni na obserwacji i cześć. Bilans strat- do dzisiaj boję się WSZYSTKICH #!$%@?ów w czarno-żółte paski, wyszłam
  • Odpowiedz
@su1ik: uuu, wyczuć tchawicę łatwo. A, że tak spytam, ile tracheostomii zrobiłeś? Bo ortopedzi chyba nie za często robią?
Ja mam kilkanascie planowych i jedną ostrą za sobą i nigdy nie powiem że to łatwa rzecz.

Powiem tak: pacjenta nawet po 5 min zatrzymaniu krążenia w duszności i fachowej konikotomii odratujesz, po 1 min duszności i długopisie w gardle nie.
  • Odpowiedz
@portoryko43: po pierwsze to czegoś tsgiego nie zrobi zwykły zjadacz chleba. Po drugie to nie tracheotomia tylko konkotonia jak już, tylko naucz przypadkowa osobę w 30 sec gdzie leży wiezadlo pjwrscienno tarczowe....
  • Odpowiedz