Wpis z mikrobloga

Ostatnio chodzi mi po głowie by nauczyć się niemieckiego, tak do poziomu A2-B1 (i chciałbym ten poziom podtrzymać, jednocześnie na wyższy poziom pewnie już nie będę miał czasu bo nadal będę chciał szlifować swój inglisz na poziomie B2+/C1). Myślę póki co luźno emigracji do Niemiec, podziwiam siłę ich gospodarki, system opieki zdrowotnej i emerytalny, do tego język nie jest przesadnie trudny (łącznie w szkołach "uczyłem się" go 5 lat, ale obecnie myślę, że i tak zaczynałbym od lvl A1...).
Póki co z tą emigracją żadne skrystalizowane plany, zarobkowo osobiście niezbyt opłaca mi się tam emigrować, ale w pewnym momencie już nie chodzi tylko o zarobki, a jak się okaże, że wybiorą pisiorów 3ci raz w parlamentarnych to po prostu dłużej już nie wytrzymam żyjąc pośród ludzi tak ograniczonych umysłowo ( ͡° ʖ̯ ͡°) (tak, generalizuję tutaj mocno).
Zrobiłem mały research i zainteresowały mnie kursy #supermemo
Prawdę mówiąc nie słyszałem o nich wcześniej, ale poczytałem trochę opinii i wygląda to obiecująco, podoba mi się bardzo ten model hybrydowy - apka + portal online + książka/pdf, plus wysoka ich jakość, z tego co czytałem.
Jeśli chodzi o niemiecki, pewnie zdecydowałbym się na kompleksowy "Kein Problem!".

I tutaj, po tym przydługim wstępie kieruję 2 pytania do @SuperMemo :

1. Czym się różnią obie wersje tego kursu? Widzę, że jest wersja 2017 za 119 pln oraz jakaś inna (zapewne nowsza) za 169 pln. Co takiego lepszego ma ta nowsza wersja, że jej cena jest aż o ponad 40% wyższa? Warto do niej dopłacać?
2. Co do angielskiego, myślałem o "Say It Better", pora by polepszyć samą wymowę. Jednak zastanawiam się, jak to jest z tym rozpoznawaniem poprawności wymowy? Jak robiłem ćwiczenia mówione w Duolingo to tam było to bardzo niedokładne, mogłem powiedzieć coś podobnie brzmiącego a i tak uznawało poprawną odpowiedź. Jak to jest rozwiązane tutaj?
Któryś z mireczków też fajnie jakby się tu wypowiedział.

Pytanie bonusowe do @SuperMemo : kiedy znowu planujecie jakieś zniżki na swoje kursy? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do Black Friday/Cyber Monday jeszcze kawał czasu.

No i na koniec pytanie ogólne, do wszystkich: ile godzin potrzeba by się nauczyć języka na poziom A2? Ile na B1? Jest w ogóle jakaś reguła o tym mówiąca, ile dodatkowych godzin zajmuje wskoczenie na wyższy level?

#naukajezykow #niemiecki #duolingo #memrise #jezykiobce #emigracja
  • 19
@John117: tak na marginesie z wlasnego doswiadczenia. Ja mam kurs supermemo z jezyka szwedzkiego. I jak sprawdzał te materialy rodowity Szwed, to dosc duzo informacji / slowek z tego kursu jest przestarzalych i juz nie uzywanych w normalnej rozmowie.
Wiec troche sie zniechecilem do supermemo tak ogolnie. Jak jest z niemieckim to nie wiem.
Natomiast ze swojego doswiadczenia, uczylem sie angielskiego z platformy etutor.pl i dla mnie bylo rewelacyjne. Calego angielskiego
to dosc duzo informacji / slowek z tego kursu jest przestarzalych i juz nie uzywanych w normalnej rozmowie.


@Jerry1: zaskakujące, że sporo rzeczy związanych z językiem mogło się tak szybko zdezaktualizować... dzięki, sprawdzę tego etutora.

@motoinzyniere: dzięki!
@John117: Sam jestem zdziwiony ale gdy pokazuje poszczegolne lekcje i slownictwo to slysze od rodowitego Szweda komentarze „tego sie juz nie uzywa”; „kiedys sie tak mowilo”; „tu jest blad” ; „tu tez jest blad” ; „to jest uzyte w zlym znaczeniu”...
Wiec teraz zanim sie zabiore za kolejna lekcje, to daje mu do przejrzenia, zeby wyeliminowal bledy jakie tam sa. Nie ma sensu, zebym sie uczyl od poczatku zle. Ale czy
@Jerry1 ok, dzięki, w zupełności rozumiem, też ofc wolałbym się uczyć współczesnej wersji a nie "staroniemieckiego", potem ciężko się oduczyć.
Zobaczymy, może ktoś kto miał "Kein Problem!" się wypowie.
@John117: Po kolei. Jeśli chodzi o różnice między wydaniami to:
książka podzielona na 2 części: poziom A1-A2 oraz poziomy B1-B2-C1 (dostępna w sklepie na SuperMemo.pl)
kurs w SuperMemo.com podzielony na 5 poziomów: A1, A2, B1, B2 i C1
odświeżone treści
rozpoznawanie mowy w ćwiczeniach do list słownictwa i wybranych ćwiczeniach otwartych
zdjęcia w dialogach i tekstach
listy słownictwa podzielone według dialogów i tekstów
szersze objaśnienia gramatyczne
więcej ćwiczeń gramatycznych
nowe ćwiczenia
@SuperMemo: Za dużo czasu bym potrzebował, żeby poprawiać błędy na waszym kursie. I dlaczego miałbym robić to za darmo, skoro wy na tym produkcie zarabiacie... Mam wam za darmo korekty robic?? Hehehe
@SuperMemo: Wystarczy, ze zaplaciłem za wasz kurs, ktory okazal sie przestarzaly (co sami przyznajecie) i teraz przy kazdej lekcji musze dodatkowo z native od szwedzkiego siedziec i wasze bledy poprawiac...wtf
@SuperMemo: O tym, że na apce od waszego programu dzwiek dziala u mnie do chyba 15 czy 17 lekcji to nawet nie wspomne. Kolejnych lekcji do sluchania juz tylko z laptopa albo tableta moge sie uczyc bo w apce cisza...porazka wielka @SuperMemo
@Jerry1: W temacie dźwięku w apce zgłoś się na support@supermemo.com. Jest spora szansa, że przy pobieraniu kursu do offline w tym miejscu np. siadł na chwilę internet i pakiety danych pobrały się błędnie. Wtedy wystarczy usunąć kurs z apki i pobrać go ponownie, żeby śmigało.
I nie napisaliśmy, że wiemy, że jest przestarzały, tylko że ma swoje lata. Do tej pory nie otrzymaliśmy podobnego zgłoszenia o błędach czy nieścisłościach. Jeśli takie
@SuperMemo Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania!
Odezwę się na PW to potestuję sobie w tym tygodniu Kein Problem! oraz Say It Better, thx.
Myślę, że przypadnie mi do gustu i że ostatecznie się skuszę na kupno (szczególnie, że planujecie znów jakieś promki) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dzięki!
@John117: czy ja wiem czy sporo. Polukaj ceny za korki albo w szkolach językowych. Tutaj masz teoretycznie prowadzenie za rączkę od nicości do B1. Cokolwiek nie wybierzesz i tak musisz sie głownie sam uczyc wiec te wszystkie #!$%@? szkołki językowe są wg mnie mało potrzebne chyba ze przed jakims wazniejszym egzaminem mozna się podszkolic.
@John117:
Jeśli mogę coś doradzić w kwestii emigracji, to przemyśl czy aby na pewno tego chcesz. Poza czynnikami o których wspomniałeś zainteresuj się głębiej kulturą i mentalnością, psychologią, popkulturą kraju, gdyż ma to naprawdę duże znaczenie jeśli chcesz się dobrze zintegrować.
W kwestii języka nic nie poradzę, gdyż nie uczę się niemieckiego, bo dla mnie to trudny język (wolę francuski i Francję), ale z tego co wiem to z książek ludzie
@Jerry1: @John117: supermemo to w zasadzie kurs "taki sobie" dałbym ocene 4/6 w skali kursu ogólnoświatowego. I takie 5/6 jeśli chodzi o Polskę, bo praktycznie mają monopol u nas w kraju. Kursów jest pierdyliard, ale większość to do tych najbardziej znanych języków. W przypadku reszty jadą na fejmie. Taki czeski dajmy na to, każą sobie płacić 60 zł za kurs 500 słowek co jest po prostu śmieszne w czasach gdy
@Xing77: facet chce się uczyć Niemca do poziomu a2 / b1 (póki co) a Ty wyskakujesz z robieniem własnych talii? XD jasne jest to spoko, ale docelowo, w późniejszym etapie nauki gdy już robisz karty jednojezyczne z synonimami i definicja. Na początku jest to bezsensowne i lepiej korzystać z gotówcow. Talie to możesz robić jak już wciagniesz sie w język i zaglebisz, a nie na poczatku
@koniarz: Tworząc własne talie sam wiesz czego tak naprawdę potrzebujesz i się tego uczysz, bo jesteś w to bardziej zaangażowany. Na gotowcach możesz się wzorować, jednak zazwyczaj gotowe talie nie są dobre do nauki docelowej, bo każdy je robi i tak zawsze pod siebie. Kiedy przeglądam gotowe talie, to tak naprawdę nic z nich nie rozumiem.
Nie używaj emotikon, jeśli chcesz by Twoją opinię ktoś traktował poważnie.