Wpis z mikrobloga

Cześć, przygotowałem drugie podsumowanie nowych zmian w kredytach hipotecznych:

Pekao BH (proszę nie mylić tego banku z Pekao SA i PKO BP)
-minimalny wkład własny to 20%
-brak akceptacji dochodów z działalności gospodarczej
-podniesienie marż

Credit Agricole
-ograniczanie finansowania w przypadku 10% wkładu własnego do lokali mieszkalnych znajdujących się w miejscowościach powyżej 100 000 mieszkańców
-brak akceptacji dochodów z wynajmu

Santander
-duże ograniczenia w akceptowaniu dochodów z DG. Wykluczenie branż uznawanych przez bank za ryzykowne
-brak akceptacji dochodów z umów zlecenie, umów o dzieło, umów na czas określony (poza przypadkami, gdy okres kredytowania jest krótszy niż czas do zakończenia umowy)
-znaczne ograniczenie w przypadku klientów zewnętrznych. W wielu wypadkach oznacza to automatyczną decyzję negatywną.

ING
-wymagane wyciągi z konta

mBank
- duże ograniczenia w akceptowaniu dochodów z DG. Wykluczenie branż uznawanych przez bank za ryzykowne
-oględziny nieruchomości w formie wirtualnej.
-podniesienie marż

BNP
- duże ograniczenia w akceptowaniu dochodów z DG. Wykluczenie branż uznawanych przez bank za ryzykowne
-ograniczenia w akceptowaniu dochodów z umów o pracę na czas określony, nieokreślony, umów zlecenie, umów o dzieło w przypadku branż uznawanych przez bank za ryzykowne

Pekao SA
-wydłużenie ważności decyzji kredytowych
-trwają rozmowy na temat zwiększenia wymaganego minimalnego wkładu własnego, na razie ciągle akceptowane jest 10%.

BPS (Bank Polskiej Spółdzielczości)
-zwiększenie minimalnego wkładu własnego do 30% (od 27 kwietnia)
-brak akceptacji dochodów z działalności gospodarczej
-brak akceptacji dochodów z umów zlecenie, umów o dzieło, umów na czas określony z okresem krótszym niż 9 miesięcy do zakończenia umowy

Podsumowując – coraz bardziej zmniejsza się liczba banków udzielających kredytów przy 10% wkładu własnego. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają coraz bardziej ograniczone możliwości uzyskania finansowania. Pojawiają się też problemy z wyceną nieruchomości w mniejszych miejscowościach – banki zaniżają wartość nieruchomości. W wielu bankach można zauważyć utrudnienia w uzyskaniu kredytu przez klientów posiadających umowę o pracę w branżach określanych jako ryzykowne. Utrudnienia dotyczą też w wielu wypadkach klientów zewnętrznych, czyli nie posiadających produktów w danym banku. Utrudnienia oznaczają obniżenie kwoty kredytu, konieczność zwiększenia wkładu własnego lub odmowę udzielenia kredytu. Większość banków obniżyła też scoringi wszystkich klientów - oznacza to zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów.

Wprowadzone wcześniej zmiany opisałem tutaj https://www.wykop.pl/wpis/48409349/czesc-przygotowalem-podsumowanie-zmian-w-kredytach/

Wołam wszystkich plusujących poprzedni wpis.
Wszystkich pulsujących ten wpis będę wołał do nowych wpisów o zmianach w kredytach hipotecznych.

#banki #kredyty #kredythipoteczny #mieszkanie #mieszkania #mieszkaniedeweloperskie #kredyt #nieruchomosci #koronawirus #mieszkaniedeweloperskie
  • 217
@marcpol: Dzięki za odpowiedź. Mega szanuje Twój wkład i to że nas informujesz o tym wszystkim.
Czy możesz w następnej aktualizacji podawać komplet danych od początku - czyli jak wyglądała na dzisiaj i zaznaczyć boldem to czego nie było podczas ostatniej zmiany + wykreslenie to co zniknelo? Dane były by kompletne i przejrzyste. Zmniejszy to na pewno ilość pytań. Dzięki że znajdujesz czas na odpowiedź tak wielu wykopków
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ATAT-2: nikt nie wie, ile potrwa kryzys, bo mamy w tym kraju durny rząd który sobie nie potrafi poradzić z tym co się dzieje. Nie przesadzajmy też, że połowa branż jest ryzykowna, bo to jakieś pieprzenie, zaraz niech się okaże że trzeba zakazać pracy i zarżnąć gospodarkę, bo mamy służbę zdrowia z gówna i nie daj Boże wyborcy się sami przekonają, jakie gówno robimy.
Powtarzam - to będzie strata banków, nie
@buczubuczu: o to się właśnie rozchodzi że nikt nie wie

Bank nie odcina się od klientów tylko wprowadza czasowe zmiany aż sytuacja się nie unormuje lub nie będą w stanie jej lepiej określić

Postaw się na ich miejscu - mają dawać kredyty na lewo i rksei jak kiedyś a w momencie gdy wszystko walnie bawić się w windykację niemożliwa do ściągnięcia?
@d_kwi ja jestem w podobnej sytuacji... Mam 10% wkładu, do końca czerwca muszę zacząć finansowanie, bo budowa się już rozpoczęła. Startujesz mimo to? Można widzieć do jakich banków? Zostaje chyba tylko Millennium i Pekao SA.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ATAT-2: nie, nie mówię o dawaniu hajsu na lewo i prawo, bo to nie prowadzi do niczego dobrego. Po prostu moim zdaniem to będzie prowadzić ponownie do tego, że kredyt będzie ekskluzywny, co zatrzyma działania wielu osób i zmusi ich do tkwienia w miejscu albo wyjazdu za granicę, żeby zdobyć kasę.
Po prostu moim zdaniem to będzie prowadzić ponownie do tego, że kredyt będzie ekskluzywny,


@buczubuczu: 30 proc wkładku własnego I udowodnione wpływy to wg ciebie świadczy o ekskluzywności kredytu?
@marcpol: mireczku odpowiesz czy zapis odnośnie mBanku:

Wykluczenie branż uznawanych przez bank za ryzykowne


dotyczy tylko wspomnianych osób na DG w takiej branży czy zwykły pracownik zakładu na UoP też się łapie?
@marcpol: Czy kredyty gotówkowe tez są zależne od stop procentowych rady ministrów ?

@pr2emek: Część z nich jest oparta na zmiennej stopie procentowej.

dotyczy tylko wspomnianych osób na DG w takiej branży czy zwykły pracownik zakładu na UoP też się łapie?

@radziuxd: Wykluczenie dotyczy to tyko DG, jednak obecnie można spodziewać się dokładniejszej analizy także w przypadku umowy o pracę w branżach uznawanych za zagrożone.
@marcpol: można wiedzieć skąd info o tym wymaganiu dot. liczby mieszkańców w Credit Agricole? Nie mogę znaleźć żadnego dokumentu na ten temat. Ale w formularzu faktycznie zaznacza się miasto inwestycji.
@marcpol: można wiedzieć skąd info o tym wymaganiu dot. liczby mieszkańców w Credit Agricole? Nie mogę znaleźć żadnego dokumentu na ten temat. Ale w formularzu faktycznie zaznacza się miasto inwestycji.


@Leniwiec1: Banki codziennie, a nawet kilka razy dziennie wysyłają do swoich oddziałów oraz firm współpracujących informacje o wprowadzanych zmianach, czasach procesowania wniosków, zmianach w instrukcjach i systemach.