Wpis z mikrobloga

Minely juz trzy tygodnie, wiec kolejny update ;)

Czy ten stosunek przecietnych wynagrodzen do ceny nieruchomosci jest normalny? W Belfascie (gdzie mieszkam) przecietne wynagrodzenie wynosi 9,247 zl netto miesiecznie w przeliczeniu, a metr kwadratowy nieruchomosci poza centrum 6,833 zl. Natomiast w Gdansku przecietne wynagrodzenie wynosi zaledwie 3,422 zl netto, a metr kwadratowy nieruchomosci poza centrum az 8,058 zl!

Stosunek cen nieruchomosci do dochodow wynosi w Belfascie 4.48, a w Gdansku 15.68. Przecietny kredyt hipoteczny stanowi na dzien dzisiejszy 31.11% przecietnej pensji w Belfascie i az 119.34% w Gdansku.

Oprocentowanie kredytow hipotecznych jest rowniez znacznie nizsze niz w Polsce, szczegolnie teraz po obnizce stop procentowych do 0.1% (w porownaniu do 0.5% w Polsce). https://www.numbeo.com/property-investment/compare_cities.jsp?country1=Poland&country2=United+Kingdom&city1=Gdansk&city2=Belfast&tracking=getDispatchComparison

#mieszkaniedeweloperskie #uk #polska #gdansk #mieszkanie #kredythipoteczny #kredyt #nieruchomosci
  • 102
@Arachnofob: To że Ciebie nie stać to wynik twoich życiowych wyborów a nie tego że ceny są za wysokie. Pod salonem Ferrari też płaczesz, że to wina producenta że nie stać cię na samochód?



@EmigrantBelfast: takie pojazdy po anonimach na "wybory życiowe" i wyzywanie od biedaków jak ktoś im się nie dał złapać to teraz nowy standard sprzedażowy branży nieruchomości.
@Kotniepies cały czas powtarzam... To że zarabiasz 5k netto to kwestia wyborów.

Teraz w kryzysie i zamkniętych sklepach wymyśliłem produkt który sprzedałem w okolicznych marketach budowlanych za 100-180zl sztuka (nie powiem ile sztuk) i już o ten miesiąc się nie martwię. Może o następny też

A z mieszkaniami ludzie muszą zmienić sposób myślenia
@Arachnofob nie. to nie dlatego ze ludzie sie bogaca. to dlatego ze polaczki sa nauczeni do zycia jak zwierzeta i bycia walonymi w kakao. w normalnym kraju koszt raty kredytu jest tak niski ze przecietny obywatel ledwo ja odczuwa w zwyklym miesiecznym budzecie. w polsce w tym momencie musisz miec np 80k wkladu wlasnego (ja sie pytam skad przecietny obywatel taki jak np ja ktory nic nie dostal od rodzicow, nawet 1000zl
@EmigrantBelfast Zdajesz sobie sprawę, że skoro gdzieś w Afryce zarabia się ok 100 zł miesięcznie to nie znaczy, że da się tam wybudować taki sam blok jak u nas za 40 razy mniejszą kwotę? U nas deweloperzy mogą co najwyżej zejść ze swojej marży a miasto obniżyć cenę ziemi. Pozostałych kosztów nie zmniejszysz.
@emil_gojny twoja wartość na rynku pracy okreslasz sam

Jeżeli zarabiasz 3800netto to twoja wina

Jeżeli nie stać cie na mieszkanie to twoja wina

Nie dostałem od rodziny wielkiego spadku ani góry pieniędzy. Nie dostałem nawet super wykształcenia bo na studia musiałem sam zarobić, ale dostałem wartości. Nie ważne co robisz w życiu to nie definiuje tego jakim jesteś człowiekiem i lepiej jeździć szambiarką za 10k netto niż być doktorem nauk i martwić
@prnppp: świetnie. I robią to na zaspokojenie podstaw egzystencjalnych?

Doucz się, doczytaj, popytaj mądrzejszych i dopiero potem idź komentuj.

Jeśli ktoś z was godzi się aby nazywać go klasą średnią, podczas gdy ma miej niż biedak w innym kraju, to współczuję dla tego państwa. Z takim podejściem to czeka nas albo Ukraina albo Wenezuela.
@Arachnofob sluchaj. gratuluję sukcesów w życiu zawodowym. ja nie mówię że się nie da. chodzi mi o przeciętne koszty dla przeciętnego człowieka. nie każdy jest sprytny, nie kazdy jest jakos super inteligentny czy chce pracowac 250h miesiecznie. w cywilizowanym kraju panią Grażynkę która pracuje w spożywczym stać na własne mieszkanie. w Polsce nie.