Wpis z mikrobloga

Gdyby ktoś potrzebował pociechy - nie musi być w Polsce tak źle z #koronowirus. Tj, politycznie dramat, ale mogliśmy mieć szczęście w aspekcie przebiegu infekcji.

To jest mapa śmiertelności w Niemczech. Coś tu widać. Nie do końca zabory, ale podział RFN-NRD. To samo dotyczy Hiszpanii i Portugalii - w tej ostatniej jest znacznie mniejsza śmiertelność.

Prawdopodobnym wyjaśnieniem może być zaszczepienie BCG (przeciwgruźliczne). Nikt nie wie czemu, ale częściowo uodparnia na inne infekcje płucne. Prawdopodobnie i na koronawirusa. NRD szczepiła przynajmniej do końca istnienia, Portugalia szczepiła do 2017, Hiszpania do 1981.

Przykład z innego kontynentu. W Ekwadorze, gdzie nie ma obowiązku szczepienia na gruźlicę, wskaźnik śmiertelności 2.72 osoby na milion mieszkańców. W Peru, gdzie szczepienie na gruźlice obowiązuje od 1945 roku, śmiertelność na poziomie 0.49, a w Kolumbii, gdzie szczepią wszystkich od 1960 roku, śmiertelność 0.12.


(Źródło https://www.facebook.com/photo.php?fbid=837537110100402&set=a.183399578847495&type=3&theater )

W Polsce (a także Czechach, Węgrzech, Białorusi i Ukrainie) szczepimy nadal. (W Polsce od 1955 roku, tyle że ostatnio bez szczepień przypominających).

Potwierdzenie, że coś jest na rzeczy:

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.24.20042937v1

https://www.sciencemag.org/news/2020/03/can-century-old-tb-vaccine-steel-immune-system-against-new-coronavirus

#medycyna #szczepienia #koronawirus #covid19 #mapporn
Andreth - Gdyby ktoś potrzebował pociechy - nie musi być w Polsce tak źle z #koronowi...

źródło: comment_1585676939sB3RWXfwSv6wICqF9FhoAs.jpg

Pobierz
  • 148
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kolsky: Może ten cały wirus ma coś podobnego do gruźlicy dzięki czemu szczepienia dają jakiś tam efekt. Albo jest coś innego, tak czy siak jeżeli w wiekszości siedzimy w domu to warto to przejrzeć może wykopki uratują świat.
  • Odpowiedz
Portugalia wcalle nie ma takiej malej smiertelnosci.


@alterego: Około 2%. Tyle co Galicia, czyli ponad 4 razy mniej niż średnia Hiszpanii. Oczywiście, jak słusznie zauważył @Herubin, średnia Hiszpanii może być niemiarodajna. (NB, duże różnice w danych między worldometers.info a wikipedią, nie wiem komu ufać, a nie sposób sprawdzić).

No wszystko spoko, ale jak na razie dane prezentowane przez patałachów z rządu odnośnie śmiertelności/ ilości zakażeń nie napawają optymizmem
  • Odpowiedz
@Andreth

@Hieronim_Berelek: Kraj Basków nie wygląda jakoś szczególnie dobrze na tle Hiszpanii w ogóle. Owszem, ma śmiertelność dwa razy niższą niż średnia hiszpańska i niższą niż większość dystryktów (czy jak to sie nazywa) z podobnymi liczbami wykrytych przypadków, ale lepiej wygląda Galicja i Andaluzja.


Takie różnice mogą wynikać też z momentu kiedy wirus się zaczął rozprzestrzeniać w danym regionie. Średni czas od zarażenia do śmierci to aż 24 dni,
  • Odpowiedz
xD ja lubiłem te szczepionki w szkole bo lubiłem przesiadywać z pielęgniarką ( ͡° ͜ʖ ͡°)
i w ten sposób mam 3 "dziury" na lewym ramieniu, więc jestem niezniszczalny?
  • Odpowiedz
Albo jest coś innego, tak czy siak jeżeli w wiekszości siedzimy w domu to warto to przejrzeć może wykopki uratują świat.


@K-S-: Nie no, wirusolodzy to wiedzą i badają, w Australii są już testy, ludzie wyżej likowali prace. Na szczęście swiat nie musi liczyć na wykop.

Takie różnice mogą wynikać też z momentu kiedy wirus się zaczął rozprzestrzeniać w danym regionie. Średni czas od zarażenia do śmierci to aż 24
  • Odpowiedz
@Andreth: Bardzo interesująca rzecz.Chętnie poczytałbym więcej gdybyś zrobiła dłuższy post.Ale według mnie na niższą liczbę zarażeń w wschodnich landach ma charakter tego społeczeństwa.Interesuję się trochę byłym NRD i widzę że ludzie tam są mocno inni.Jak trzeba to słuchają i nie lekceważą problemu w porównaniu do tych z Zachodu.Inna mentalność i sposób organizacji ale też przyzwyczajenia - mniejsza chęć do ciągłych podróży.No wiadomo że na to też wpływ ma mniejsza gęstość
  • Odpowiedz
@vytah: nie śmieszkuje. Po prostu polecam samemu sprawdzać dane a nie przyjmować do siebie wszystko co piszą na wykopie. Jeśli porównamy Polskę do innych krajów w ilości testów to faktycznie robimy ich mniej. Natomiast jeśli porównamy ilość wykonywanych testów przy tym samym etapie pandemii(liczbie zarażonych w danym czasie) wyjdzie nam, że robimy tych testów ponad średnią europejską. Pozdro
  • Odpowiedz
@bezsensutenwykop: Pisałeś, że nie robi się mało testów, tylko że średnia europejska to właśnie mało testów.
W Polsce wykonano ok. 45 tys testów na koronawirusa. W takim chlebie obsranym gównem jakim jest Rosja wykonano 160 tysięcy i to tydzień temu, a i tak w Rosji zmarło mniej osób jak na razie. Tajwan miał 30 tysięcy testów, chociaż liczba ofiar śmiertelnych wyniosła do tej pory pięć. Nawet w Czechach jest nieco
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@DanteTooMayCry: albo sposób prowadzenia statystyk. Gdyby kraje podawały statystyki umieralności to można by się doszukać jakiś wzrostów. Gdy Włoch zginie w wypadku samochodowym i będzie wykryty wirus, to powód zgonu będzie właśnie koronawirus, zarówno w Polsce, Niemczech będzie inaczej, stąd ta różnica.
  • Odpowiedz