Wpis z mikrobloga

Ciekawostka i trochę perspektywy:

Podczas ostatniego kryzysu ponad dekadę temu ropa szalała między 150 a 30 USD i to w spektakularnym tempie (choć pamiętam że aż chyba 180-18), doszło wtedy do ciekawego zjawiska. Wiele nieużywanych tankowców i właściwie wszystko co się dało ładowano tą tanią ropą pod korek i one tylko dosłownie stały. Wbrew pozorom świat ma olbrzymie zdolności do takiego magazynowania, handlowano wtedy całymi takimi tankowcami na łańcuchu! A teraz dodajcie sobie wirus korona, obniżone zapotrzebowanie na ropę i ogólny paraliż w transporcie - takich zasobów do magazynowania jest jeszcze więcej! Na naszych oczach będą powstawać niesamowite fortuny ( ͡º ͜ʖ͡º)

Przykładowe moje zdjęcia takiego pustego i czekającego w fiordach nawet i przez lata tankowca w Norwegii. Mają takich poukrywanych MASE. A w użyciu też gigantyczne ilości - dlatego nie dziwiło mnie gdy było zamieszanie przy Iranie to wojsko norweskie z własnymi okrętami obronnymi już tam było. Na wykopie ludzie się dziwili co w ogóle tam robią Norwedzy xD Otóż transportują masę także własnego surowca na cały świat. Teraz będą wybudzane te wszystkie tankowce poukrywane dotąd.

#gielda | #ropa | #forex | #surowce | #norwegia | #finanse | #gospodarka | #ekonomia | #gpw
Pobierz
źródło: comment_15837527671NwjEUHbUzgWIxcge1ANDW.jpg
  • 39
@Saeglopur: możesz mieć rację, z tego względu, że zacumowany tankowiec nawet nie wymaga stałej obecności załogi, więc koszty magazynowania są znikome. Niebezpieczne dla takiego statku jest zaleganie przez kilka-kilkanaście lat, bo taka jednostka niszczy się i rdzewieje - vide przykład polskich statków na jeziorze Gorzkim wskutek blokady Suezu.
przecież nie da sie skladowac ropy w nieskończoność. Pół roku i szlag trafia norme en590, nie lepiej jakby po prostu przestali wydobywac?


@Kick_Ass: Masz rację, ja tam przesadzam z tym że aż prawie rok taką ropę się trzyma - bardziej dni, tygodnie, ewentualnie pare miesiecy bo koszty składowania są wysokie - nawet 50-100 tys. USD DZIENNIE!!! Stoi taki statek 4 lata aż nagle go zapełniają na niedługo i tyle kasują bo
@szpila68i Rosja nie ma nic, najwyższy koszt wydobycia na świcie bo wszystkie technologie są obce importowane/kupione, wymagają zewnętrznej obsługi, a już całkiem dopełnieniem jest niegospodarność i to że tam na lewo beta-oligarchowie też coś muszą przyciąć xD

Już wiele razy na Wykopie opowiadałem - wystarczyły sankcje po ich ataku na Ukrainę i skończyły się Ruskie marzenia o Arktyce bo odcięto ich od norweskich technologii i firm.

To co piszesz mega ciekawe i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Saeglopur: warto mieć jeszcze z tyłu głowy, że ropa wydobyta jest zanieczyszczona. A jak wiadomo bakterie robią swoje. Trzeba by obserwować zanurzenie tych statków. Być może dłużej stoją na pusto.
@Saeglopur: i jego oczom ukazał się las.


super kontent , przeczytałem wsio. Ciekawe ilu tych private investorów, sie wyhustało, jak kupowali w górce, by tankowiec pod kurek, bo chcieli jeszcze zarobić a tu przyszla korekta
Ciekawe ilu tych private investorów, sie wyhustało, jak kupowali w górce, by tankowiec pod kurek, bo chcieli jeszcze zarobić a tu przyszla korekta


@nobrainer Wtedy nie powstaje contango, na jeździe w górę i później w drugą stronę oberwali ci którzy spekulowali kontraktami. Ale tak samo wielu zarobiło niewyobrażalne hajsy.

Na contango za to zarobek bezdyskusyjnie i to wielkiej skali. Tracących nie ma wcale. To forma arbitrażu. Trzeba mieć "tylko" dostęp do olbrzymich
@Saeglopur: o jakiej liczbie czekających tankowców tutaj mówimy w przypadku Norwegii? jak długo mogą one naprawdę czekać? Wydaje mi się, że trzymanie dużej liczby potężnych statków bezczynnie jest dość sporym kosztem - utrzymanie, załoga itd.

Nie do końca widzę jak Norwegia mogłaby być wielkim graczem w tej rozgrywce.

Nie znalazłem niczego (nie szukałem długo) co świadczyłoby o tym, że Norwegia ma pokaźną marynarkę wojenną. Owszem, wydaje się nowoczesna, ale bardzo mała:
@kokol: OK, ten inwestor może jest największym inwestorem na świecie i rozumiem, że może mieć wielki wpływ na zasadzie siły swojego kapitału. Aczkolwiek jest to też fundusz, który słynie ze względnej przejrzystości działania i jest "dobrem narodowym", bądź co bądź, rozsądnego społeczeństwa, więc nie sądzę by w bardzo dużym stopniu angażował się w wielkie spekulacje czy bardzo ryzykowne działania.

Natomiast to do czego nawiązywałem w tym pytaniu to ten element tankowców
@fahrenx Så aktywni z tą marynarka ale i nie tylko nią - dlatego gdy była sensacja z Iranem to świat najpierw rzucał newsy o tym że okręty wysyła kolejno Japonia, UK, Francja ...a Norwedzy i Amerykanie cały czas tam byli ( ͡º ͜ʖ͡º)

Po prostu ten przykład podaje bo po 5 latach od kiedy pierwszy raz o tym usłyszałem (2009) to sam też na oczy widziałem i
@dqdq1 Na to należy patrzeć w kategoriach bardziej zjawisk ekonomicznych niż konkretów do inwestycji. To jest mega szczególny przypadek arbitrażu ale żeby to realizować to trzeba mieć zdolność organizowania wielkiego kapitału w sytuacjach kryzysowych, gotowa siatkę takich tankowców do zakontraktowania, dograć ich zaopatrzenie w surowiec. Mega branżowe sprawy, nie dla inwestorow indywidualnych w normalnym rozumieniu.

Ale zjawisko meeeega ciekawe :D Tam wyżej słusznie ktoś napisał że taka Rosja nie może nawet zatrzymać
@Saeglopur: świetny wpis.
Spekulanci regulują rynek i szukają takich właśnie okazji. Dzięki temu na rynku jest płynność i niema tak dużej zmienności - która mogła by zaistnieć w innym scenariuszu.
Bardzo dobrze opisane. Szanuje.
Contango i backwardation występuje też na innych rynkach towarowych. Im większe wahania sezonowe tym większe contango. Ropa to szczególny przypadek bo rynek handlu ropą jest wart więcej niż wszystkie inne rynku surowcowe razem wzięte. Jest mocno zależna
@fahrenx: One nie muszą czekać one są w użyciu z kontraktami ale jak wiedzą że nadchodzi tan czas wraca do miejsca gdzie będzie magazynował. Kilka lat temu rozmawiałem z Norwegami co są w branży morskiej. Jeden z nich wspomniał że prawdopodobnie mają największą flotę różnych statków na świecie, nie pytałem dokładnie bo nie miałem tych informacji co dziś. Możliwe że mają gdzieś uśpione tanki wycofane z użycia 0,5 czy 1 mln