Wpis z mikrobloga

Taki temat:
znajoma pracuje w salonie kosmetycznym zajmującym się depilacją laserową, usuwaniem blizn, rozstępów itp.
właściciele to Januszex.
Zatrudniają 5 dziewczyn, wszystkie mają na papierze umowy na pół etatu.
To co na umowie przelewają na konto (ok 880zł), reszta pod stołem (reszta pieniędzy na najniższą za cały etat + premie). Co miesiąc wychodzą ok 3,5-4,5k.
Od nowego roku weszła zmiana co do wysokości najniższej krajowej - czy dziewczyny powinny dostać do podpisania aneks do umowy i na konto wyższą wypłatę?
Czy można coś z tym zrobić (zgłosić gdzieś) że dziewczyny są zatrudnione na pół etatu, a pracują na cały etat (8h) + 1 sobotę w miesiącu?
Czy można gdzieś zgłosić, że w salonie gdzie sprzedaje się pakiety po kilkaset i kilka tysięcy złotych nie można płacić kartą, a jak ktoś płaci gotówką to nie zawsze dostaje paragon? (to się domyślam, że do skarbówki, ale jak to udowodnić lub zgłosić anonimowo?)

#pracbaza #finanse #prawo #prawopracy #pieniadze
  • 132
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@motaboy:

nie stać na to, żeby płacić zgodnie z prawem, to znaczy że jego interes jest niedochodowy i powinien go zamknąć.


#!$%@? mnie już takie #!$%@?. Dziewczyny całkiem spoko zarabiają, interes jakoś się kręci i każdy zadowolony tylko nie społeczniaki z internetu. Wiesz co mógłby zrobić? Zatrudnić je na pełną umowę i podnieść ceny usług tylko jakby każdy to zrobił to #!$%@? Ci taki pikaczu face za ceny usług, że
  • Odpowiedz
@motaboy: kolego, ja tam wolałbym całą swoją kasę którą wsadziłem na emeryturę odzyskać i sam o to zadbać

@oslet: otwarcie takiej placówki to koszt jakichś 200k zł w wynajmowanym pomieszczeniu (Studio Uroda, czy jakoś tak to się nazywa)

@Ernando: brak paragonów to #!$%@?, tego nie ukrócisz póki ludzie nie będą ich chcieli
  • Odpowiedz
kolego, ja tam wolałbym całą swoją kasę którą wsadziłem na emeryturę odzyskać i sam o to zadbać


@wacek_1984: A ja bym wolał siedzieć teraz pod palmą na plaży, ale jakoś tak się złożyło że nie siedzę. I w związku z tym działam zgodnie z tym, jakie mam warunki. I najlepiej zgodnie z prawem.
  • Odpowiedz
@Ernando:

Uważam, że nie powinno się tak oszukiwać Państwa Polskiego


To państwo oszukuje i okrada ludzi tylko, że robią to "zgodnie z prawem" z prawem, które sami piszą, ale dla niektórych to wystarcza, żeby nie widzieć w tym nic złego
  • Odpowiedz
  • 20
@Ernando Chcesz właśnie swoim koleżankom odebrać pracę ten Janusz jak go zwiesz woli większą kwotę oddać pracownikom niż Państwu spytaj koleżanki czy nie woli może zarabiać 2500 i będzie miała pełną kwotę na umowie z składkami bo wtedy całkowity koszt pracodawcy wyniesie około 4100.
  • Odpowiedz
@wacek_1984: Generalnie to wszystko jest możliwe. Ale jednak wolę nie rozmywać internetowych dyskusji w stronę "jak być powinno", bo wpływ mam na to niewielki. Wolę się poruszać w sferze rzeczywistości zastanej.

Przykład? Można było przeznaczyć część dochodów z prywatyzacji na reformę (czy nawet likwidację) ZUS, bo jednak umów trzeba dotrzymywać i istniejące emerytury wypłacić. Można było? Można. I już mamy dyskusję na pierdyliard stron. Wolę rozmawiać o tym co jest
  • Odpowiedz
@Ernando Chcesz właśnie swoim koleżankom odebrać pracę ten Janusz jak go zwiesz woli większą kwotę oddać pracownikom niż Państwu spytaj koleżanki czy nie woli może zarabiać 2500 i będzie miała pełną kwotę na umowie z składkami bo wtedy całkowity koszt pracodawcy wyniesie około 4100.


@Fixusa: Argument jest z dupy. Tego typu działalność jest totalnie szkodliwa per saldo dla całego rynku pracy i jest źródłem raka, który ten rynek toczy
  • Odpowiedz
Gość jest złodziejem. I tyle. A one nie muszą tego rozumieć, że szkodzą gospodarce


@motaboy: kiedyś miałem o tym rozmowę z rodziną, niestety nie da się ich absolutnie przekonać, braki w wiedzy są niestety spore (w mojej też), żadne argumenty nie trafiały. Najlepsze było to że po złamaniu nogi rodzinny spawacz, już po 2tyg był w pracy (tak, ze złamaną nogą). Na próby rozmowy stwierdził, że woli mieć kasę i
  • Odpowiedz
@motaboy: jak prawo jest głupie i nieludzkie to nie trzeba go przestrzegać. Ale rządzącym to na rękę, że coraz więcej takich bezrefleksyjnych zombie niewolników jak Ty
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Ernando:

ale wtedy może być tak jak pisze @jatylkozapytac że dostaną kary za brak zgłoszenia

Nawet nie tyle kary co będę musiały zapłacić zaległy podatek dochodowy i ZUS pracownika od kasy, którą wzięły pod stołem. Chyba nawet do 5 lat wstecz mogą naliczyć
  • Odpowiedz