Wpis z mikrobloga

Taki temat:
znajoma pracuje w salonie kosmetycznym zajmującym się depilacją laserową, usuwaniem blizn, rozstępów itp.
właściciele to Januszex.
Zatrudniają 5 dziewczyn, wszystkie mają na papierze umowy na pół etatu.
To co na umowie przelewają na konto (ok 880zł), reszta pod stołem (reszta pieniędzy na najniższą za cały etat + premie). Co miesiąc wychodzą ok 3,5-4,5k.
Od nowego roku weszła zmiana co do wysokości najniższej krajowej - czy dziewczyny powinny dostać do podpisania aneks do umowy i na konto wyższą wypłatę?
Czy można coś z tym zrobić (zgłosić gdzieś) że dziewczyny są zatrudnione na pół etatu, a pracują na cały etat (8h) + 1 sobotę w miesiącu?
Czy można gdzieś zgłosić, że w salonie gdzie sprzedaje się pakiety po kilkaset i kilka tysięcy złotych nie można płacić kartą, a jak ktoś płaci gotówką to nie zawsze dostaje paragon? (to się domyślam, że do skarbówki, ale jak to udowodnić lub zgłosić anonimowo?)

#pracbaza #finanse #prawo #prawopracy #pieniadze
  • 132
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ediz4:

Siedzisz za granicą? Super. Czy tam takie rzeczy się dzieją? bardzo rzadko. A wiesz czemu? Bo tam pracodawca woli zatrudnić osobę mniej płacąc uczciwie a reszta władować w wyposażenie zakładu aby wydajność pracy była wyższa. Dlatego tak odstajemy z pensjami.

Nie neguję ale pomijasz istotną kwestię. Otóż w kraju, w którym jestem podatki dla niewiele zarabiających są o wiele niższe. Ludzie aż tak nie kombinują, gdyż jednak system jest bliżej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ediz4:

Bo Polacy wciąż boją się walczyć o swoje

Prawda

a takie działanie jest bardzo opłacalne dla tego przedsiębiorcy (...)

Ale dalszy wywód już tak sobie. Otóż Polacy faktycznie boją się walczyć o swoje. Gdyby się nie bali to by protestowali ale nie przeciw pracodawcom tylko przeciw rządom i to ramię w ramię z pracodawcami, którzy nota bene też są Polakami.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ediz4:

najśmieszniejsze jest to że kraje w najwyższymi podatkami są najbogatsze a kraje z najniższymi są w zdecydowanej większości totalnym trzecim światem.

Doskonale to widać np. po Szwajcarii, no trzeci świat ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Poza tym takie uogólnienia nic nie mówią. Przykład UK. Czy są niskie podatki? No nie. Czy są wysokie dla tych co mało mają albo mało zarabiają? No też nie. Czy w Polsce
Ja zresztą odpuściłem już wcześniej - co miałem napisać, to napisałem.


@motaboy @ediz4 ja dyskusje z takimi kreaturami jak Wy odpuściłem tak naprawdę zanim ją zacząłem, za długo żyje żeby nie wiedzieć ze nic Wam się już wytłumaczyć nie da.

Piszę i odpisuje tylko dlatego, bo liczę na to że ktoś czytający Waszą pokrętna "logike" kapnie się że to się nie trzyma kupy i nie zarazi się takimi szkodliwymi, bezrefleksyjnymi poglądami.
Na
@oslet: Nimb „zbawiciela” już jakiś czas temu został z głowy przedsiębiorców strącony, bo ludzie poczuli na własnej skórze że to nieprawda. Mechanizmy rynkowe puszczone na żywioł powodują szkody i wywołują krzywdy dokładnie tak samo, jak ich całkowita eliminacja.
Chcesz prowadzić firmę, to masz się dostosować to obowiązujących przepisów. A jeśli to do ciebie nie dociera, to zamiast się z tobą kłócić posłużymy się batem który rozumiesz i odbierzemy ci to, co
Nie neguję ale pomijasz istotną kwestię. Otóż w kraju, w którym jestem podatki dla niewiele zarabiających są o wiele niższe. Ludzie aż tak nie kombinują, gdyż jednak system jest bliżej "rozsądnej granicy". Rozsądna granica, którą próbujesz dyskredytować, na pewno nie przy 40% w samych podatkach bezpośrednich już od niskich pensji. Jeśli mnie pytasz to powinien być konstytucyjny zakaz podatkowania pensji minimalnej. Inaczej ustalanie pensji minimalnej przez tych samych co ustalają wysokość podatków
@motaboy no i znów to samo jak do ściany. Niech se będą te regulacje, niech Ci będzie że jakies są potrzebne. Przecież nie mówię że mają ludzie pracować za miskę ryżu.

Ale ja pytam krótko. Czy rozumiesz ze przepisy mogą być dobre lub złe? Czy rozumiesz ze koszty pracy mogą być rozsądne a mogą być za duże i nieuzasadnione? Czy rozumiesz ze podatki mogą być odpowiednie ale mogą być też za duże
Doskonale to widać np. po Szwajcarii, no trzeci świat ( ͡° ͜ʖ ͡°) Poza tym takie uogólnienia nic nie mówią. Przykład UK. Czy są niskie podatki? No nie. Czy są wysokie dla tych co mało mają albo mało zarabiają? No też nie. Czy w Polsce są wysokie dla tych co mało zarabiają? Bardzo wysokie.

Natomiast w Polsce dla tych co dużo zarabiają są niższe niż w UK. Przy
Kolega wyżej znając statystki dzietności i znając sytuację zusu (gdzie WSZYSTKIE nawet rządowe wyliczenia pokazują ze on jebnie) jest za tym żeby dalej go utrzymywać zamiast zacząć stopniowo wymiksowywac się ze złego systemu. I jest za tym żeby się nie przejmować gdy za parę lat koszty pracy jeszcze wzrosną, 2-krotnie albo 10-krotnie. Wszak wierzy ze to nadal dla gospodarki będzie dobre (granicy wytyczać nie trzeba, przecież skoro politycy biorą to na pewno
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ediz4: bez reformy ZUSu i tak się nie obejdzie. Dojenie ubogich aby utrzymać niewydajny i niesprawiedliwy system to droga donikąd. Nie widzę potrzeby odpowiadać na wszystkie twoje pytania. Moje tu napisanie propozycji usprawnień i tak nie zostanie wdrożone ani nawet zauważone przez nikogo z decyzyjnych.
Generalnie w wielu kwestiach myślisz przyczynę ze skutkiem albo to celowe #60groszyzawpis pomimo, że próbujesz budować narrację na częściowo zasadnych kwestiach.
Idę spać, dobranoc :)
Generalnie w wielu kwestiach myślisz przyczynę ze skutkiem albo to celowe #60groszyzawpis pomimo, że próbujesz budować narrację na częściowo zasadnych kwestiach.


@szpongiel: Nic z tego nie wynika - same hasła bez konkretów i to z sugerowaniem że napisałem coś dla pieniędzy WTF

bez reformy ZUSu i tak się nie obejdzie. Dojenie ubogich aby utrzymać niewydajny i niesprawiedliwy system to droga donikąd. Nie widzę potrzeby odpowiadać na wszystkie twoje pytania. Moje tu