Wpis z mikrobloga

Wg analizy Małgorzaty Łukianow i Piotra Kocyby powstałej na podstawie badań prowadzonych pod auspicjami Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego:

- 68,4% uczestników Marszu Niepodległości ma wykształcenie wyższe
- tylko 0,5% manifestantów ma wykształcenie podstawowe (dla kontrastu, ponad 30% członków Platformy Obywatelskiej legitymuje się ukończeniem jedynie szkoły podstawowej)
- uczestnicy MN są ponadprzeciętnie zamożni 5545zł netto, przy średniej 3531zł netto

Ciekawe i zaskakująco niezgodne ze stereotypami.

Badania PAN są prawackie za 3...2...1..

#bekazneuropy #4konserwy #neuropa #marszniepodleglosci #polska
  • 14
@Planeta_odebete2: https://demonstracjepl.wordpress.com/metodologia-badan/?fbclid=IwAR2gy8r71MsMbIxNy3uKDxiAskJwLvYw0GTlAx5SokftfXJJATLdvUFGx4Y

swoją drogą ciekawa metodologia, nie ma grupy reprezentatywnej, po prostu typuje się uczestników demonstracji i prosi o wypełnienie i odesłanie ankiety

ciekawe czy to nie zaburza wyniku, bo większa jest skłonność do wypełnienia i odesłania np. u osób wykształconych bo analfabeta przecież nie wypełni i nie odeśle
@Planeta_odebete2: nie no badanie znam, kwestionuje metodologię (zalinkowałem wyżej), która opiera się na losowym wybieraniu osób do odpytania i bazuje na tym kto dobrowolnie SAM wypełni i SAM odeśle ankietę do badających

to wyklucza reprezentatywność i promuje określoną grupę, np. trudno w taki sposób uwzględnić osoby niepotrafiące czytać czy pisać i generalnie osoby mniej sprawne intelektualnie mają mniejszą tendencje do wypełniania i odsyłania ankiet (bo nie lubią czytać, pisać etc.)
ciekawe czy to nie zaburza wyniku,


@RageKageDwa: pewnie zaburza, o czym mówią sami autorzy - takie badanie jest w pierun trudno przeprowadzić bo nie ma jak zebrać grupy i jeszcze ich porządnie przemaglować. Autorzy zresztą wskazują na działania które mają przeciwdziałać temu problemowi.

Ale wyniki mnie nie dziwią, MN jest imprezą gdzie jest masa młodych osób, a obecnie wykształcenie wyższe nie jest dobrem szczególnie rzadkim - pomijając całkowitą patologię właściwie każdy
@Ogar_Ogar: nie no wynik może być prawdziwy bo skoro grupa losowa to i można trafić na samych profesorów, bardziej mnie dziwi próba budowania jakiejkolwiek narracji w oparciu o takie badanie. Badania na grupie reprezentatywnej wyraźnie pokazują preferencje wyborcze z podziałem na poziom wykształcenia np. 70% wyborców z podstawowym wykształceniem głosowało na PiS albo Konfederacje, a wyborcy tych ugrupowań stanowią większość uczestników w marszu.

Epatowanie tym, że "tylko 0,5% manifestantów ma wykształcenie
68,4% uczestników Marszu Niepodległości ma wykształcenie wyższe


@Planeta_odebete2: Pewnie torche zawyżone, ale z przecięz dominuja tam ludzie młodzi,a teraz studia wyższe nie są już tym co kiedyś. Tak naprawde paredziesiat lat temu technika kończył mniejszy procent danego rocznika niż teraz studia. Gorsze studia dzisiaj sa dla ludzi, którzy w latach 90 szli do zawodówek. Dlatego wysoki udział ludzi z wyżsyzm może być możliwy. No jednak nie przesadzałbym z radościa.

tylko 0,5%