Wpis z mikrobloga

Dzisiaj obchodzimy rocznicę Bitwy pod Poitiers, stoczonej 25 października 732 r., w której frankijskie wojska pod wodzą Karola Młota pobiły arabską armię Kalifatu Umajjadów. Niby bitwa jak wiele innych, ale spójrzcie na mapę gdzie leży Poitiers - w samym centrum dzisiejszej Francji! Właśnie tak, były to czasy gdy armie Islamu nacierały na serce ówczesnej Europy, operując z półwyspu iberyjskiego, który niemal w całości znajdował się pod ich kontrolą. Były to również czasy, gdy dopiero rodząca się Europa ustępowała kalifatowi na każdym istotnym polu, jak zasoby, czy organizacja.

Niektórzy historycy lubią umniejszać jej znaczenie, ale zazwyczaj pomijają jej najważniejszy aspekt: Państwo Karola Młota było jedynym silnym, zorganizowanym, chrześcijańskich krajem w Europie Zachodniej. Gdyby Karol przegrał tę bitwę, jego państwo uległoby szybkiemu rozpadowi i nie istniałaby żadna siła, która mogłaby stawić czoło dalszej islamskiej ekspansji na zachodzie Europy. Bitwa pod Poitiers, łącznie z mającą miejsce rok wcześniej Bitwą pod Tuluzą, umożliwiły powstanie Europy jaką znamy dzisiaj.

Na marginesie należy dodać, że szacunek należy się również Cesarstwu Rzymskiemu, które w latach 717-718 zdołało obronić Konstantynopol, hamując tym samym ekspansję Islamu na wschód Europy.

#historia #bitwy #francja #europa #chrzescijanstwo
Pobierz wjtk123 - Dzisiaj obchodzimy rocznicę Bitwy pod Poitiers, stoczonej 25 października 7...
źródło: comment_hLAc3T6S1uOBD2ljA4SaOzcgIdWWx8Jn.jpg
  • 2
Niby bitwa jak wiele innych, ale spójrzcie na mapę gdzie leży Poitiers - w samym centrum dzisiejszej Francji! Właśnie tak, były to czasy gdy armie Islamu nacierały na serce ówczesnej Europy, operując z półwyspu iberyjskiego, który niemal w całości znajdował się pod ich kontrolą


@wjtk123: Tylko że to była wyprawa łupieżcza i nie miała na celu podboju, choć oczywiście miała swoją niszczycielską siłę. Bitew z takimi najazdami było wiele wcześniej i
@Czajna_Seczen:

Tylko że to była wyprawa łupieżcza i nie miała na celu podboju, choć oczywiście miała swoją niszczycielską siłę.


Ziemie Franków najechała regularna armia z pełnym zapleczem logistycznym. Wyprawy łupieżce które organizował kalifat prowadziły znacznie mniejsze grupy. Nieudany opór oznaczałby stopniowy podbój, co było stałym scenariuszem w trwającym wtedy od 100 lat okresem podbojów arabskich i już wtedy stopniowo postępował na południu Galii.

Bitew z takimi najazdami było wiele wcześniej i