Wpis z mikrobloga

Pytanie do #programowanie #programista15k #webdev #html #ux #it. Z góry zaznaczę, że jestem totalnie zielony jeśli chodzi o jakiekolwiek programowanie, jednak myślę o stworzeniu (a właściwie zleceniu komuś do zrobienia) czegoś a'la marketplace pewnej rzeczy, gdzie:
- cena za przedmiot będzie stała i niezmienna dla każdej oferty
- dodanie oferty wymaga wpisania kilku kluczowych dla wyszukiwania (np. co ważne - wg lokalizacji na mapce i przybliżonej odległości "od")
- podczas dodawania oferty wbudowany plugin umożliwiający dodanie materiału foto/wideo
- dodanie oferty wymaga zatwierdzenia przez moderatora
- transakcja przebiegnie tylko za okazaniem specyficznego dokumentu
- materiały na chmurze

Dlatego też stąd moje pytanie. W jakim kierunku w ogóle powinienem zmierzać? Jakiego programisty szukać (specjalizacji, w której działa)? Mam nadzieję, że nie zostanę zlinczowany za niewiedzę. Pytanie wyłącznie orientacyjne.
  • 14
@magnesmob: to jest aplikacja webowa, wiec potrzebujesz jakiś backend i jakiś frontend ;)


możesz uderzyć do jakiegoś software house'u albo innej agencji
ewentualnie poszukać freelancerów

tak czy siak zostaniesz zasypany pytaniami o wszelkie funkcjonalnosci, infrastrukture, design frontu, czy ma byc tez rwd, itp itd
@epi: super, takiej odpowiedzi potrzebowałem. Adekwatnie do Twojego ostatniego zdania - czy jako totalna zielonka w temacie, będę w stanie odpowiedzieć na ich pytania swoimi "widzimisię, bo ja chciałbym żeby to było tak zrobione"? Wiesz, nie mam specjalistycznej i profesjonalnej wiedzy i poszukuję czegoś wyłącznie jako prosty klient.
ale nie na tym chyba to polega


@magnesmob: Jasne, że na tym. Często osoby z takimi projektami mają kilka tysięcy, co starcza na skórkę i wtyczkę do Wordpressa i wdrożenie tego z liczeniem się, że to raczej szybki prototyp do sprawdzenia pomysłu na biznes.

Za kilkadziesiąt tysięcy otrzymasz pewnie w miarę spoko rozwiązanie, które na start pewnie wystarczy, ale przy większym ruchu może nie dać rady. Ale trzeba się liczyć że
@zwierzak40:

Dzięki za rzeczową odpowiedź. Naprawdę sporo mi wyjaśniłeś. Jestem bardzo przezorny, dlatego moje pytanie było ultra-powierzchowne, co bym sobie tylko określił jakikolwiek kierunek ruchu.

Powiem więcej, każdą wycenę jaką otrzymasz bez podania budżetu będzie zawyżona. Większość klientów takich jest, to zadaniem obsługującego jest wyciągnięcie wszystkiego od klienta i spisanie tego na papier jako zabezpieczenie obydwu stron.


Zabezpieczyłem się wypowiedziami o mojej niewiedzy na wypadek, gdybym dostał nagle jakieś ironiczne strzały
@magnesmob: Spoko, rozumiem tą ostrożność, chociaż na szczęście wykop to nie elektroda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pomyśl, na ile jesteś pewny swojego projektu, jakie masz możliwości od strony biznesowej się przebić na rynku. W przeciwnym razie pomyśl o małym MVP do weryfikacji swoich założeń. Na etapie MVP nie koniecznie musisz automatyzować płatności, faktury, niekoniecznie sama aplikacja musi działać w chmurze (chociaż jak pliki video są duże to
@zwierzak40:

Sęk w tym, że jest to mega niszowy projekt na rynku, którego popyt, naprawdę racjonalnie, prognozujemy na ogromny (zrobiłem mini-wywiad środowiskowy wśród znajomych i najbliższych). Wiadome jest, że przy niszowym produkcie, nie potrzeba zawsze do tego cholernie dużych nakładów, bo odpada nawet coś takiego jak konkurencja. Twoje myśli sporo mi rozjaśniły i skłoniły chociażby właśnie do wykonania tego minimalnego kroczku w stronę realizacji.
Sęk w tym, że jest to mega niszowy projekt na rynku, którego popyt, naprawdę racjonalnie, prognozujemy na ogromny (zrobiłem mini-wywiad środowiskowy wśród znajomych i najbliższych).


@magnesmob: bardzo odważne stwierdzenie. Nie jeden się na takiej pewności przejechał. Jaki problem użytkowników będzie rozwiązywał Twój projekt? W jaki sposób aktualnie potencjalni klienci rozwiązują swój problem?
@magnesmob: serio pytam. Jako UX mówię Ci że zabierasz się trochę od dupy strony. Wyszedłeś od pomysłu, a nie analizy problemu. W takim wypadku ludzie są zapatrzeni na pomysł, i wszystkie pseudo "wywiady" będą mówiły że projekt ma sens.
Jeśli mógłbym ukraść Ci pomysł tylko na podstawie tego, jaki problem on rozwiązuje, to jest on mega słaby