Wpis z mikrobloga

Ale skislem jak wczoraj podali chyba w Teleekspresie, ze nie ma problemu z miejscami w szkolach bo - UWAGA UWAGA - miejsc jest ok 850 000 a uczniow 700 000 xDDDD Jak dla twojego dziecka braknie miejsca np w liceum na profilu mat-fiz w Warszawie to mozecie je wyslac do szkoly w swietokrzyskiem bo tam mają wolne miejsca w technikum gastronomicznym xD Problem solved.
#techbaza #licbaza #neuropa #4konserwy #bekazpisu
  • 109
@wartosci_tradycje_EUROPEJSKIE najwyraźniej źle zrozumiałeś co napisałem wyżej. Nie mam żadnego problemu z tym, że ktoś się nie dostał bo inni mieli więcej punktów. Tylko teraz mamy do czynienia z sytuacją, że przez zdublowany rocznik mnóstwo ludzi się nie dostanie mimo że mieli więcej punktów niz ci się dostawali rok temu i ci co dostaną się za rok bo ktoś na górze zdecydował że dwa roczniki będą walczyć o tę samą (bardzo podobną)
@kezioezio: wgl zawsze można płakać, że różne szkoły mają inne standardy xD i w jednych za free dostają paski, bo np nauczyciele od 20 lat lecą na gotowcach z wydownictwa i każdy uczeń je zna na pamięć, a w innej nauczyciel tworzy nowy test co roku. (na studiach jest podobnie xD wiec to tez jakis element przygotowania) Te magiczne paski i zdolni uczniowie ktorzy sie nie dostali są później weryfikowani egzaminem
@kezioezio: Nie znam sytuacji w każdym mieście, ale według mnie ta ograniczona ilość miejsc nie jest dużym problemem. Pamiętam jaki byłem zesrany pod koniec gimnazjum, żeby dostać się do 'najlepszej szkoły w województwie', okazało się, że w klasie miałem sporo osób, które weszły w drugim terminie ze średnią 3.50+ i egzaminami z matmy napisanymi na 50-60%.
Jak te osoby pójdą do trochę gorszych szkół, to będzie to z korzyścią dla wszystkich.
Jeśli nagle masz podwójny rocznik to oczywiste jest, że znacznie ciężej będzie się dostać do wybranej szkoły akurat w tym roku.


@rzep: nie, to nie jest oczywiste. Reforma systemu edukacji nie ma tu nic do rzeczy. Przecież liczba uczniów się nie zmieniła. Było wiadomo ile osób skończy podstawówkę i ile skończy gimnazjum.

Jeśli w zeszłym roku w np. Warszawie był x uczniów pierwszej klasy szkoły średniej i x miejsc dla tych
@vartan: Ale kilkanaście lat temu nie było kumulacji roczników. Za rok znowu nie będzie problemu. Problem jest teraz, bo kiedyś w danym mieście było np. Średnio 10 000 kandydatów, a w tym roku jest 15 000. Za rok znowu będzie 10 000, ale obecny rocznik ma przewalone z powodu reformy.
Jeśli w zeszłym roku w np. Warszawie był x uczniów pierwszej klasy szkoły średniej i x miejsc dla tych uczniów w szkołach średnich, to w tym roku gdy mamy 2x pierwszoklasistów to mamy także 2x miejsc dla tych pierwszoklasistów.


@Donica: Nie, nie mamy. Skąd takie założenie?

Weź sobie przeczytaj chociażby raport NIKu na ten temat:
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/reforma-oswiaty-w-czesci-sfinansowana-przez-samorzad.html

Efektem wprowadzonych reformą zmian jest wystąpienie tzw. podwójnego rocznika. W rekrutacji do klas I szkół
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kezioezio: ludzie jakie karanie? Jak jesteś ogarnięty to ogarniesz materiał na tyle, żeby zdać maturę na 90%. Jak będzie się uczył sam w domu, a nie tylko w szkole to da radę i to nawet w słabym liceum, albo technikum. Wszyscy mówią, że matura nic nie znaczy w Polsce, a teraz nagle wielki płacz, bo trudniej się dostać do wymarzonego liceum.
@rzep: ale Ty wiesz, że zlikwidowane gimnazja nie zostały zburzone? xD Przemianowano je na zespoły szkół i od tego roku będą już jedynie podstawówkami lub szkołami średnimi.
Szkoły średnie przyjmą w tym roku więcej uczniów, ale miejsc w szkołach średnich automatycznie także jest więcej.
Czy to jest aż takie trudne do pojęcia? Skoro jeszcze miesiąc temu 705 tys. uczniów miało swoje miejsca w szkołach, to jakim cudem nagle ma dla nich
ale Ty wiesz, że zlikwidowane gimnazja nie zostały zburzone? xD Przemianowano je na zespoły szkół i od tego roku będą już jedynie podstawówkami lub szkołami średnimi.


@Donica: Masz wyżej wklejony raport NIKu mówiący o błędach tej reformy i problemach z podwójnym rocznikiem, ale ty już ten problem rozwiązałeś pisząc komentarz na wykopie. Fajnie.

Dodatkowo nie rozumiesz clou problemu - miejsc w kiepskich szkołach może i się znajdzie, ale do dobrych szkół,
@Luka_skii: I tak powinno być. Tak było za moich czasów. Jak ja kończyłem szkolę to już się zaczynały jaja w stylu że ci co zdawali do zawodówki proponowano im od razu po egzaminach by jednak poszli do liceum techikum bo mają wolne miejsca
No chyba, że jest inaczej i te dobre szkoły zamiast 2x miejsc w tym roku, zapewniły o wiele mniej miejsc dla uczniów. Ale wtedy proszę słać pretensje do dyrektorów szkół i samorządów terytorialnych odpowiedzialnych za taki problem, a nie do rządu PiS, który nie ma z tym nic wspólnego.


Hahahaha no tak bo budynki są z gumy a nauczycieli morzna sklonować i to wszystko wina leniwych dyrektorów i samorządowcòw a
Jak dla mnie to nie powinni w Warszawie wcale przyjmować jeśli nie jest się zameldowanym.
Słoiki są problemem i wiadomo to od dawna
@kezioezio żeby iść na wymarzone studia musisz zdać dobrze maturę, także nie ważne, czy jesteś w LO czy technikum, jak się będziesz uczył to zdasz dobrze maturę i pójdziesz tam gdzie chcesz ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@rzep: błędne jest założenie, że za rok wszysyko wróci do normy. Będą "spadki" uczniów, którzy postanowili przeczekać rok. Za 2 lata rowniez będą "spadkowicze" z branżowek itp. Dodajmy do tego tych co nie zdali do następnej klasy. Kolejnym problemem jest również brak wystarczającej liczby nauczycieli bo zatrudnienie ich nie jest proste bo z założenia będzie to zatrudnienie na 4-5 lat aż wyjdzie podwójny rocznik ze szkoły. Poziom nauczania rownież spadnie bo
Masz wyżej wklejony raport NIKu mówiący o błędach tej reformy i problemach z podwójnym rocznikiem, ale ty już ten problem rozwiązałeś pisząc komentarz na wykopie. Fajnie.

@rzep: Tylko, że w tym raporcie nigdzie się nie pisze o winie rządu za to, że rzekomo nie będzie miejsc dla wszystkich uczniów z "podwójnego rocznika". Jedynie zarzuca się minister, że nie przeprowadziła "rzetelnych i kompleksowych analiz". xD
Poza tym w samym raporcie zaznaczone jest,
@easy_rider_ jest różnica zajebista. Bo teraz, moja kuzynka spędzi w szkole dodatkowy rok, nie będzie dobrze przygotowana przez nauczycieli do matury z interesujących ją przedmiotów, nie będzie miała czasu żeby się do niej uczyć, bo będzie #!$%@?ć codziennie autobusem 20km dalej i dojdą jej przedmioty i egzaminy zawodowe, które jej w ogóle nie interesują.
Dziewczyna z punktami za osiągnięcia artystyczne, których nie rozwinie w technikum, bo nawet kółka nie ma plastycznego, miała
@WroziaZebuzia no to z doświadczenia powiem, że nauczyciele z LO też nie przygotowują wybitnie do matury :p z tego co wiem egzaminy zawodowe też nie są obowiązkowe. Powiedz kuzynce żeby się trzymała tego co ją interesuje! Niech ma nawet same 2 ze wszystkiego ale robi to co lubi, kształci się, wydaje hajs na korki ale koniec końców #!$%@? maturę i tyle. Największym problemem nie będzie szkoła tylko jej rodzice, bo muszą zrozumieć,
bo sale w których uczyli się dotychczas przyszli pierwszoklasiści zostały dekretem zamurowane, a nauczyciele, którzy ich uczyli zostali rozstrzelani


nie
ale teraz w wyniku głupoty albo złośliwości twoich pracodawców na każdą taką salę i nauczyciela przypadło dwa razy więcej kandydatów

@Donica:
@easy_rider_ jesteś w stanie to wytłumaczyć nastolatce? Bo ja nie. Na jej miejscu wypełniałaby mnie gorycz i ogromny smutek, uczucie bezsensu. Dziewczyna pracowała ciężko żeby dostać się do wymarzonej klasy, ale robiła wszystko co jej się podobało. A teraz będzie wstawać codziennie o 5 rano żeby wrócić autobusem o 18. Codziennie, żeby robić notatki, zdawać kartkówki, sprawdziany, które jej nie interesują.
Ile miałeś lat jak ogarnąłeś, że oceny nie są żadną wartością?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Jeśli nagle masz podwójny rocznik to oczywiste jest, że znacznie ciężej będzie się dostać do wybranej szkoły akurat w tym roku.


@rzep: nie, to nie jest oczywiste. Reforma systemu edukacji nie ma tu nic do rzeczy. Przecież liczba uczniów się nie zmieniła. Było wiadomo ile osób skończy podstawówkę i ile skończy gimnazjum.


Jeśli w zeszłym roku w np. Warszawie był x uczniów pierwszej klasy szkoły średniej i x miejsc dla tych
@WroziaZebuzia właśnie problem jest w tym, że ogarnąłem to za późno,dlatego teraz piszę to tutaj. Moja matka jest nauczycielką i na słuchałem się tej gadaniny o ocenach przez pół życia i teraz wiem jak bardzo to nie ma znaczenia. Z chęcią wytłumaczę to Twojej kuzynce ;) bycie w liceum nie zwalnia z nauki, nie nauczą Cię wszystkiego szczególnie do rozszerzeń. Nie mówię, że to fair, że się nie dostała, ale mówię, że
@THE2012END: część dotychczasowych szkół średnich zwiększy liczbę miejsc, żeby przyjąć podwójny rocznik. Nie powinno być to dla nich problemem, bo i tak niedługo w liceach będą musieli pomieścić 4 klasy, zamiast trzech (co przecież udawało im się zaledwie 20 lat temu).
Oprócz powyższego, dochodzą miejsca w nowych szkołach średnich, które zostały przekształcone z byłych gimnazjów.

Mało tego! W wielu przypadkach obecni uczniowie gimnazjów chodzili do zespołów szkół złożonych z gimnazjum i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Donica: Chodzi mi o to, że teraz szkoły średnie najpewniej nie dadzą rady podwoić liczby klas(Np. Były 4 klasy mat-fizu dla gimzazjum. Nagle pojawili się ósmoklasiści i trzeba podwoić liczbę klas. Szkoła nie ma jak się rozbudować więc zwiększą liczbę klas mat-fizu do 6 czyli 3 dla gimzazjum i 3 dla podstawówki, a jeszcze są inne kierunki przy których trzeba podwoić liczbę klas.)
@kezioezio: Do elitarnych szkół będzie teraz o wiele trudniej się dostać - Staną się jeszcze bardziej elitarne, i jest to zaletą dla dzieciaków, które się tam dostaną.

W moim mieście są 3 szkoły średnie - Zapewniam Cię, że każdy kto będzie chciał się dostać do LO na matfiz, dostanie się do LO na matfiz, a nauczyciele się cieszą bo więcej godzin czyli więcej kasy.

Z powodu tego, że nastąpiła ta reforma
@Donica: Ale nie wszystkie byłe gimnazja zostały przekształcone na szkoły średnie. Daję tu przykład prowincji, z której pochodzę (i założę sie, że ścieżka edukacyjna dużej liczby ludzi z małych wiosek tak wyglądała), w mojej wsi max 100 osób jest Szkoła Podstawowa, w miejscowości 5km dalej jest kolejna szkoła podstawowa i we wsi 10km dalej jest kolejna szkoła podstawowa. Z tych 3 szkół podstawowych 98% uczniów szło do gminnego gimnazjum, a po
za parę lat ten rocznik, na który brakuje teraz miejsc w liceach będzie się wybierał na studia. Też z pewnością miejsc zabranie na najlepszych uczelniach.


@InsaneMaiden No jak, skoro ten zdublowany rocznik to są tak naprawdę dwa roczniki. Jedni idą liceum 3 letnim, drudzy 4 letnim. Na studia rekrutacja będzie normalna, jak zawsze.