Wpis z mikrobloga

Jako że wszyscy się chwalą jak to ciężko wyżyć w polsce za pensję uznawaną przez większość społeczeństwa za kosmiczną to teraz moja kolej na podsumowanie wydatków:

rata za mieszkanie: 2k
czynsz+prąd+gaz+woda: 600zł
paliwo: 400zł
naprawy samochodu: 150zł/msc (średnia z ostatnich 2 lat)
ubezpieczenie OC: ~100zł
rzeczy typu netflix: 100zł
jedzenie w pracy: ~500zł
zakupy(żywność, chemia): 600zł
wyjścia do knajpy ze znajomymi, jedzenie na mieście raz na tydzień: 400zł
leczenie zębów(mam aparat): wychodzi 300zł/msc średnio
kino 2 razy w miesiącu: 100zł
leki: 50zł
ubrania/buty: 50 zł
Hobby: 100zł

Razem wychodzi około 6k kosztów stałych!!
Pomyśleć że to jest prawie dwa razy więcej niż średnia krajowa a przecież nie #!$%@? hajsu na jakieś głupoty. No powiedzcie czy wyjście do knajpy albo kina to jakiś luksus? W polsce jest mega drogo w porównaniu do zarobków.
Aha i jeszcze nie doliczałem rzeczy typu wakacje/odkładanie na emeryturę/prezenty/jakieś drobne przyjemności/zakupy sprzętów/nieprzewidzane wydatki.

Ogólnie to nie wiem jakim cudem ludzie się potrafią utrzymać za mniej niż 6k w mieście ale pewnie jest kilka możliwości:
-Życie po 2 osoby wynajmowanym pokoju (wtedy koszty mieszkania to 600zł)
-Bananek który dostał mieszkanko od tatusia
-Ludzie którzy odziedziczyli jakieś nieruchomości
-Pomoc rodziny?

Aha i proszę nie mówić że:
-Możesz zaoszczędzić 400 zł nie chodząc na miasto
-Możesz zaoszczędzić 100zł oglądając chłam w TVP zamiast netflixa
-Możesz gotować w domu i nie jesc w pracy
-Możesz nie chodzić do kina
-Itp

BO CO TO BY BYŁO ZA ŻYCIE? Tylko chodzić do pracy a po pracy spędzać 3 godziny na gotowaniu oglądając trudne sprawy w TV żeby mieć co żreć w pracy? Nie po to #!$%@?łem na studiach żeby teraz być robotem co całe życie cebuli na wszystkim i odmawia sobie elementarnych udogodnień.

#zarobki #pieniadze #pracbaza #polska #wydatki #finanse #gospodarka #ekonomia #zalesie
  • 199
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
Najbardziej budżet obciąża oczywiście kredyt i tutaj można polemizować czy ceny mieszkań w Polsce są za wysokie adekwatnie do zarobków albo czy zarobki za niskie adekwatnie do cen mieszkań
  • Odpowiedz
@Wygryw_z_wyboru zgadzam się ale na tym polega rozsądne dysponowanie swoimi pieniędzmi. 350zl to nie tak duzo,ok. Ale tu zaoszczędzisz 300, tam 50 itd. i nagle wychodzi że zmieniając proste nawyki i nie obniżając jakoś okropnie stylu życia masz w kieszenie 1000zl więcej.
Co do cen mieszkań to się zgadzam. Ale w taki razie o co chodzi? Ze koszty życia w Warszawie są duże a zarobki w Polsce małe? Ktoś o tym
  • Odpowiedz
@Scaab:
Ja żyję w #!$%@? wygodnie za 800 zł bez opłat za mieszkanie. Wszystko zależy od punktu siedzenia. Na rozrywkę wystarczy mi komputer, rower i buty. Wszystko zależy od punktu siedzenia. Człowiek bardzo szybko się przyzwyczaja do wygody.

  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@detsykebarn: myślę że ceny mieszkań są wprost proporcjonalne do wysokości pensji w danym regionie. To nie jest tak że w Warszawie mieszkanie kosztuje 500k i na danym stanowisku zarobisz 8k a np w Radomiu kupisz takie samo mieszkanie za 200k i zarobisz 6.5k, bo w Radomiu może nawet nie istnieć takie stanowisko pracy.

Ogólnie pensje w Polsce niezależnie od miejsca są za niskie albo mieszkania za drogie.
  • Odpowiedz
@Scaab: mam podobnie jak ty :) zastanawiam sie jednak wyjazdem do DE do pracy. 1700 euro na osobe bysmy mieli :) wtedy w 5 lat splacic wszystkie kredyty w PL. dodatkowo po 5 latach pracy w DE masz po 65 roku zycia 700 euro emerytury ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
I jak ja mówię ludziom, że 2500 na rękę to może być dla studenta w wakacje żeby sobie dorobił, a minimum to się powinno zarabiać na normalnym etacie, w prostej robocie jak kasjer, sprzątaczka, magazynier itd, 4 - 5 tysięcy do reki, to mi każdy #!$%@? "hyhy, no nie przesadzaj, przecież to kupa kasy". Gówno warte, kiedy to jest zaledwie 1000 euro.


@rzeznia22: moze i sie powinno, tylko jak chcesz
  • Odpowiedz
Lol ja zarabiam okolo 4k a nie potrafię przejesc tej kasy co miesiąc 1000-2000 zależnie od wydatków zostaje.
Nie liczę dokładnie wydatków ino, jak coś potrzebuje to kupuje po prostu wedle własnego widzimisie(w tym miesiącu 400pln na steama bo promocja xD)
1400pln na mieszkanie, z opłatami za neta wyjdzie 1500pln, samemu za więcej niż 500pln myślę że nie przejem a jem trochę samemu trochę na mieście.
Z 500pln na wydatki własne jak
  • Odpowiedz
Zresztą tu wychodzi zdolność Polaków do zarządzania kasa, ja potrafiłem oszczędzac jak zarabiał em najniższa krajowa jako dostawca pizzy a niektórzy tu piszą że 8k to mało xD ten cały wpis to musi być troll
  • Odpowiedz