Wpis z mikrobloga

Jako że wszyscy się chwalą jak to ciężko wyżyć w polsce za pensję uznawaną przez większość społeczeństwa za kosmiczną to teraz moja kolej na podsumowanie wydatków:

rata za mieszkanie: 2k
czynsz+prąd+gaz+woda: 600zł
paliwo: 400zł
naprawy samochodu: 150zł/msc (średnia z ostatnich 2 lat)
ubezpieczenie OC: ~100zł
rzeczy typu netflix: 100zł
jedzenie w pracy: ~500zł
zakupy(żywność, chemia): 600zł
wyjścia do knajpy ze znajomymi, jedzenie na mieście raz na tydzień: 400zł
leczenie zębów(mam aparat): wychodzi 300zł/msc średnio
kino 2 razy w miesiącu: 100zł
leki: 50zł
ubrania/buty: 50 zł
Hobby: 100zł

Razem wychodzi około 6k kosztów stałych!!
Pomyśleć że to jest prawie dwa razy więcej niż średnia krajowa a przecież nie #!$%@? hajsu na jakieś głupoty. No powiedzcie czy wyjście do knajpy albo kina to jakiś luksus? W polsce jest mega drogo w porównaniu do zarobków.
Aha i jeszcze nie doliczałem rzeczy typu wakacje/odkładanie na emeryturę/prezenty/jakieś drobne przyjemności/zakupy sprzętów/nieprzewidzane wydatki.

Ogólnie to nie wiem jakim cudem ludzie się potrafią utrzymać za mniej niż 6k w mieście ale pewnie jest kilka możliwości:
-Życie po 2 osoby wynajmowanym pokoju (wtedy koszty mieszkania to 600zł)
-Bananek który dostał mieszkanko od tatusia
-Ludzie którzy odziedziczyli jakieś nieruchomości
-Pomoc rodziny?

Aha i proszę nie mówić że:
-Możesz zaoszczędzić 400 zł nie chodząc na miasto
-Możesz zaoszczędzić 100zł oglądając chłam w TVP zamiast netflixa
-Możesz gotować w domu i nie jesc w pracy
-Możesz nie chodzić do kina
-Itp

BO CO TO BY BYŁO ZA ŻYCIE? Tylko chodzić do pracy a po pracy spędzać 3 godziny na gotowaniu oglądając trudne sprawy w TV żeby mieć co żreć w pracy? Nie po to #!$%@?łem na studiach żeby teraz być robotem co całe życie cebuli na wszystkim i odmawia sobie elementarnych udogodnień.

#zarobki #pieniadze #pracbaza #polska #wydatki #finanse #gospodarka #ekonomia #zalesie
  • 199
  • Odpowiedz
@Daleki_Jones Tylko on zarabia wiecej niz 70% spoleczenstwa i tak naprawde zyje od 1 do 1 na przecietnym poziomie.
Jesli dla ciebie mieszkanie samemu wieku 25lat+ to jest wysoki standard to widac ze masz male wymagania od zycia.
  • Odpowiedz
@Scaab fajnie czytało się do czasu "bananek dostał..."" I w tym momencie wiem że masz mentalność Polaka niewolnika Janusza...
Rozumiem że na przyszłość jakby dobrze Ci się wiodło nie zostawilbys dziecku mieszkania tylko niech sam #!$%@? ? Niektorzy zarabiają znacznie więcej i mają taką możliwość
  • Odpowiedz
@Terki: Zostawiłbym, przyznaję się że mam ból dupy o to że ktoś dostaje mieszkanie od tatusia bo ja musiałem wybulić za nie 650k w sumie(łącznie z odsetkami/ratami kredytu/urządzeniem/wykonczeniem)
  • Odpowiedz
@Daleki_Jones No jakby mieszkal dalej od pracy to tez by musial wynajmowacxD Moglby wydac mniej gdyby to bylo na zadupiu ale dodatkowo by wydal wiecej na dojazdy wiec twoja matematyka dalej kuleje bo by wyszlo tyle samo.
  • Odpowiedz
@Scaab stać cię, żeby wydawać 6k, to tyle wydajesz. I dobrze, trzeba żyć, a nie wegetować. Ja, majac pensje 3.5 na reke, kredyt 900 zl, czynsz i oplaty 650 zl, paliwo 300, dawałem rade jeszcze oszczedzic. Teraz zarabiam wyraznie wiecej, mam te same wydatki stałe a i dalej oszczedzam tyle samo. Czyli wydaje wiecej, bo moge, a nie bo tyle zycie kosztuje.
  • Odpowiedz
@Scaab: a dzisiaj bylem na rozmowie o pracę, aktualnie w januszexie ponizej sredniej krajowej + milion obowiazkow, ale do sedna - jak jak kur... nei Cierpie rozmawiać z babami z HR-u. Nic konkretnego się nie dowiesz, a pytania takie, że za glowę się łapiesz jak można być tak tępym. Dochodzi do kwestii zarobków to i zaśpiewałem 4-ke netto na początek to oczy zrobiła jak podczas zatwardzenia.
  • Odpowiedz
@Scaab: Dobrze piszesz, ale już się znaleźli geniusze, którzy twierdzą, że przecież można u mamusi do 40stki mieszkać albo jeść najtańszy syf z Biedronki żeby 200 zł oszczędzić.

Smutne jest życie w tym kraju. Nie, popcorn w kinie nie jest obowiązkowy, tak samo jak nie jest obowiązkowe wyjście na piwo z kumplem albo nowa książka raz na dwa tygodnie, co nie zmienia faktu, że fajnie jest czasem w życiu zrobić
  • Odpowiedz