Wpis z mikrobloga

Jako że wszyscy się chwalą jak to ciężko wyżyć w polsce za pensję uznawaną przez większość społeczeństwa za kosmiczną to teraz moja kolej na podsumowanie wydatków:

rata za mieszkanie: 2k
czynsz+prąd+gaz+woda: 600zł
paliwo: 400zł
naprawy samochodu: 150zł/msc (średnia z ostatnich 2 lat)
ubezpieczenie OC: ~100zł
rzeczy typu netflix: 100zł
jedzenie w pracy: ~500zł
zakupy(żywność, chemia): 600zł
wyjścia do knajpy ze znajomymi, jedzenie na mieście raz na tydzień: 400zł
leczenie zębów(mam aparat): wychodzi 300zł/msc średnio
kino 2 razy w miesiącu: 100zł
leki: 50zł
ubrania/buty: 50 zł
Hobby: 100zł

Razem wychodzi około 6k kosztów stałych!!
Pomyśleć że to jest prawie dwa razy więcej niż średnia krajowa a przecież nie #!$%@? hajsu na jakieś głupoty. No powiedzcie czy wyjście do knajpy albo kina to jakiś luksus? W polsce jest mega drogo w porównaniu do zarobków.
Aha i jeszcze nie doliczałem rzeczy typu wakacje/odkładanie na emeryturę/prezenty/jakieś drobne przyjemności/zakupy sprzętów/nieprzewidzane wydatki.

Ogólnie to nie wiem jakim cudem ludzie się potrafią utrzymać za mniej niż 6k w mieście ale pewnie jest kilka możliwości:
-Życie po 2 osoby wynajmowanym pokoju (wtedy koszty mieszkania to 600zł)
-Bananek który dostał mieszkanko od tatusia
-Ludzie którzy odziedziczyli jakieś nieruchomości
-Pomoc rodziny?

Aha i proszę nie mówić że:
-Możesz zaoszczędzić 400 zł nie chodząc na miasto
-Możesz zaoszczędzić 100zł oglądając chłam w TVP zamiast netflixa
-Możesz gotować w domu i nie jesc w pracy
-Możesz nie chodzić do kina
-Itp

BO CO TO BY BYŁO ZA ŻYCIE? Tylko chodzić do pracy a po pracy spędzać 3 godziny na gotowaniu oglądając trudne sprawy w TV żeby mieć co żreć w pracy? Nie po to #!$%@?łem na studiach żeby teraz być robotem co całe życie cebuli na wszystkim i odmawia sobie elementarnych udogodnień.

#zarobki #pieniadze #pracbaza #polska #wydatki #finanse #gospodarka #ekonomia #zalesie
  • 199
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Scaab: no wiec to zestawienie jest bez sensu, kazdy wydaje tyle na ile go stac, taki płacz nie ma żadnego sensu

Leczenie zębów jest z dupy, porządna soniczna i nie masz próchnicy nigdy
  • Odpowiedz
To jest chyba ten słynny efekt latte o którym słyszałem podcast zimą. Są osoby które codziennie piją 3 kawy w starbucksie i wydają na to 17 zł za każdą, ale nie potrafią dodać tego do siebie i zrozumieć, że to latte im zżera 1000 zł miesięcznie.

Może jestem cebulakiem ale do kina wezmę chrupki ze sklepu za 3 zł zamiast kupować popcorn za 25 zł.
  • Odpowiedz
@Scaab: masz przynajmniej już mieszkanie, a weź wynajmuj za podobną kwotę i odłóż te 20procent na wkład własny + jakieś tam opłaty, to jest kilkadziesiąt tysięcy, to jest nierealne. ze znajomych to w PL zostali tylko ci co dostali mieszkania po dziadkach albo ci z dziećmi
  • Odpowiedz
@Scaab: zarabiam ponad cztery, różowa ponad 2. Kupiliśmy mieszkanie z rata kredytu na 10 lat, płacimy 1000 zł miesięcznie. Nie będę dokładnie wyliczać, ale co miesiąc zostaje nam około 1500 zlotych. Kwestia mierzenia sił na zamiary. Nie braliśmy mieszkania za 500000 bo nas nie stać, wzięliśmy za 150 tysięcy.
  • Odpowiedz
@rzeznia22: A wiesz że nasz kraj od upadku komunizmu ma doktrynę niskich kosztów pracy? Pracownik ma pracować i przeżyć tak długo aż nie będzie w stanie pracować. Społeczeństwo samo jest sobie winne wybierając ciągle tych samych ludzi, których jedynym pomysłem na poprawę sytuacji jest podwyżka podatków.
  • Odpowiedz
Dobra sprawidziłem dokladniej, dane z 2017 ale jak widac trawa po drugiej stronie jak zawsze jest bardziej zielona.

Londyn:
"Dla porównania średni koszt zakupu metra kwadratowego w centralnych dzielnicach Londynu wynosi ponad 16,5 tys. euro"
"Średnie zarobki w Londynie to aktualnie około £3000 netto
edług obliczeń, najbardziej trafną, przeciętną pensją pełnoetatowego pracownika w Londynie jest £2220 na rękę"
  • Odpowiedz
@BornInSmokes: Tylko, że Londyn jest stolicą europejskiego biznesu i ponad czterokrotnie większym miastem od Warszawy. Warszawa jest natomiast europejską stolicą biedy i outsourcingu gównorobót typu księgowość i klepanie kodu. No ale jest metro xD.
  • Odpowiedz