Wpis z mikrobloga

REKONSTRUKCJA WIZERUNKU KLEOPATRY VII

Próba rekonstrukcji wizerunku Kleopatry VII. Królowa uwiodła samego Juliusza Cezara, a później Marka Antoniusza. Kleopatra przez wieki uważana była za niezwykle piękną, czego dowodem miały być zapiski historyków. Naukowcy jednak zdecydowali się przeprowadzić własne badania. Badania monety sprzed dwóch tysięcy lat wykazały, iż słynna Kleopatra, ostatnia królowa Egiptu, która uwiodła Juliusza Cezara, a po jego śmierci Marka Antoniusza, w rzeczywistości była brzydka. Miała szpiczasty podbródek, wąskie usta i pokaźny nos.

Ciężko jednak wyglądy Kleopatry traktować, jako pewny. Na wielu monetach są różne wizerunki królowej i ciężko ustalić kompromis. Pamiętać należy także, że piękno było inaczej postrzegane w różnych okresach historycznych.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/rekonstrukcja-wizerunku-kleopatry-vii/

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
IMPERIUMROMANUM - REKONSTRUKCJA WIZERUNKU KLEOPATRY VII 

Próba rekonstrukcji wizer...

źródło: comment_DnapXz2hpdE3pp8CNyMYuF5GydSK1XGh.jpg

Pobierz
  • 15
@IMPERIUMROMANUM: Fakt, ciężko określić jej dokładny wygląd, ale to nie tyle owym wyglądem uwiodła Cezara i Marka Antoniusza a charyzmą, inteligencją i przebiegłością. Kleopatra szła po trupach, aby tylko utrzymać się przy władzy czego przykładem jest chociażby zlecenie zabójstwa jej siostry Arsinoe (chyba tak miała na imię). Co do związków z władcami Rzymu to było jej to po prostu na rękę, bo dzięki temu Imerium Egipskie miało sporo profitów u Cesarstwa
@BuryRysiek: Imperium egipskie? Egipt ptolemejski w I wieku p.n.e. nie był żadną potęgą, wręc przeciwnie, była to słabe państwo klienckie Rzymu. Czasy świetności Egiptu ptolemejskiego to z grubsza rządy trzech pierwszych Ptolemeuszy (choć za Ptolemeusza III, mamy juz pierwsze symptomy kryzysu - np. tajemnicza rewolta w Delcie,, której zasięg zmusił go do przerwania kampanii przeciw Seleucydów), potem mamy postępujący kryzys tego państwa.