Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #bootcamp Witam. Zapisałem się na bootcamp programowania dotyczący technologii PHP oraz Javascript jednak po rozmowie ze znajomym informatykiem mam pewne wątpliwości.

1. Używamy do "kodowania" i "dekodowania" danych formatu XML. Czy to jest rzeczywiście taki zły format? Cały kurs go używaliśmy i już się go dobrze nauczyłem. Czy konwertowanie kodu PHP do kodu javascript (json) jest rzeczywiście lepsze? Domyślam się że łatwiej jest pisać aplikacje na frontend, ale nie jestem do końca pewien jak to wykorzystać.

2. Na kursie używamy szablonu projektu php o nazwie "Silex". Na bootcampie twierdzili że jest do niego duży pracy, bo jest podobny do symfony. Mimo wszystko nie za bardzo widzę te podobieństwa - jak w końcu z tym jest?

3. Czy SQL injection to jakiś ważny temat? Podobno jak starczy czasy to mamy mieć pogadankę o tym, ale nie jest to pewne, natomiast kolega twierdzi że to chodzi o bezpieczeństwo danych w bazie mysql.

4. Kolega też miał wątpliwości co do tego, że nie używaliśmy narzędzia do seriallizacji / deserializacji objektów z bazy danych, czyli ORM. Na bootcampie twierdzili że narzędzie jest spoko, ale pisząc zapytania tak jak my będziemy mieli dużo większą wydajność. Czy warto spróbować tego narzedzia?

Proszę o odpowiedzi, bo jeśli to wszystko prawda, to chyba będę ubiegał się o zwrot pieniędzy. Najlepiej gdyby jakiś doświadczony programista PHP mi tutaj odpisał.

Pozdrawiam
  • 29
  • Odpowiedz
@Ewentualnie no ale jak robisz coś sam to json jest dużo wygodniejszy natomiast xml i dtd jest przydatne jak robisz jedną stronę jakieś aplikacji a ktoś inny z kim nie masz styczności druga i wtedy taka definicja dokumentu i jego automatyczna walidacja się przydaje.
  • Odpowiedz
@TomaszUrolog: odnośnie dwójki to totalna lipa. Symfony 4 spełnia założenia mikro, wiec powinni was jak już na tym uczyć. I fajnie można dokładać różne „klocki”. Ogólnie tną was w #!$%@?
  • Odpowiedz
@TomaszUrolog:

1. Moim zdaniem to nie jest tak, że jest zły czy dobry. Dobiera się narzędzia do danego zadania, w jednym miejscu lepiej sprawdzi się xml, a w innym json

2. Silex w zasadzie nie żyje od czerwca, a deprecated był od stycznia tego roku.
  • Odpowiedz