Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #bootcamp Witam. Zapisałem się na bootcamp programowania dotyczący technologii PHP oraz Javascript jednak po rozmowie ze znajomym informatykiem mam pewne wątpliwości.

1. Używamy do "kodowania" i "dekodowania" danych formatu XML. Czy to jest rzeczywiście taki zły format? Cały kurs go używaliśmy i już się go dobrze nauczyłem. Czy konwertowanie kodu PHP do kodu javascript (json) jest rzeczywiście lepsze? Domyślam się że łatwiej jest pisać aplikacje na frontend, ale nie jestem do końca pewien jak to wykorzystać.

2. Na kursie używamy szablonu projektu php o nazwie "Silex". Na bootcampie twierdzili że jest do niego duży pracy, bo jest podobny do symfony. Mimo wszystko nie za bardzo widzę te podobieństwa - jak w końcu z tym jest?

3. Czy SQL injection to jakiś ważny temat? Podobno jak starczy czasy to mamy mieć pogadankę o tym, ale nie jest to pewne, natomiast kolega twierdzi że to chodzi o bezpieczeństwo danych w bazie mysql.

4. Kolega też miał wątpliwości co do tego, że nie używaliśmy narzędzia do seriallizacji / deserializacji objektów z bazy danych, czyli ORM. Na bootcampie twierdzili że narzędzie jest spoko, ale pisząc zapytania tak jak my będziemy mieli dużo większą wydajność. Czy warto spróbować tego narzedzia?

Proszę o odpowiedzi, bo jeśli to wszystko prawda, to chyba będę ubiegał się o zwrot pieniędzy. Najlepiej gdyby jakiś doświadczony programista PHP mi tutaj odpisał.

Pozdrawiam
  • 29
  • Odpowiedz
@TomaszUrolog: 1 tak XML jest straszny. JSON jest bardzo przyjemny ;) 3. Bardzo ważny temat. Bezpieczeństwo aplikacji jest bardzo istotne. 4. ORM można się zawsze douczyć znajomość SQL się na pewno Ci przyda
  • Odpowiedz
@TomaszUrolog: na kursie nikt cię nie nauczy programować. Ludzie uczą się miesiącami i latami żeby osiągnąć jakiś sensowny poziom. Ogarnięcie programowania na poziomie pozwalającym zdobycie pracy w kilkadziesiąt godzin jest po prostu nierealne. Nic dziwnego, że nie wytłumaczyli wam tak istotnych rzeczy, bo się nie da. W kilkadziesiąt godzin to można nauczyć kogoś pisania prostych programów, funkcji, co to klasy, ale nie sql injection, eksport danych czy tworzenie API albo takie
  • Odpowiedz
@restecp: Niestety dla mnie to wybór bardziej z przymusu niż chęci programowania. Pracowałem do tej pory fizycznie i było mi z tym dobrze, jednak problemy ze zdrowiem spowodowały że muszę zdobyć jakąś prace gdzie nie będę musiał nic dzwigać ani się poruszać.

Po przewertowaniu internetu zobaczyłem że jest duży popyt na ten zawód i sporo szkół więc skorzystałem z oferty jednej z nich.
  • Odpowiedz
@restecp: że programowania się nie da nauczyć w kilkadziesiąt godzin to oczywista rzecz. Ale mówiąc o SQL wypadałoby też wspomnieć na czym polega injection, bo cała sprawa wymaga pokazania jednego obrazka (picrel) i wbicia do łbów że parametry się powinno bindować a nie wstawiać na pałę - na poziomie podstawowym to chyba wystarczy. Ile to może zająć, pięć minut?
croppz - @restecp: że programowania się nie da nauczyć w kilkadziesiąt godzin to oczy...

źródło: comment_zlUj4G5fy3bbf0r4ZMxRA3mvFNFlMO1H.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@TomaszUrolog: Na samym php sie nie znam, ale generalnie xml to przydatna rzecz i ludzie zupelnie nie ogarniaja xml schemy ktora jest duzym plusem w stosunku do jsona. Sam json jest lzejszym sposobem zapisu wiec teraz jest czesciej wykorzystywany.
  • Odpowiedz
@TomaszUrolog:
1. XML jest fajny do sztywnych baz, ale do komunikacji front<>back-end JSON zdecydowanie niezastąpiony
2. Nie znam żadnego, ale z pewnością jak się nauczysz jednego, to drugiego szybciej opanujesz
3. SQL Injection to najprostszy atak jaki można przeprowadzić i obciachem po prostu jest paść jego ofiarą
4. Tych którzy mówią żeby nie używać ORMów, bo „pisząc gołe SQLe osiągniemy większą wydajność” powinno się oddać do domu starców, gdzie powinni klepać
  • Odpowiedz