Wpis z mikrobloga

  • 0
@DulGukat może lepiej zabijajmy ludzi nie przestrzegających ograniczeń, a nie drzewa. Gdyby drzewa udostępniały WiFi to może by je ktoś zostawił w spokoju, ale produkują tylko zbędny tlen.

Cień jest potrzebny drogom, aby się wolniej koleiny robiły. Korzenie drzew wzmacniają grunt pod drogą, robiąc za zbrojenie terenu. A konary i liście z drzew to akurat naturalny i biodegradowalny odpad, więc sprzątanie go jest tanie. Bariery są drogie i trzeba je naprawiać,
  • Odpowiedz
prawda jest taka, że jak ktoś z--------a na takich drogach, to jest głupi. Jak pisałem. Trzeba przesunąć ogrodzenia i domy, bo za blisko dróg.


@Shatter: Różnica jest taka, że likwidacja ogrodzenia domu czy ogrodzenia, które zazwyczaj są w terenie zabudowanym, jest absurdalnie droga. Wycięcie drzewa i posadzenie nowego jest stosunkowo tanie a do tego ma się drewno na sprzedaż.
  • Odpowiedz
Sięgnąłem do źródeł, więc wołam zainteresowanych:

@DulGukat: @Dzikopiryna: @piotr-zbies: @foster1: @kolorofon: @R187:

Według badań prowadzonych przez Qinying Zhang, Linxuan Zhao, Hainan Cui z University of Tianjin University pt. "Investigation of the noise reduction provided by vegetation belt in different design styles" opublikowanych w materiałach z 22 edycji ICA (International Congress on Acoustics) w 2016 roślinność faktycznie potrafi tłumić dźwięk. Badania te skupiały się na RÓŻNICACH pomiędzy poszczególnymi gatunkami roślin. Jednak badane przez nich scenariusze pomiarowe zawierały połacie gęstych drzew / krzewów o szerokości od 20 do 25 metrów, a więc zdecydowanie nie pojedyncze drzewa zlokalizowane przy drodze. Metoda badań była nadzwyczaj prosta. Wykonywano pomiar równoważnego poziomu dźwięku LAeqT (niestety tylko trzy próbki 1-minutowe dla każdej sytuacji) w pasmach tercjowych w bezpośrednim otoczeniu drogi, a następnie ok. 25 metrów dalej. Pomiary wykonywane były na wysokości 1,2 m n.p.t. czyli niezgodnie z naszą krajową metodyką, ale za to jest to wysokość zbliżona do wysokości oczu (uszu) obserwatora. Badania te pokazały, że różnice pomiędzy poszczególnymi typami roślin (różne gatunku drzew, krzewów itp.) w zależności od typu roślinności i pory roku (okres wegetacyjny) mogą sięgać nawet 10 dB. Pamiętajmy, że mówimy o 25 metrów gęstej roślinności, a badaną wartością były różnice w tłumieniu, a nie tłumienie samo w sobie. Także są różnice pomiędzy gatunkami. Nie wiem pomiędzy jakimi, bo biologiem nie jestem a łacińskie nazwy podane w artykule nic mi nie mówią. Jednocześnie badano
  • Odpowiedz
@jgruszka93: Dzięki Cumplu. Pobieżnie przejrzałem, rzeczywiście roślinność tłumi mniej niż mi się wydawało. Faktycznie dochodzi tu chyba czynnik psychologiczny "czego oczy nie widzą...". Poczytam jeszcze te badania jak mi oczy odpoczną, bo temat ciekawy. Przy okazji to chciałem też zhejtować instytucję polskiej normy, jakikolwiek dostęp do nich to trzeba wyciagać grosza. Za tą co podałeś 70PLN.
  • Odpowiedz