Wpis z mikrobloga

Na takiej samej zasadzie jak na czystej tłuszczówce przy mocnym keto możesz przekraczać ten magiczny bilans i chudnąć, bo nadmiary i tak wydalisz (jak już się organizm przestawi oczywiście).


@kazal: I magia na keto 8-10kcal/g WKT można uzyskać i wysikać w razie potrzeby 4kcal w postaci ketonów. Magia natury= dieta tłuszczowa+białka (òóˇ). A dieta Ww, wiadomo, różnie z tym bywa.... Ma zabezpieczenie glukoza->pirogronianc->.ATP
  • Odpowiedz
Jeśli chodzi o sporty wyczynowe to owszem, raczej nie ma sensu przechodzić na low-carb lub keto.


@heheszkitroche: ja tu tylko chcialem dopisac cos z wlasnego poletka, moze nie sporty wyczynowe ale wytrzymalosciowe. Bieganie ultra i trening do tego, czyli 3x silownia z rana i tygodniowy przebieg 250km.
Utrzymujac okolo 8 pierwszych miesiecy zeszlego roku very low carb, wrzucajac wegle na ruszt tylko na 2/3 dni przed zawodami, wyniki z poprzedniego
  • Odpowiedz
@kazal: Dlaczego podaż węglowodanów według Ciebie i wyrzuty insuliny mają według Ciebie prowadzić do obniżenia wrażliwości tkanek na jej działanie? O wiele większe ma tu znaczenie poziom tkanki tłuszczowej, stany zapalne, niedobór snu, brak aktywności lub problemy z innymi skorelowanymi narządami; tu też zależy czy jest ona przedreceptorowa, receptorowa czy poreceptorowa lub kwestie genetyczne.

To, ze źle reagujesz na węglowodany (a właściwie to, ze insulina nie może upchnąć glukozy) jest
  • Odpowiedz
@heheszkitroche: Nie u każdego będzie tak samo, bo niektórzy właśnie bez węglowodanów się nie zapsokojąi. Z tym, że inaczej się wszystko odczuwa gdy je się 3 posiłki i pomiędzy nimi nie pije soku a inaczej gdy co godzinę coś się w siebie wrzuca- mogą to być nawet 3 łyki soku albo pół banana.

Jak się stosuje IF to da się wysokowęglowodanowym posiłkiem najeść na dłuuugo. Z tym, że ja późno
  • Odpowiedz
O wiele większe ma tu znaczenie poziom tkanki tłuszczowej,


@Kasahara: Skad się bierze tkanka tłuszczowa? Z Ww+insulina?
In summary, we found that genetic predisposition to higher glucose-stimulated insulin secretion was associated with higher BMI. This finding supports the carbohydrate–insulin model of obesity. These results underscore the need for adequately powered clinical trials and mechanistic studies of sufficient duration to explore how individuals with low vs high insulin secretion status respond to diets differing in glycemic load.
  • Odpowiedz
"jedz jak najwięcej/najczęściej małych porcji". Nie da się tego słuchać/czytać i przejść obojętnie.


To chyba idealny sposób, ale na przytycie. Do tego dodajmy- hurr durr koniecznie zjedz śniadanie maksymalnie w godzinę po obudzeniu, choćbyś miał nad nim płakać.
  • Odpowiedz
@NooB1980: Tylko według BMI? A może również te osoby miały nie tylko większy % tkanki tłuszczowej, ale i mięśniowej? Mierzono tylko wagę? (niestety nie mogę teraz przeczytać badania - najszybciej wieczorem).
  • Odpowiedz
@analogiczna:

Ostatecznie wszystko sprowadza się do psychiki więc wiadomo, że różnie to będzie u poszczególnych osób wyglądać. Ja po prostu widzę po sobie i to nie są tylko moje doświadczenia, że jak przez caly poprzedni dzień nie zjem prawie w ogóle węgli to zanim zacznę być głodny dnia następnego mija bardzo dużo czasu.
  • Odpowiedz
@heheszkitroche: Inaczej to wygląda jak się je dużo węglowodanów ale mało tłuszczu i białka, a inaczej gdy do tego tłuszczu jest więcej.
Inaczej się czułam po np spaghetii z dodatkiem sera-najpierw senna, a potem szybko głodna, a inaczej gdy sera nie ma(chociaz z tego dodatku zrezygnowałam wcześniej i z inncyh powodów niż dietetyczno-samopoczuciowe)
  • Odpowiedz
@NooB1980: + BB to raczej po GH mają problem z gospodarką insulinową (ale nie jestem pewien - nie analizowałem i nie znam sie na dopingu - przynajmniej tak slyszałem)
  • Odpowiedz
@analogiczna:

Ja to w ogóle hejtuję jedzenie śniadań. Strata czasu, snu i na dodatek dorzucanie żarcia zamiast dać organizmowi trwać "w poście". A zrezygnowanie z nich to tylko kwestia przyzwyczajenia


@heheszkitroche: a byłby jakieś przeciwwskazania, gdybym obiad jadł tak jak jadłem, czyli o 17, a kolacje o 22? Nie będzie za duży post pomiędzy posiłkami? Kaloryczność, taka jak pisałem w poprzednim komentarzu.
Mógłbym wtedy rano wstać godzinę później
  • Odpowiedz
@Kajakiem_przez_Tybet: no ja tak robię obecnie właśnie. Tyle, że często nawet tej kolacji już nie zjem bo wciąż jestem syty po obiedzie, więc wg mnie jak najbardziej ok. Zresztą sprawdź sam po sobie bo zazwyczaj gwałtowne przestawienia zanim zaczną działać korzystnie to moga mieć jakieś skutki uboczne. U mnie np jak przestanę stosować IF przez jakiś czas, a potem do niego wracam to mam przez kilka dni wyraźnie gorszy humor
  • Odpowiedz