Wpis z mikrobloga

Wiele osób uważa, że wykrywacz kłamstw działa na zasadzie: "Czy zabił Pan Miachaua B.?" po czym następuje skok na wykresie i już wiadomo, że mamy mordercę. W rzeczywistości jednak nie trzeba zadawać takich pytań. Jakiś czas temu w #poznan na terenie jednostki wojskowej miała miejsce kradzież pił spalinowych. Wśród podejrzanych było 70-kilku żołnierzy. Każdemu z nich pokazali po 4 zdjęcia: jakiegoś dziecka, samochodu, jedzenia i piły spalinowej. U dwóch żołnierzy wariograf wykrył anomalie podczas prezentowania zdjęcia piły, więc w zasadzie już było wiadomo, że mają coś wspólnego ze sprawą (co zresztą znalazło potwierdzenie w toku śledztwa). Przy okazji: na filmach często pokazuje się, że skok to właśnie znak kłamstwa - otóż nie, jest nim dół, który następuje po skoku. Po prostu padło pytanie lub miała miejsce okoliczność (np. pokazanie zdjęcia), których sprawca się obawiał, więc następuje odprężenie psychiczne i to właśnie wyłapuje wariograf. #prawo #kryminalistyka #policja #sadowehistorie #ciekawostki
grafikulus - Wiele osób uważa, że wykrywacz kłamstw działa na zasadzie: "Czy zabił Pa...

źródło: comment_wtXc7i8Q1ss3P5cIP4dyf92qXBdBItQF.jpg

Pobierz
  • 138
ciekawe czy da się oszukać biorąc środki psychoaktywne, które wspomagają podatność na sugestie i wmówienie sobie kłamstwa


@Palcem: jakie to są środki? Nazwa medyczna i Ci powiem po czym można poznać, że ktoś zażył i czy jest często stosowane.
@ewolucja_myszowatych: Bardzo ciekawy wykład, Dzięki :)
Rzeczywiście wygląda na to, że algorytm np czytania cech osobowości z twarzy może znacznie bardziej pomóc w wykryciu przestępcy, niż poligraf. Oczywiście w legendy o oszukiwaniu poligrafów nie wierzę, ale jego ominięcie, to już inna rzecz. Widziałeś moją inscenizację na temat tego, jak można ominąć poligraf i sprawić, żeby obsługujący go odstąpił od wydania opinii. Oczywiście, gdyby chodziło o prawdziwe przestępstwo, zapewne postarałabym się bardziej,
@ewolucja_myszowatych: Przepraszam za błąd. Oczywiście pisałam komentarz o introwertykach, ale myślami byłam przy tym, jak zachowałby się otwarty ekstrawertyk. Taki ktoś pewnie w ogóle by się nie tłumaczył, bo uznałby, że skoro nie ma sobie nic do zarzucenia, to nie ma potrzeby, albo skoro ukradł, to nie należy nic mówić, bo zaraz poznają, że kłamie. Ale jak się zorientowałam, to już nie mogłam edytować (,)
Rzeczywiście wygląda na to, że algorytm np czytania cech osobowości z twarzy może znacznie bardziej pomóc w wykryciu przestępcy, niż poligraf.


@jadwiga-m: na raze brak przesłanek do tego aby algorytmy w ocenie miko ekspresji były skuteczniejsze od poligrafu w ocenie szczerość, natomiast mogą swietnie wspomagać tą technikę by określić pewne stał cechy osobowościowe, które wysoko korelują z pewnym stałymi wzorami psychofizjologicznymi w sytuacji kłamania. Dodatkowo na podstawie pewnych cech osobowości można
@www_h: nie jestem znawcą, ale słyszałem, że muchomory czerwone mają takie właściwości, niekoniecznie musi to ćpać zaraz przed badaniem, może zrobić z 2-3 sesje i na naturalu podejść do testu
@www_h: W sumie badanie poligrafem to zbieranie wielu danych jednocześnie, tyle, że są to dane z bardzo konkretnego wycinka reakcji ludzkiego organizmu. Gdyby to skombinować z wynikami badania twarzy, przeglądarki itd. to kto wie, czy by się jakiś dajmy na to seryjny morderca prześlizgnął przez takie sitko?
Niby to zawsze było robione, bo przecież przy poważnych śledztwach zaprzęgano opinie specjalistów z różnych dziedzin. Tyle, że jednak każdy z osobna miał inny
muchomory czerwone


@Palcem: Objawy toksyczne to: uczucie osłabienia i dezorientacji, szum w uszach, halucynacje głównie wzrokowe typowe dla większości środków halucynogennych pojawiają się po 0,5-1,5 godziny od spożycia, lecz pierwsze objawy pod postacią zaburzeń żołądkowo-jelitowych (wymioty, biegunka, bóle brzucha) mogą wystąpić już po 15 minutach. Przy cięższych zatruciach objawami są: pobudzenie psychoruchowe, narastające aż do szału, wzrost napięcia mięśniowego, drgawki, zaczerwienienie skóry, wzrost temperatury nawet do 40°

Jaka jest szansa,
W sumie badanie poligrafem to zbieranie wielu danych jednocześnie, tyle, że są to dane z bardzo konkretnego wycinka reakcji ludzkiego organizmu. Gdyby to skombinować z wynikami badania twarzy, przeglądarki itd. to kto wie, czy by się jakiś dajmy na to seryjny morderca prześlizgnął przez takie sitko?


@jadwiga-m: Im większa ilość źródeł pomiaru tym więcej informacji do analizy. dało by to szanse do stosowanie bardziej złożonych algorytmów. Marzy mi się połaczenie termowizji,
Np Pedofile często reagują w pytaniu o gwałt na dziecku mieśniani odbytu (SIC!) co powoduję


@www_h: Powoduj dalej, ale z tym szacunkiem do pedofili (duża litera) to bym nie przesadzał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@www_h: serio, żeby ktoś się zatruł muchomorem czerwonym to musi się tego nawpierdzielać. Sam pomysł samo sugestii był użyty w temacie berserków i jako hipoteza, a nie sprawdzone działanie
@Palcem: z tego co czytam na temat efektów działania muchomora czerwonego to nie jest to warte zachodu. Łatwe do wykrycia przez zewnętrznego obserwatora. Nie rozumiem idei wykorzystania tego w oszukaniu operatora urządzenia. Jaką to ma dać korzyść? W czym ma ułatwić?