Wpis z mikrobloga

Wiele osób uważa, że wykrywacz kłamstw działa na zasadzie: "Czy zabił Pan Miachaua B.?" po czym następuje skok na wykresie i już wiadomo, że mamy mordercę. W rzeczywistości jednak nie trzeba zadawać takich pytań. Jakiś czas temu w #poznan na terenie jednostki wojskowej miała miejsce kradzież pił spalinowych. Wśród podejrzanych było 70-kilku żołnierzy. Każdemu z nich pokazali po 4 zdjęcia: jakiegoś dziecka, samochodu, jedzenia i piły spalinowej. U dwóch żołnierzy wariograf wykrył anomalie podczas prezentowania zdjęcia piły, więc w zasadzie już było wiadomo, że mają coś wspólnego ze sprawą (co zresztą znalazło potwierdzenie w toku śledztwa). Przy okazji: na filmach często pokazuje się, że skok to właśnie znak kłamstwa - otóż nie, jest nim dół, który następuje po skoku. Po prostu padło pytanie lub miała miejsce okoliczność (np. pokazanie zdjęcia), których sprawca się obawiał, więc następuje odprężenie psychiczne i to właśnie wyłapuje wariograf. #prawo #kryminalistyka #policja #sadowehistorie #ciekawostki
grafikulus - Wiele osób uważa, że wykrywacz kłamstw działa na zasadzie: "Czy zabił Pa...

źródło: comment_wtXc7i8Q1ss3P5cIP4dyf92qXBdBItQF.jpg

Pobierz
  • 138
Wiele osób uważa, że badanie wariografem ma jakąkolwiek wartość, podczas gdy nigdy nie zostało to w żaden sposób udowodnione


@kaen: https://apoa.memberclicks.net/assets/docs/polygraph_404.pdf zbiór naukowych "dowodów" na skuteczność tej metody

W Azji kazali ludziom rzuć ryż, żeby sprawdzić czy mają suche usta. Badanie wariografem na dokładnie taką samą wartość.


@kaen: tzw. próba ryżu. Pochodzi ona z Chin z około X wieku p.n.e. Polegała na podawaniu garści ryżu do ust podejrzanym podczas wygłaszania
@www_h: Ale u mnie zdjęcie piły spalinowej też spowoduje artefakty, wprawdzie nieco mniejsze niż np. zdjęcie kosiarki-traktorka, albo samochodu terenowego w niskiej cenie, ale jednak. Jakby mi pod wariografem pokazali zdjęcia piły, dziecka i jedzenia, to od razu bym siedziała za tę kradzież ()
@jadwiga-m: Jakbyś wiedziała że ktoś ukradł tę piłę to jeszcze gorzej bo byś się stresowała że cię fałszywie oskarżą, ale co tam

U dwóch żołnierzy wariograf wykrył anomalie podczas prezentowania zdjęcia piły, więc w zasadzie już było wiadomo, że mają coś wspólnego ze sprawą


Wiadomo że masz coś wspólnego ze sprawą. xD
Postanowienie sądu i raport przygotowany przez samych członków APA. xD


@MMurzinio:W APA znajdują się profesorowie z wielu renomowanych uczelni na świecie dodatkowo jest to uznawane stowarzyszenie przez rządz amerykański. Postanowieni sądu wskazuje jasno, że można stosować w pewnych obszarach badaniach psychofizjologiczne i jest to zgodne z prawem oraz przydatne. Jeżeli uznajesz ze jest innaczej i potrafisz udowodnić to przy pomocy metod naukowych to jestem Ci w stanie w tym pomóc. Profesura
Ale u mnie zdjęcie piły spalinowej też spowoduje artefakty, wprawdzie nieco mniejsze niż np. zdjęcie kosiarki-traktorka, albo samochodu terenowego w niskiej cenie, ale jednak. Jakby mi pod wariografem pokazali zdjęcia piły, dziecka i jedzenia, to od razu bym siedziała za tę kradzież ()


@jadwiga-m: dlatego prowadzi się wczesnej wywiad z daną osobą. Ja bym się zapytał czy miała pan/pani wczesnej wypadek/niemiłe doświadczenie z powyżej pokazanymi przedmiotami. Dodatkowo,
@MMurzinio: Mnie w tej sprawie wszystko pogrąża. Raz, moje powszechnie znane zamiłowanie do takich narzędzi, a dwa że piły potrzebuję. Do tego byłabym strasznie wkurzona, że sama mogłam ją gwizdnąć i nie dość, że ktoś mnie ubiegł, to jeszcze mnie się podejrzewa. Normalnie wariograf by oszalał xD
@www_h: tak czy inaczej, koleś mógł mieć negatywne skojarzenia z piłą mechaniczną, bo się za dzieciaka horrorów z tym narzędziem naoglądał, albo się kiedyś prawie nią zaciął... wariografy spoko jako narzędzie pomocne w śledztwie, ale twierdzenia "więc w zasadzie już było wiadomo, że mają coś wspólnego ze sprawą" mooocno na wyrost.