Wpis z mikrobloga

Wiele osób uważa, że wykrywacz kłamstw działa na zasadzie: "Czy zabił Pan Miachaua B.?" po czym następuje skok na wykresie i już wiadomo, że mamy mordercę. W rzeczywistości jednak nie trzeba zadawać takich pytań. Jakiś czas temu w #poznan na terenie jednostki wojskowej miała miejsce kradzież pił spalinowych. Wśród podejrzanych było 70-kilku żołnierzy. Każdemu z nich pokazali po 4 zdjęcia: jakiegoś dziecka, samochodu, jedzenia i piły spalinowej. U dwóch żołnierzy wariograf wykrył anomalie podczas prezentowania zdjęcia piły, więc w zasadzie już było wiadomo, że mają coś wspólnego ze sprawą (co zresztą znalazło potwierdzenie w toku śledztwa). Przy okazji: na filmach często pokazuje się, że skok to właśnie znak kłamstwa - otóż nie, jest nim dół, który następuje po skoku. Po prostu padło pytanie lub miała miejsce okoliczność (np. pokazanie zdjęcia), których sprawca się obawiał, więc następuje odprężenie psychiczne i to właśnie wyłapuje wariograf. #prawo #kryminalistyka #policja #sadowehistorie #ciekawostki
grafikulus - Wiele osób uważa, że wykrywacz kłamstw działa na zasadzie: "Czy zabił Pa...

źródło: comment_wtXc7i8Q1ss3P5cIP4dyf92qXBdBItQF.jpg

Pobierz
  • 138
ale nie chodzi konkretnie o muchomora tylko jakikolwiek środek, który pozwoli sobie wmówić brak winy, nie trzeba podchodzić do badania na haju


@Palcem: to zdecydowanie skuteczniejsze będzie " posiadanie dużej ilości wolnego czasu" i indukowanie psychologicznych mechanizmów obronnych. A'la Desensytyzacja. Nie jest to łatwe i szybkie :) Wymaga psychologa/psychoterapeuty i poligrafu jako "biofeedbacku". Dałbym rade coś takie sprobować zrobić na kimś ale nie gwarantuje skuteczności.
@www_h: prędzej bym zrobił test, który sposób jest lepszy, bo to co napisałem pisałem z myślą o podrobieniu psychopatii, oni nie czują, że zrobili coś złego więc wszystko gra, więc można spróbować się znieczulić wmawiając sobie, że nic się nie zrobiło
@Palcem już lepiej idź w zagadnienia przedczaszkowej stymulacji mózgu. Pozwala ona na czasowe wyłączenie pewnych obszarów mózgów.
Mitem jest to że u psychopatow nie da się wykryć nie szczerości za pomocą wariografu. Psychopaci często odczuwają podniecenie, ekstaze, radość z mówienia o swoich zbrodniach. Te stany afektywne również dają reakcje psychofizjologiczne, które można zarejestrować za pomocą wariografu.
@Palcem: udawać wizualnie, werbalnie i niewerbalnie (ekspresja, gesty, słowa, zachowanie) TAK, psychofizjologicznie NIE. Układ przywspółczulny i współczulny jest przez człowieka świadomie niekontrolowany. Nawet przez psychopatów!
@www_h: w każdym razie, czy jeżeli jakaś osoba byłaby w stanie to obejść to ludzie operujący tymi urządzeniami byliby w stanie to stwierdzić skoro na wariografie nie ma żadnych wskazań na jakiekolwiek niezgodności?
@Palcem: Pisałem już o tym:

Oczywiście wyniki z badania psychopatów są bardzo trudne do analizy ale historia (nawet Polska) wskazuje, że jest to mozliwe. Bardzo ciekawa jest tu historia np Joachima Knychały (wampir z Bytomia) z lat 70-80. Gdzie badanie poligraficzne było przełomowe i bardzo ważne. Docenione nawet przez samego Knychałe.

Mitem jest to, że psychopaci nie reagują emocjonalnie --> psychofizjologiczne. Oni mają zaburzone procesy oceny rzeczywistości oraz dysfunkcje układu limbicznego.
@www_h: nie śledziłem całego wątku, ale to czytałem, chodzi mi o hipotetyczną sytuację, gdzie mamy sytuację, w której idealny kłamca jest w stanie zawsze być uznanym za niewinnego, to jak mamy odkryć, że osoba, która według nas jest niewinna jest kłamcą skoro nie możemy być świadomi jego kłamstw?
Tak bada się też skłonności do pedofilii - pokazują zdjęcie kobiety, potem zdjęcie dziecka, jest reakcja =...


@grafikulus: tylko u kobiet nie działa za dobrze, bo często reagują podobnie na wszystko
nie śledziłem całego wątku, ale to czytałem, chodzi mi o hipotetyczną sytuację, gdzie mamy sytuację, w której idealny kłamca jest w stanie zawsze być uznanym za niewinnego, to jak mamy odkryć, że osoba, która według nas jest niewinna jest kłamcą skoro nie możemy być świadomi jego kłamstw?


@Palcem: Polecam poczytać cały wątek. Nie ma czegoś takiego jak idealny kłamca. Zobacz sobie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Regulacyjna_teoria_temperamentu . Psychopata też ma "temperament" i tez bedzie reagował
@www_h no właśnie chodzi mi o to jak można być pewnym nie istnienia idealnego kłamcy skoro nikt nie jest w stanie dowiedzieć się, że jest kłamcą, ale cały czas odnosisz się do psychopatii, a ja już nie mówię o nim tylko zupełnie innej grupie ludzi, ale to już bardziej dywagacje niż odnoszenie się do rzeczywistości
Zagram w Twoją grę. Jeżeli ta metoda jest nic nie warta to:

- dlaczego CBA, CBS, ABW, SW, SG i itp jednostki stosują poligraf w procesie doboru pracowników?

- dlaczego W USA czy UK jest tak szeroko stosowany w sektorze państwowym?

- dlaczego w wielu analizach porównawczych badanie poligraficzne osiągają podobna wartości co badania stosowanych w medycynie?


@www_h: Naukowiec a stosuje typowe januszowe manipulacje? Przecież to jest zwykły argument ad verecundiam.