Wpis z mikrobloga

Wiele osób uważa, że wykrywacz kłamstw działa na zasadzie: "Czy zabił Pan Miachaua B.?" po czym następuje skok na wykresie i już wiadomo, że mamy mordercę. W rzeczywistości jednak nie trzeba zadawać takich pytań. Jakiś czas temu w #poznan na terenie jednostki wojskowej miała miejsce kradzież pił spalinowych. Wśród podejrzanych było 70-kilku żołnierzy. Każdemu z nich pokazali po 4 zdjęcia: jakiegoś dziecka, samochodu, jedzenia i piły spalinowej. U dwóch żołnierzy wariograf wykrył anomalie podczas prezentowania zdjęcia piły, więc w zasadzie już było wiadomo, że mają coś wspólnego ze sprawą (co zresztą znalazło potwierdzenie w toku śledztwa). Przy okazji: na filmach często pokazuje się, że skok to właśnie znak kłamstwa - otóż nie, jest nim dół, który następuje po skoku. Po prostu padło pytanie lub miała miejsce okoliczność (np. pokazanie zdjęcia), których sprawca się obawiał, więc następuje odprężenie psychiczne i to właśnie wyłapuje wariograf. #prawo #kryminalistyka #policja #sadowehistorie #ciekawostki
grafikulus - Wiele osób uważa, że wykrywacz kłamstw działa na zasadzie: "Czy zabił Pa...

źródło: comment_wtXc7i8Q1ss3P5cIP4dyf92qXBdBItQF.jpg

Pobierz
  • 138
@KazimierzG: Znam zarówno ksiązkę K. Alder'a jaki i niektóre z powyższych tesktów. Część z nich nawet nie odnosi się do wariografu ale zaczynajmy od początku

Trovillo, Paul jest 1939 myśle ze nie warto tego cytować jako aktualny poziom wiedz a bardziej jako ciekawostkę historyczną.

w artykule z BBC News jest informacja ze nie ma podstaw naukowych w badaniu wariograficzny. Co jest nieprawdą, Jak masz dostęp do baz naukowych to polecam https://pbn.nauka.gov.pl/polindex-webapp/browse/article/article-4dc8981e-740b-4e4c-886d-f52bb8b3213b
Tutaj praca naukowa, która mówi, że skuteczność wariografu to około 85%,


@KazimierzG: Średnio 85% są, metody które mają ponad 90 są takie co mają nawet 95%. Są tez takie, które mają ponad 70%. Dobór zalezy od eksperta i zastosowania. Jeżeli Cię skuteczności nie satysfakcjonuje to poszukaj o wiarygodności niektórych badań metody medycznych, innych technik śledczych czy psychologicznych to się zdziwisz.
@KazimierzG:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15584845
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2869271

na temat tych artykuł odpowiedź znajduje się w publikacji APA (link wyżej)

Dodatkowo w konkluzji jest napisane, że im człowiek bardziej zdegenerowany, tym niższa skuteczność urządzenia. Dalej chciałbyś się poddać testowi?

Tego nawet nie będe podważał, bo z tym się zgadzam. Im wieksz patologizacja osobowości tym trudniej ocenić szczerość odpowiedzi, co nie wyklucza przy uwzględnieniu tego aspektu mozliwości zastosowanie tej metody w wielu sprawach śledczych. Poczytaj kilka przykładów,
@grafikulus: Tytułem ciekawostki: ta metoda zastosowania wariografu nazywa się "testem wiedzy o przestępstwie" i została opracowana na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu przez prof. Mariusza Kulickiego.
Wykazuje o wiele wyższą skuteczność od metod alternatywnych, polegających na tzw. "pytaniach krytycznych".
@www_h: A czy przypadkiem Lykken nie opracował tej metody nadal w oparciu o pytania kontrolne? Kulicki całkowicie praktycznie wyeliminował sygnały werbalne wysyłane do badanego ze strony badającego, ograniczając tym samym zbędne bodźce.
@www_h: Dzięki za poświęcony czas, aż tak nie chcę się zagłębiać. Po prostu chciałem dowiedzieć się o powód aż tak potężnego zaangażowania w rekrutację, chodzi o jakieś przemyty itp.? Jakie pytania mogą być tam wtedy zadawane, żeby cokolwiek na wariografie wyszło, skoro nie można dosłownych?
@Smartek: Pytania są w którymś z rozporządzeń. Celem jest eliminacja nieodpowiedni kandytatów. Powód może być różny. Od mafii po osoby, które można łątwo szantażować (bo np zdradzają zonę a żona nic nie wie).
@www_h: Ciekawe. Akurat co do Hołysta, to nie dziwię się, że powtarza bez weryfikacji wszystko, bo jego technika pisania publikacji to "kopiuj-wklej" z innych autorów i opatrzenie ich krótkim komentarzem autorskim, ale Widackiego nie czytałem, a najwyraźniej będę musiał.
Btw. posiadasz imponującą wiedzę na ten temat, chylę czoła.
Napięty to będziesz w trakcie badania , 99% ludzi będzie zestresowana choćby nic na sumieniu nie mieli.


@jaroslaw-karamon: Bardzo dobrze, że się stresują. Dzięki temu można łatwo odróżnić zestresowanie wynikające z trudnej sytuacyj (badanie) od kłamstwa w pytaniu krytycznym.