Wpis z mikrobloga

Wiele osób uważa, że wykrywacz kłamstw działa na zasadzie: "Czy zabił Pan Miachaua B.?" po czym następuje skok na wykresie i już wiadomo, że mamy mordercę. W rzeczywistości jednak nie trzeba zadawać takich pytań. Jakiś czas temu w #poznan na terenie jednostki wojskowej miała miejsce kradzież pił spalinowych. Wśród podejrzanych było 70-kilku żołnierzy. Każdemu z nich pokazali po 4 zdjęcia: jakiegoś dziecka, samochodu, jedzenia i piły spalinowej. U dwóch żołnierzy wariograf wykrył anomalie podczas prezentowania zdjęcia piły, więc w zasadzie już było wiadomo, że mają coś wspólnego ze sprawą (co zresztą znalazło potwierdzenie w toku śledztwa). Przy okazji: na filmach często pokazuje się, że skok to właśnie znak kłamstwa - otóż nie, jest nim dół, który następuje po skoku. Po prostu padło pytanie lub miała miejsce okoliczność (np. pokazanie zdjęcia), których sprawca się obawiał, więc następuje odprężenie psychiczne i to właśnie wyłapuje wariograf. #prawo #kryminalistyka #policja #sadowehistorie #ciekawostki
grafikulus - Wiele osób uważa, że wykrywacz kłamstw działa na zasadzie: "Czy zabił Pa...

źródło: comment_wtXc7i8Q1ss3P5cIP4dyf92qXBdBItQF.jpg

Pobierz
  • 138
tak czy inaczej, koleś mógł mieć negatywne skojarzenia z piłą mechaniczną, bo się za dzieciaka horrorów z tym narzędziem naoglądał, albo się kiedyś prawie nią zaciął... wariografy spoko jako narzędzie pomocne w śledztwie, ale twierdzenia "więc w zasadzie już było wiadomo, że mają coś wspólnego ze sprawą" mooocno na wyrost.


@Dijuna: dlatego prowadzi się wczesnej wywiad z daną osobą. Ja bym się zapytał czy miała pan/pani wczesnej wypadek/niemiłe doświadczenie z powyżej
Nigdy nie miałam wypadku z tymi przedmiotami, tylko bardzo ich pragnę i pożądam. I tak, panie oficerze, gdybym tylko miała odwagę, to kradłabym jak opieńki z łąki sąsiada... ups, tak te opieńki to ja opędzlowałam XD


@jadwiga-m: odpowiedziałbym tak: ze względu na pani doświadczenia nie weźmie pani udział w badaniu poligraficznym. Oczywiście nie oznacza to w żadnym przypadku ze jest Pani winna. Jedynie nie możemy Pani wykluczyć z grupy podejrzanych przy
@www_h:

Pozwoliło to na przyspieszenie pozostały działań "śledczych", zmniejszenie kosztów w poszukiwaniu złodzieja.


Odnoszę wrażenie, że właśnie takie zastosowanie poligrafu jest najbardziej uzasadnione. Na przykład, jeżeli jeden z podejrzanych reaguje na zdjęcie jednego z potencjalnych miejsc ukrycia łupu, to jeszcze nie dowodzi, że to sprawca - ale przeszukanie można zacząć tam.
@anadyomenel: TAK. Bo taka jest idea tej techniki śledczej.

Pamietam historię kobiety, która oskarżyła grupę mężczyzn o zbiorowy gwałt. Badanie wariografem/poligrafem całej grupy pozwoliło wyeliminować większość niesłusznie oskarżonych mężczyzn na podstawie tego, że nie reagowali psychofizjologicznie na duży tatuaż jaki miała kobieta pod ubraniem. Oczywiście udało się jeszcze potwierdzić tych niewinnych alibi w inny sposób ale dzięki ukierunkowaniu zasobów śledczych na konkretne osoby udało się sprawnie rozwiązać sprawę.
@www_h: Ba! Sama bym się wysłała na takie badania (to znaczy bym o nie wystąpiła do przełożonego, w końcu to jednostka wojskowa). Jednak byłoby lepiej, gdyby inicjatywa wyszła od Pana. W końcu, kto normalny pożąda i pragnie piły spalinowej, wyżera sąsiadom opieńki i do tego papla o tym gościowi z wariografem? xD
Tak, czy siak, gdyby to było w "mojej" jednostce wojskowej, to NIKT nie poszedłby siedzieć za tę piłę.
Chyba,
@www_h: A tak całkiem poważnie, to uważam, iż wariograf to świetne urządzenie, szczególnie, jeśli jest w rekach specjalisty. Myślę, ze doskonale się sprawdza w badaniu poważnych pracowników służb, czy banków. Może też pomóc w selekcji podejrzanych o niektóre przestępstwa. Niestety, w przypadku różnych psycholi, popaprańców i krętaczy o inteligencji większej niż rozmiar buta zawodzi. Dlatego, ku mojemu rozżaleniu, do dziś wielu sprawców morderstw nie posadzono za kratkami, pomimo iż byli w
...zawodzi. Dlatego, ku mojemu rozżaleniu, do dziś wielu sprawców morderstw nie posadzono za kratkami, pomimo iż byli w gronie podejrzanych.


@jadwiga-m: Samo urządzenie nie zawodzi. Winę ponosi zawsze operator-ekspert. Zle dobrana metoda, brak doświadczenia, źle przygotowanie urządzenia, błędy w kalibracji, błąd w analizie, brak pewności siebie/zbyt duża pewność siebie, inteligencja operatora mniejsza niż rozmiar buta. Z drugiej strony podstawową zasadą jaką się człowiek uczy przy korzystaniu tego urządzenia jest to że:
@www_h: Zgoda, ze urządzenie to tylko wskazówka, a najważniejsze jest, kto te wskazówki interpretuje. Wychodzę z założenia, że osoby obsługujący wariografy są inteligentne i doświadczone. W przeciwnym razie badanie wariografem stanowiłoby zagrożenie dla uczciwych ludzi. Jak sam Pan pisze, interpretujący mają olbrzymie wątpliwości i muszą je mieć, żeby nie skrzywdzić niewinnego. To słabość badania, choć konieczna i nieunikniona.
Ja zwracam uwagę na jeszcze coś innego, a mianowicie na fakt, że nie
@www_h: niegdys bylem poddawany pytaniom wariografem w procesie rekrutacji do pewnych sluzb. Niestety jak sie trafi na analityka ktory sobie wmowi wlasna racje, to pomimo mowienia 100% prawdy, dla niego nasz stres przy ktoryms pytaniu moze ozmaczac, ze klamiemy.
Zgoda, ze urządzenie to tylko wskazówka, a najważniejsze jest, kto te wskazówki interpretuje. Wychodzę z założenia, że osoby obsługujący wariografy są inteligentne i doświadczone. W przeciwnym razie badanie wariografem stanowiłoby zagrożenie dla uczciwych ludzi. Jak sam Pan pisze, interpretujący mają olbrzymie wątpliwości i muszą je mieć, żeby nie skrzywdzić niewinnego. To słabość badania, choć konieczna i nieunikniona.


@jadwiga-m: Ta metoda ma wielę wad I jedną z nich jest zbyt duża wpływ
niegdys bylem poddawany pytaniom wariografem w procesie rekrutacji do pewnych sluzb. Niestety jak sie trafi na analityka ktory sobie wmowi wlasna racje, to pomimo mowienia 100% prawdy, dla niego nasz stres przy ktoryms pytaniu moze ozmaczac, ze klamiemy.


@ubog: Nie wiem o jakie słuzby chodzi. Część wew. rozporządzeń jest utajnionych więc do końca nie wiem na co w takim badaniu zwracają uwagę we wszystkich służach. W służbach wywiadowczych nie tylko chodzi
Wariograf to gówno, z którym powinno się skończyć. Zupełnie niewiarygodne "urządzenie" z dupy.


@KazimierzG: Napisz o tym artykuł i udowodni do metodami naukowymi. Gwarantuje sukces, sławę i pieniądze. Pomogę jak będziesz czegoś potrzebował.
@www_h: Nie ma problemu

Tutaj masz źródła:

"Humans are complicated. The truth isn’t something you can detect with a machine… Back in the Dark Ages, they would force criminals to hold a red hot iron to see if it burned them. If it did, it meant you were lying."

Trovillo, Paul V. "History of Lie Detection." Journal of Criminal Law and Criminology 29.6 (1939): 848-81. Northwestern University School of Law Scholarly