Wpis z mikrobloga

Dlaczego ludzie po 40 nie mogą zrozumieć, że kupowanie mieszkania za gotówkę albo na kredyt się nie opłaca i lepiej wynajmować? Wynajmuję mieszkanie od 7 lat i ciągle na spotkaniach rodzinnych słyszę: "A czemu nie kupisz, nie będziesz za wynajem musiał płacić", "Kredyt byś wziął i za kilkanaście lat to twoje by było" i inne tego typu pierdoły. No normalnie, żadne moje tłumaczenia do nich nie docierają.

#mieszkanie #polskiedomy #zalesie #gorzkiezale #bekazpodludzi
  • 309
  • Odpowiedz
@pettyk: w obecnej chwili we Wrocławiu taniej mi jest opłacić rachunki + ratę kredytu, niż wynajmować mieszkanie. Także miesięcznie zostaje mi około 3-4stowek dodatkowych stówek, które musiałbym dopłacić za wynajęcie podobnego mieszkania.
  • Odpowiedz
@pettyk: Bo taka polska mentalność która bierze się z socjalizmu jak dawali wszystkim mieszkania, lepiej własne bo każdy ma :) na zachodzie bardzo duża część ludzi wynajmuje mieszkania/domy i nikt z tym problemu nie ma. Polacy po prostu mają manie posiadania i gromadzenia własności.

Nie krytykuje ani jednej, ani drugiej opcji. Obie mają plusy i minusy.
  • Odpowiedz
Naprawdę nie widzisz różnicy między wynajmowaniem mieszkania a kupnem na kredyt?

Widzę doskonale, ale wy chyba nie widzicie jak to działa ekonomicznie :)

W przypadku wynajmowania jestem w stanie powiedzieć że z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością - nie.

Ale zyskujesz dużo już z pierwszą "ratą"

@maciejze:
  • Odpowiedz
@pettyk

@pawelczixd: Ja płacę 2,7k miesięcznie. Mieszkanie jest warte 650k. Na kredyt pewnie w okolicach bańki. Doucz się tłuku.


Jesli mieszkanie warte 650k wzialbys na kredyt(wklad wlasny min 10%), to rate spokojnie mialbys nizsza niz 2.7k
  • Odpowiedz
te miliardery to jednak debile, kompletnie się nie znają na finansach, racja


@pawmie: Różnica jest taka, że oni mają hajs i wykorzystują dzięki temu system, a wy jesteście robakami i to system wykorzystuje was xD
Serio, porównałeś się do miliarderów? xD
Jebłem.
  • Odpowiedz
Oczywiście lepiej płacić jakiemuś Januszowi, którego trzeba prosić o pozwolenie, żeby sobie móc zrobić nawet jakąś najmniejsza drobnostkę w mieszkaniu.


@steven44: a jezeli wynajmiesz komuś mieszkanie to je zajmie bezprawiem i wsypie cement do kibla XD
Ehh wypok kraina skrajności
  • Odpowiedz
@Shatter: Przez 7 lat zapłaciłem 230 tys., A mieszkanie jest warte ok. 650k.


@borjaki: I na 30 lat. Podziękuję.

@pettyk to pomysl ze te 230k moglo byc Twoim wkladem wlasnym Bierzesz kredyt na 420k z rata ponizej 2k. A poniewaz stac Cie by placic miesiecznie 2.7k wiec co miesiac nadplacasz kapital splacajac swoj kredyt znacznie szybciej niz 30 lat
  • Odpowiedz
@pettyk: 30 lat, ale jest oczywiście opcja nadpłat i realnie za 4-5 lat kredyt będzie już spłacony i całkowity koszt kredytu zamknie się w kwocie około 5-8% wartości mieszkania.

@bobyxyz: jeżeli mówisz o pomalowaniu ścian to zgoda, ale to się spokojnie ogarnie w jakiś wolny weekend. Instalacje są wszystkie nowe, także raczej trochę dłużej niż 4-5 lat wytrzymają. Poza tym za te 5 lat mieszkanie idzie pod wynajem. To mieszkanie
  • Odpowiedz
@powrocilem Bardzo donrze napisane, powinno sie jednak podkreslic "w obecnej chwili". To mieszkanie bedzie z toba przez nastepne dziesiat lat. Za rok za dwa stopy moga wzrosnac, ukraincy wyjechac a blok sie zawalic. Rownie dobrze moge powiedziec ze w zeszlym tygodniu oplacalo sie kupic akcje cp projektu a jestescie debilami ze nie kupiliscie.
  • Odpowiedz