Wpis z mikrobloga

Krótko i konkretnie jak działa propaganda i dezinformacja na wykopu i prawackich gównoportalach.

Właśnie natrafiłem na głównej na temat:
Berlińska dzielnica stanęła w ogniu. Bandy imigrantów i lewaków zbudowały barykady (na teraz 658 wykopów)

Tak się akurat składa, że mieszkam (wg. Google) 600m od miejsca zdarzenia, znam temat i mogę łatwo zweryfikować wszystkie informacje.

Po kolei:

Berlińska dzielnica stanęła w ogniu.


Mam wrażenie, że relacja "lekko" przesadzona, jako że dowiaduję się o niej z wypoku, a wczoraj wieczorem trzykrotnie znajdowałem się na Rigaer (ok. 300m od samego miejsca zdarzenia), czyli ulicy na której do tego doszło (ostatni raz ok. 0:30).

Bandy imigrantów


To absolutna bzdura i celowe kłamstwo, o czym więcej za chwilę.

kilkusetosobowy tłum


Celowe kłamstwo, źródła podają że w zamieszkach uczestniczyło 30-50 osób.

Doszło do nich w dzielnicy Friedrichshain, na terenie której jest Brama Brandenburska.


Kolejne wierutne kłamstwo, prawdopodobnie by zasugerować, że chodzi o centrum Berlina. Brama Brandenburska znajduje się 6 km od miejsca zdarzenia w dzielnicy Mitte (czyli po prostu Centrum).

- Leciały butelki i petardy. Palono samochody, rozbijano szyby sklepów. Totalny chaos - powiedział rzecznik stołecznej policji. - Obyło się na szczęście bez strat ludzkich. Jeden policjant został lekko ranny.


Niemieckie gazety podają tylko część o jednym policjancie "lekko rannym". Reszta cytatu prawdopodobnie jest zmyślona.

Ze swoich koszar pospiesznie na miejsce zamieszek udały się jednostki specjalne. Przy pomocy psów i helikopterów zdołano rano opanować sytuację.


O żadnych jednostkach specjalnych nie ma nigdzie mowy, helikopterów raczej też nie było, choć niemiecka policja korzysta z nich w miarę regularnie (nie tylko w wyjątkowych sytuacjach), więc bardzo by mnie to nie zdziwiło.

I wreszcie do sedna:
Wydarzenie miało miejsce przy skłocie zwanym Rigaer 94, który od dawna jest znany Berlińczykom z powodu starć z policją. Nigdy nie było tam różowo, lecz do eskalacji doszło z styczniu zeszłego roku, kiedy awantura z policjantem przerodziła się w regularną bitwę anarchiści kontra policja (patrz załączone zdjęcie). Od tego czasu podobne do wczorajszej awantury (z reguły rozpoczynające się przez rzucenie w samochód policyjny kamieniem) zdarzają się co kilka miesięcy.

Żadne z wydarzeń na Rigaer nigdy nie było związane z uchodźcami, których zresztą w tym rejonie nie ma i wynikają wyłącznie z konfliktu na linii policja-anarchiści.

Pisanie o "bandach imigrantów" nie ma najmniejszych podstaw i jest niczym innym, jak celowym kłamstwem mającym na celu wzbudzać rasizm i antypatię do imigrantów oraz budować narrację "zachodniej europy w ogniu", która nie przystaje do rzeczywistości.

Źródła:
http://www.berliner-zeitung.de/berlin/polizei/friedrichshain-unbekannte-randalieren-in-rigaer-strasse-27809288?dmcid=sm_fb_p
https://www.morgenpost.de/berlin/polizeibericht/article210944553/Wieder-Randale-an-der-Rigaer-Strasse-Scheiben-eingeschlagen.html?utm_term=Autofeed&utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Facebook#link_time=1497769193

#neuropa #klamstwamediow #bekazprawakow #bekaznarodowcow #4konserwy
Pobierz
źródło: comment_x7Tl4KorRD82Nh0AuSUnu4M4gp3T4wDv.jpg
  • 87
Ja nie rozumiem jednego. Tyle milionów emigrantów Polaków jest w tej oblężonej Europie zachodniej. Wszyscy oni widzą że gówno informacje powtarzane na prawackiego gówno portalach prawackich a nawet w tvpis to wierutne kłamstwo. A jednak narracja zgodna z linią fox news czy ruskiej propagandy ciągle ma się dobrze. Piwniczaki łapią każdą zarzutke. Ktos mi wytłumaczy ten społeczny fenomen?
@NapalInTheMorning: U nas ta propaganda zatacza coraz szersze kręgi. Demotywoatory są od lat przez nią przejęte, wykop w sumie dużo się od nich idelogicznie już nie różni. No i media typu TVP i ich ostatni "głośny" materiał o uchodźcach.

Tylko że to są bujdy na resorach, czytając te artykuły mam wrażenie że w Europie zachodniej jest kuźwa stan wojenny, tylko w naszym grajdołku super bezpiecznie och ach. Tyle że to dalekie
@NapalInTheMorning: Wykop nie ma już nic wspólnego z prawdą. To jest przekaz propagandowy - co pasuje do narracji jest wykopywane (nawet jeśli nie jest prawdą), co nie pasuje jest zakopywane (chociażby sam Papież potwierdził, że to prawda).

Parę przykładów, na które sam trafiłem okazjonalnie sprawdzając fakty:
https://www.wykop.pl/link/3788009/comment/46220193/#comment-46220193
https://www.wykop.pl/wpis/24598807/gigantyczne-protesty-60-tysiecy-osob-anglia-sie-bu/
https://www.wykop.pl/wpis/24588139/czy-moderacja-sobie-robi-jaja-moderator-3fxy-odrzu/
https://www.wykop.pl/wpis/24507529/na-glowna-kieruje-sie-znalezisko-ktore-brzmi-jak-d/
  • 34
@bu52m3n Ja już kilka razy próbowałem powiedzieć na wypoku, że te rewelacje o umierającej Europie, muzułmanach grasujacych na każdym kroku z nożem to wierutna bzdura. Sam mieszkam w Niemczech i moge powiedzieć, że nic takiego nie ma miejsca.
Nie zdziwiłbym się, gdyby to była celowa propaganda, mająca na celu zniechęcenie Polaków do emigracji na zachód - no bo przecież strach, tam teraz wszędzie muzułmanie kalifat wprowadzają i trwa regularna wojna domowa (można
@NapalInTheMorning: ech, jak nie jestem za tymi całymi imigrantami i w ogóle, tak mnie #!$%@? każde takie manipulatorstwo, i to nie ważne o czyją stronę chodzi. czasami sobie myślę żeby przestać już włazić w te wszystkie "sensacyjne doniesienia" i niczego nie łykać, bo zawsze się może okazać że to co piszą czy przedstawiają na tych serwisach czy w mediach jest dalekie od prawdy, albo to jakaś półprawda pomieszana z kłamstwami i
@noitakto: oczywiście że propaganda, każdy mądrzejrzy człowiek jest w stanie to wydedukować z prostego faktu - gdyby faktycznie "Europa stała w ogniu" to ta Europa już dawno by chciała zmiany i przeciwstawiła się obecnym regulacjom. Niektórzy absolutnie serio wierzą, że tam na zachodzie to takie maksymalnie lewackie debile są, co o niczym innym nie myślą, tylko jak przygarnąć wybuchowych imigrantów. Pomimo faktu, że często są tam o wiele wyższe standardy życia
@scorpio18k: to nic nie da, bowiem wszystko można dwojako zintepretować, oraz zarzucić komuś że jest politycznym agitatorem. Trzeba ludzi uczyć myśleć samodzielnie. I w ogóle myśleć. Czasami odkrycie prawdy to kwestia drobnego pomyślunku i odwołania się do logiki. Pomimo tego, wielu nie stać na ten wysiłek i wybierają bezpieczny i bezrefleksyjny konformizm. Zmiana poglądów zawsze boli, więc większość woli przyjemne kłamstwo niż bolesną prawdę...
Nie zdziwiłbym się, gdyby to była celowa propaganda, mająca na celu zniechęcenie Polaków do emigracji na zachód - no bo przecież strach, tam teraz wszędzie muzułmanie kalifat wprowadzają i trwa regularna wojna domowa (można by mieć takie odczucie czytając wykop).


@jz25: To jest celowa propaganda, ale która ma na celu zniechęcić Polaków do Unii Europejskiej.
@scorpio18k: Potrzeba byłoby włożyć w to ogromną pracę przy tej ilości wiadomości. Widać też pierwsze sygnały, że coś takiego jest możliwe. Obecny prezydent USA mija się z prawdą, a raczej dostosowuje treści wypowiedzi do potrzeb ( ͡º ͜ʖ͡º) tak bardzo, że niektóre stacje i dziennikarze zaczęli go sprawdzać niemalże na żywo.

Od dawna działa też Politifact, który sprawdza wypowiedzi polityków, dla przykładu:
Barack Obama
Mike Pence