Wpis z mikrobloga

Kilka mitów o Finlandii i Finach i ich obalenie.
W tym roku Finlandia obchodzi 100 lecie istnienia jako niepodległy kraj. Warto obalić parę mitów na jej temat.

Mit 1: "Finlandia" po fińsku to na pewno coś od słowa "Finland".
Nieprawda. "Finlandia" po fińsku to "Suomi".
Skąd więc wszyscy mówią Finlandia, Finland itd.? "Finland" to nazwa Finlandii w języku szwedzkim. Większość narodów dowiedziała się o Finach przez Szwedów, w czasie panowania szwedzkiego w Finlandii stąd zaczerpnięto szwedzką, a nie fińską. Jednak w litewskim, łotewskim i estońskim nazwa Finlandii jest od fińskiego "Suomi" bo Litwini, Łotysze i Estończycy mieli bardzo wczesne związki z Finami.
Tak na marginesie: w języku fińskim litera "f" występuje bardzo rzadko i to prawie tylko w zapożyczeniach.

Mit 2: Finowie to coś jak Szwedzi czy Norwegowie, to Skandynawowie.
Nieprawda. Wprawdzie Finlandia ma wpływy skandynawskie wynikłe z długie panowania szwedzkiego, w Finlandii mieszka dużo Szwedów (stąd szwedzki jest drugim językiem urzędowym), wiele jest naleciałości skandynawskich i kraj idzie skandynawską drogą oraz znaczna część ludności jest w mniejszym lub większym stopniu zmieszana ze Szwedami (szczególnie na wybrzeżach), ale na tym podobieństwa się kończą, reszta to same różnice.
Język fiński nie ma absolutnie nic wspólnego z językami skandynawskimi (szwedzki, duński, norweski, islandzki i język farerski z Wysp Owczych) i nie jest do nich nawet w najmniejszym stopniu podobny. Już prędzej polski czy nawet włoski bliższy jest szwedzkiemu czy norweskiemu niż fiński.
Język fiński to język ugrofiński rodziny uralskiej, podobny do języka estońskiego i dalej do: lapońskiego, języków ludów uralskich Rosji i daleko do węgierskiego, a z językami indoeuropejskimi (czyli prawie wszystkimi językami Europy) nic go nie łączy. Jako, że języki uralskie wchodzą w skład ligi uralo-ałtajskiej jest bardzo dalekie pokrewieństwo fińskiego nawet z tureckim i mongolskim, ale absolutnie żadne z jakimkolwiek językiem skandynawskim.
"Skład genetyczny" Finów jest całkowicie inny niż narodów skandynawskich (które są genetycznie bardzo podobne do siebie). Nie jest to niczym dziwnym, że genetycznie Finowie są całkiem inni niż Skandynawowie bo Skandynawowie to ludy germańskie, natomiast Finowie są ludami przybyłymi do Europy z terenu obecnej środkowej Rosji.
Warto też pamiętać że oprócz panowania szwedzkiego było też w Finlandii panowanie rosyjskie- ostatnie 110 lat do 1917r.

Mit 3: Finowie to blondyni.
Nieprawda. Wprawdzie wśród dzieci zdecydowana większość to blondyni to dorośli Finowie mają najczęściej jasno lub średnio-brązowe włosy. Wprawdzie blondynów wśród dorosłych jest wyraźnie więcej niż w Polsce, ale są też Finowie z bardzo ciemnymi włosami i brązowymi oczami (przypuszczam, że kilkanaście procent rdzennych ma brązowe oczy).
Jasne włosy i oczy wśród Finów to głównie efekt domieszki krwi Skandynawów i Bałtów (Litwinów i Łotyszy). W centralnej części kraju czy bardziej na północym-wschodnie, gdzie były mniejsze wpływy szwedzkie, czy np. w prowincji Kainuu jest znacznie mniej blondynów niż na południowych i południowo-wschodnich wybrzeżach kraju gdzie jest najwięcej szwedzkich wpływów.

Mit 4:Finlandia to kraj izolowany i homogeniczny.
Nieprawda. Finlandia nigdy nie była i nie jest krajem homogenicznym. Jak wspomniałem powyżej, Finowie to typowy zmieszany naród, który podczas swojej wędrówki na tereny Finlandii bardzo przemieszał się z Bałtami (Litwinami i Łotyszami) a potem jeszcze ze Skandynawami. Do tego także w Finlandii osiadali zagraniczni osadnicy, nie tylko ze Szwecji, ale także z Rosji, Niemiec, Belgii i wielu innych, czasem bardzo dalekich krajów.

Mit 5: Finlandia wygrała Wojnę Zimową.
Nieprawda. Finlandia przegrała Wojnę Zimową, tylko stawiała bardzo zacięty i długi opór.

Mit 6: Wszyscy Finowie musieli być przeciw komunizmowi i przeciw Rosji skoro tak się bronili w Wojnie Zimowej.
Nieprawda. Bardzo wielu Finów popierało komunizm, byli tacy co chcieli włączenia do ZSRR. Wcześniej w Finlandii była Wojna Domowa gdzie większa cześć ludności stanęła po stronie komunistów.
Co do Rosji to głównodowodzący Finami w czasie Wojny Zimowej G.C. Mannerheim (który, jak wskazuje nazwisko, nie był Finem, ale ze szwedzkiej mniejszości i po fińsku nauczył się mówić jako dorosła osoba) był kilkanaście lat przed Wojną Zimową oficerem Armii Rosyjskiej (podczas panowania rosyjskiego) i mówił o sobie: "Jestem Rosjaninem ze szwedzkiej rodziny."

Mit 7: W Finlandii jest bardzo zimno.
Nieprawda. Zależy gdzie. Wprawdzie Finlandia jest zimniejsza niż np. region Skania w południowej części Szwecji (, ale tam jest nawet cieplej niż w Polsce), ale w Helsinkach i na południowych wybrzeżach kraju temperatury zbliżone są do tych w Polsce. Latem można spokojnie się opalić i zdarzają się upały. Maksymalna temperatura w Finlandii to ponad 37 stopni w cieniu (w Polsce to 40 stopni). O wiele zimniej niż w Polsce jest tylko na północy kraju.

#finlandia #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #podroze #rosja #szwecja #skandynawia #genetyka #nauka #europa #geografia #swiat #jezyki #genetyka #iiwojnaswiatowa #pogoda #klimat #suomi #islandia
johanlaidoner - Kilka mitów o Finlandii i Finach i ich obalenie.
W tym roku Finlandi...

źródło: comment_I0J9SQSsZdJNHSxi5O8KaHs5rKHWXHAe.jpg

Pobierz
  • 28
Finowie nie lubią Szwedów. Jeden z tych, z którymi miałem​okazję pracować mówił "Do Szweda nie możesz stawać tyłem. W ogóle dziwię się jak Szwedzi się rozmnażają, bo to pedały". I to był taki zwykły Fin, pracownik R&D prowadzący szkolenia w bardzo niszowej dziedzinie, nie żaden patol :)
@Asterling: Finlandia niestety przegrała Wojnę Zimową, utraciła większość Karelii i inne ziemie, musiała płacić kontrybucje ZSRR i stała się częściowo zależna od ZSRR. Wprawdzie była jedyną częścią byłego Imperium Rosyjskiego, który nie miał komunizmu, ale za to była zależna od ZSRR w polityce międzynarodowej, być może celowo ZSRR odpuścił sobie Finlandię by działa trochę jak koń trojański dla ZSRR.
@johanlaidoner:
Ze swoich ubogich obserwacji dorzuciłbym jeszcze:

1. Finowie są introwertyczni, zamknięci i enigmatyczni.
No może, ale jak wejdą do sauny, to im odjebuje. Żrą, piją, śpiewają i krzyczą. No i w ogóle są dość uśmiechnięci, nie każdy to typowy Ahonen/Raikkonen.

2. Dużo piją
Mit. Piją bardzo dużo

Ok, wyczerpałem swoje pomysły na mit/fałsz, ale dopiszę jeszcze parę ciekawostek:
-nie sypią w ogóle soli, sam żwir, po krótkim spacerze ma się
@johanlaidoner: Nie wiem czy ja jestem taki oczytany, ale nigdy nie wierzyłem w żaden z powyższych "mitów".

Ktoś powyżej napisał, że Finlandia była radzieckim "koniem trojańskim". Też nieprawda. Finowie są po prostu do bólu pragmatyczni i nie rozpamiętują przeszłości, a ZSRR był dla nich ważnym partnerem handlowym. Taka na przykład Nokia przed erą telefonów komórkowych produkowała i sprzedawała do ZSRR radiostacje.