Wpis z mikrobloga

Ile razy odpowiadałem na wykopie skąd wiemy, że to człowiek powoduje ocieplenie?

Tu całkiem przyjazna dla oka odpowiedź a przy okazji trochę o tym jak czytać a jak nie czytać korelacje. Warto kopnąć!

#swiat #nauka #klimat #kwantowo #gruparatowaniapoziomu #liganauki #mikroreklama

Rys: jak rozjechała się aktywność słońca i temperatury. To jeden z dowodów na to, że obecne ocieplenie nie wynika ze zwiększonej aktywności słonecznej. Jeden z dowodów.
Sierkovitz - Ile razy odpowiadałem na wykopie skąd wiemy, że to człowiek powoduje oci...

źródło: comment_lDSKTqFAy6Nu4hcZJ0jWrKIEQpZ6a6bE.jpg

Pobierz
  • 27
@Sierkovitz: Ależ odwracanie uwagi od głównego tematu który poruszyłem - wahania klimatu były jeszcze przed okresem industrializacji i trudno się w nich doszukiwać wpływu człowieka. W średniowieczu temperatura była wyższa w Europie o 2 stopnie w odniesieniu do przyjętej normy jaką dziś uznajemy w kontekście ocieplenia klimatu.

Były jednak odchylenia w drugą stronę które prowadziły do tego że np w XV i XVI wieku z Gdańska do Lubeki funkcjonowała trasa konna
@Sierkovitz:

Ja jestem w stanie obronić danymi każdą tezę, którą tu podaje.

Widzę, że jesteś bardzo dobrze obeznany w tym temacie, więc czy mógłbym poprosić o publikację z badaniami aktywności słońca (zwłaszcza w ostatnich latach), a wzrostem temperatur - najlepiej tą skąd pochodzi ten obrazek. Chętnie sobie poczytam wieczorem. Z góry dziekuję.