Wpis z mikrobloga

Przeczytałem Wiedźmina (bez Sezonu Burz) i jestem mocno rozczarowany. Gdzieś od 5 tomu (Chrzestu Ognia) dopadło mnie zmęczenie materiału, po części też dlatego, że i jakość moim zdaniem spadła. Autor zaczął nadużywać przeskoków czasowych, stosował opowiadania w opowiadaniu (raz Ciri opowiadała pustelnikowi, raz Jarre pisał, raz był jakiś bajarz, innym razem jakieś miłośniczki legend, itd.), zaczęły się też denerwujące powtórzenia (szczególnie rażące gdy po raz n-ty pisał o tym, że w chatce na odludziu byli pustelnik i Ciri), za dużo też było Ciri i Yennefer, a za mało innych postaci.




tl;dr
Gry są lepsze. Co prawda na pewnym etapie książki bardzo mnie wciągnęły, ale koniec końców pozostał niesmak.

#ksiazki #literatura #fantastyka #wiedzmin #wiedzmin3
  • 1509
czytałeś? w sumie ja się nie wypowiadam dopóki nie przeczytam

lewaq3000: Tak: https://www.wykop.pl/wpis/24416195/przeczytalem-wiedzmina-bez-sezonu-burz-i-jestem-mo/ (Sezon Burz też).

Najpotężniejsze osoby w Wiedźminie to mężczyźni (i to w każdej sferze, zarówno jeśli chodzi o władców, czarodziejów, wojowników/rycerzy, itd., wyjątkiem jest Ciri, która jest typem Mary Sue), baby poza czarodziejkami nie mają tam wiele do gadania, krasnoludy to takie rubaszne sebiksy, ale z honorem (do żydów w ogóle nie pasują, nawet ci trudniący się pożyczkami/handlem), pedalstwa
@Bethesda_sucks:
Ok, po kolei, bo albo jesteś wielkim trollem, albo naprawdę dużym ignorantem.

,,Najpotężniejsze osoby w Wiedźminie to mężczyźni,,

Zdefiniuj najpotężniejsi, co to znaczy? Pod jakim względem?
Dlaczego tak uważasz?

,,wyjątkiem jest Ciri, która jest typem Mary Sue,,

Nie używaj słów, których nie rozumiesz, Ciri nie jest Mary Sue.

,, baby poza czarodziejkami nie mają tam wiele do gadania, ,,

Ale czarodziejki sa ,,babami,, ( nie lepiej napisać kobiety?), i to,
@Bethesda_sucks: Osobicie nie jestem największym fanem sagi. Sapkowskiemu udały się 2 pierwsze tomy opowiadań, które są ciekawsze od gier CDP.

2 pierwsze tomy opowiadań > Serce z kamienia > saga > Krew i wino > Witcher 3 bez dodatków
@Bethesda_sucks: Czytam od prawie 2 lat i nie moge zmęczyć ostatniego tomu (bez sezonu burz). Trójkąt Ciri/Yen/Geralt byl irytujący, ale ja uwazam, ze... realistyczny. Tak wlasnie nielogicznie i perfidnie zachowują sie kobiety i takimi slepcami wobec nich sa faceci (Geralt). Zakończenia sie caly czas domyslalem, ale i tak miałem nadzieje, ze Ciri umrze, bo nie cierpię jej. Najgorsze bylo chyba czytanie o jej lesbijskich amorach albo ten moment, gdy byla sama
Z tym ludobójcą to pojechałeś... Kto czytał, ten wie, że był to postmodernistyczny smaczek przez odniesienie do Czarnej Śmierci w Europie, którą to Ciri przeniosła czasoprzestrzennym skokiem z XIV wieku. Tylko prawacki umysł mógłby zobaczyć w tym intencje, które jakkolwiek wpływają na skłonności.


@lowca_randroidow: Człowiek z twojego poziomu może produkować tego rodzaju bełkot. Prawacki umysł - zakładając że tamten gość jest po prawej stronie to popełniasz błąd logiczny dicto sipliciter.
Przecież to nawiązanie do popularnej w bajaniach i baśniach narracji, wywodzącej się wprost z ustnych przekazów. Poza tym zarzut czysto estetyczny, więc wyłącznie kwestia gustu.

@lowca_randroidow: (przy okazji) I autor tego tekstu wyraża WŁAŚNIE swoje zdanie. Nie wiem po co pisać teksty typu "po za tym zarzut czysto estetyczny" @lowca_randroidow: > Relacja Ciri z Mistle w żadnym miejscu nie została sprowadzona do prostego lesbo-seksu. Jest wyraźnie siostrzana z delikatną inklinacją
@Mirrak:

Ale czarodziejki sa ,,babami,, ( nie lepiej napisać kobiety?), i to, że specjalnie je wyciągasz z poza nawiasu by twoja teoria miała racje bytu, nie zmieni faktu, że kobiety w świecie wiedźmina miały bardzo dużo do powiedzenia. I czarodziejki są tego świetnym przykładem. Więc nie masz racji i wiesz o tym dobrze, ale starasz się ograniczyć możliwości argumentacji rozmówcy poprzez stosowanie ograniczającej wykładni w jego wypowiedzi.


Ale nikt specjalnie nie
@Kefas_1996:

,,Ale nikt specjalnie nie wyciąga je z nawiasu,,

Wyciąga. Ot, chociażby nawet fakt, że były przez długi czas dyskryminowane i traktowane jak podrzędne wiedźmy.

,,Gość zaznacza, że kobiety nie mają za dużo do gadania i to prawda - wyjątkiem są czarodziejki, które ze względu na swoje stanowiska, umiejętności itd. mają dużo do powiedzenia,,

Ale one są kobietami, więc teza mówiąca o tym, że kobieta nie ma dużo do gadania ,
Oczywiście za takie rzeczy już najwyżej co usłyszę to "homofob" chociaż w tym co powiedziałem nie ma żadnego LĘKU ani tym bardziej NIENAWIŚCI którą widzą lewicowi ludzie nie znający "znaczenia semantycznego" tego słowa.


@Kefas_1996:

Homofobia polega też na dyskryminowaniu ludzi. A ty to robisz opowiadając kłamstwa i nie naukowe informacje o homoseksualistach.

,,,,Główny bohater nie cierpi z powodu inności (spływa to po nim), zwyczajnie ludzie się go boją,,,
,,

Cierpi z
@Kefas_1996: A i Ciri i Mistle miały normalny związek lesbijski i były zakochane w sobie, więc nie wiem gdzie ty widzisz tutaj swoją siostrzana miłość, ale masz naprawdę dziwne pociągi do incestu, polecałbym na to uważać w przyszłości :v
@Mirrak:

Wyciąga. Ot, chociażby nawet fakt, że były przez długi czas dyskryminowane i traktowane jak podrzędne wiedźmy.

Widać nic nie zrozumiałeś. Powiedziałeś do pewnego użytkownika że specjalnie je wyciąga (czarodziejki) - nie nie robi to specjalnie. Dalsza część zdania (ot, chociażby....) kompletnie nie nie ma żadnego znaczenia w tamtym kontekście.

,,Gość zaznacza, że kobiety nie mają za dużo do gadania i to prawda - wyjątkiem są czarodziejki, które ze względu na